1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суши (Sushi)

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од мари че, 3 октомври 2017.

 1. мари че

  мари че Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2016
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Знаете ли некои ресторани каде што служат суши? Освен Sushico и Peking Garden...
  Кое е вашето омилено суши?
   
 2. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Не обожавам.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  Nikogas nemam videno ni probano
   
 4. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  31.059
  Пол:
  Женски
  Не ми е до толку убаво.
   
 5. MyQis

  MyQis Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2021
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Vo koi prodavnici gi ima sostojkite za sushi?
   
 6. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.594
  Допаѓања:
  42.635
  Пол:
  Женски
  Нит сум пробала нит ќе пробам
   
  На Need for Speed, Dream-Girl и Ljubova им се допаѓа ова.
 7. Anomys

  Anomys Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  347
  Пол:
  Женски
  Јас сакам суши. Омилено ми е Сушико. Најпрво пробав од Пекинг Гарден и не ми се допадна и не јадев после тоа неколку години суши. Пред 2-3 години пак пробав, ама од Сушико, и баш ми се допадна па сега идам кога можам.
  Мислам има и друг суши ресторан отворено сега, ама не сум била.
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  И мене омилено јадење ми е суши, но нашиве ресторани не ги бива. Во Грција и Бугарија се топ. Имам јадено таму неколку пати. Едно е што сушито е преубаво, друго е што за цената добиваш доволно.
   
 9. Anomys

  Anomys Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  347
  Пол:
  Женски
  Јас за жал надвор од МК немам пробано. Почнав да го сакам баш за време на пандемијава, па не сум имала можност надвор од МК да го пробам. Ако идам накај Бугарија или Грција ќе те барам да ми предложиш места.
   
 10. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Слободно, нема проблем. А штета голема што немаме асален ресторан за суши во Македонија, па мора да се задоволуваме надвор. ;(
   
  На Anomys му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Anomys

  Anomys Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  347
  Пол:
  Женски
  Можеби ќе отворат :Р
   
  На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Не ми се верува. Затоа што народот овде нема таква навика да јаде јапонска храна, а и малку е скапичка па не можат сите да си ја дозволат. Лани во Тирана еден познат јапонски ланец на ресторани отвори ресторан таму.
   
 13. Anomys

  Anomys Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  347
  Пол:
  Женски
  Имаш право. И јас кога идам имам само 2-3ца кои би можела да ги викнам. Бев во Будва летово и сакав да пробам таму, видов суши ресторан, ама никоја не сакаа.
  Мада има смисла да е поефтино во градови покрај море, имаат свежа морска храна постојано. Кај нас се увезува.
   
  На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.175
  Допаѓања:
  8.860
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум пробала и не ни имам намера, добро тоа рибата нели е жива што се става, неможам да замислам да јадам жива риба.
   
  На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Увозно е и кај нив. Во суши најчесто се употребува риба лосос. А таа риба ја увезуваат од Исланд или од Канада (бидејќи живее во реки и мориња).
  Ракчињата е можно да им се домашни.
  Но покрај толку јадења со риби од нивното море, не ми се верува во Будва да има добро суши. Претежно туристите јадат морски плодови и риби од црногорското море.
   
  На Anomys му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Да, лососот може и жив да се јаде. Тенко е исецкан, па и не приметуваш дека е жив. :D
  Во комбинација со сос, краставички, ориз, авокадо и тн. нема ни да го приметиш лососот.

  Пробај барем еднаш, или ќе ти се свиѓа сушито или не. Нема средина. :lol:
   
  На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Anomys

  Anomys Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  347
  Пол:
  Женски
  Искрено не знам толку за морска храна. Не ми е омилена, само суши, лосос и ракчиња сакам.
   
  На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.288
  Допаѓања:
  20.743
  Пол:
  Женски
  Прво пробав суши во Сушико ама многу одамна и ми беше премногу одвратно.
  После пробав во Пекинг Гарден е таму цревата на маса ќе ги повратев и си реков више никад.
  Ама не знам како се наканив пак во Сушкико да отидам, земавме некоја понуда со 24 парчиња нешто така и тогаш се заљубив. Мада, тие 24 парчиња, иако има по 4 различни врсти сите имаат ист да не речам сличен вкус. А многу пари плаќаш.

  Морам да го пофалам местото Море Маниа. Сметам дека добивате доволно за парите што ги плаќате плус се превкусни.
   
 19. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.279
  Пол:
  Женски
  Исто. Многу невкусно ми личи и не сакам ни да пробам. :rofl:
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.424
  Пол:
  Женски
  Најголем производител на лосос е Норвешка..
  Канада дали 5% од вкупниот лосос на пазарот го снабдува..
  Во Македонија порано се увезуваше од Јапонија лосос|(како поевтин..

  Свежиот див лосос е тешко да се најде кај нас и тогаш кога го има е изгор скап. Ама затоа има замрзнати за џабе пари, нормално не е див..дури во Стокомак имаше за 400ден кг... бог знае од каде увезен

  Сакав да кажам дека во таквите ресторани може и многу евтин лосос да стават и ретко кој ќе препознае, па и не гледам причина да е толку скапо сушито..
  Во бугарија ги има сите зарзавати за суши по нормални цени..

  Инаку суши со туна е бр.1 суши ....
  Ама според мене далеку поефтина варијанта а подеднакво убава, ако не и поубава е суши со скуша..
  Кај нас може е непознато ама низ светот и те како е застапено..

  Инаку јас не сум ич љубител ни на суши ни на сашими... ама мојов сака :D