1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суфле

Дискусија во 'Рецепти' започната од AngelOfArh, 7 февруари 2013.

 1. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.593
  Допаѓања:
  56.545
  Пол:
  Женски
  Не најдов тема а најдов одличен рецепт, не најдов ни тема за кашкавал, ако мислите дека може да се уклопи некаде слободно префрлајте.

  Суфле од кашкавал ( рецепт од ОфНет )

  Порции

  4 лица

  Состојки

  60 гр.путер
  60 гр. брашно
  900 мл. млеко
  5 јајца
  80 гр. рендан кашкавал
  морско оревче
  сол и бибер
  зеленчук на пареа, за гарнир

  Подготовка

  Загрејте ја рерната на 180 степени. Растопете 10 гр. путер на слаб оган и со него подмачкајте едно подлабоко огноотпорно тавче.

  Остатокот од путерот растопете го во тенџере на силен оган. Додадете го брашното и гответе го 2 минути со постојано мешање со дрвена лажица. Одстранете го од ринглата, постепено додавајте го млекото и мешајте за да нема грутчиња. Потоа вратете го тенџерето на рингла. Гответе го уште 2-3 минути додека да се згусне смесата. Потоа одстранете го од оган. Додадете ги издвоените жилчки од јајцата, кашкавалот и зачинете со малку морско оревче, сол и бибер.

  Во сад изматете ги со миксер белките од јајцата. Потоа со лажица додадете ги во смесата од жолчки, млеко и кашкавал. Истурете го суфлето во подготвениот сад и печете го во загреана рерна 30 минути.

  Послужете го веднаш со зеленчук на пареа.

  [​IMG]

   
  На Mrs.Bass, Moira и Filiposka им се допаѓа ова.
 2. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.593
  Допаѓања:
  56.545
  Пол:
  Женски
  Суфле од јајца и колбаси, мислам дека рецептов ми е напишан некаде ама не сум сигурна, за секој случај ќе го напишам и овде, башка и унапреден ми е :lol:

  Потребни состојки/за едно лице

  2 јајца
  еден домашен колбас
  ситно сецкан домат
  рузмарин, мајчина душичка, сол, бибер
  лажиче маслиново масло или обично масло

  Подготовка

  Во огноотпорен сад истурете го маслото и ставете го во рерна на 200 степени на средна висина. На масло испржете ги грачињата рузмарин и мајчина душичка и колбасите сецкани на кругови со дебелина еден прст. Во друг сад изматете ги јајцата со доматот и останатите зачини. Извадете го садот од рерна и во така топлиот сад со масло истурете ги јајцата и вратете ги во рерна неколку минути, кога ќе започне да се запекува повторно извадете го садот и расфрлете ги колбасите одозгора. Вратете го во рерна, нека се испече заедно и кога конечно ќе се испече исклучете ја рерната и ставете ги одозгора гранчињата рузмарин и мајчина душичка и оставете да зацрвене на најгорното ниво или пак доколку рерната има опција за печење одзгора оставете уште неколку минути на таа опција. Суфлето е готово кога ќе поцрвене и има вистински изглед на суфле од јајца. Грачињата рузмарин и мајчина душичка не се јадат, а суфлето може да се комбинира со кајмак, павлака или фета сирење.
   
  На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.