1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ТВ Сител

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Offspring, 26 јули 2010.

  1. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Луге што се случува цела програма од А1 ке оди на Сител |(

    Macedonian Idol
    Едно прашање до сите фанови на Македонскиот Идол, кога веќе Сител ги зема "Кога лисјата паѓаат", "Долина на волците", наскоро "Солзи на есента", па дали сакате и Macedonian Idol да се емитува на ТВ Сител??
    :x :x :x
     
  2. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Среќа што се затвори А1 !!! Иначе Сител ќе немаа што да прикажуваат !!!

    Иако, во последно време нагло почнаа да копираат од А1.

    Сите филмови ги превземија, и тоа со јаки најавни шпици: `најгледаната серија во Турција`, абе немој, вие ли ќе ни кажувате што серија е тоа, а до вчера на А1 ја гледавме. :fubar:

    Реклами имаш за извоз. Ниту една не е вредна за гледање. Се` живи глупости.

    Немаат филмови, докумантарни емисии, ниту една емисија (или да ја рачунаме Бубмар? :tmi: ), никаква музика, никакви шоуа, спорт, цртани филмови ама баш ништо. :x

    Затоа за мене Сител не постои, и е ставена на последните канали на тв!
     
  3. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Попрво би сакала да ја затворат Сител него ли А1....Филмовине што ги даваат се од времето на дедо Ное,не ни имаат емисиии ма катастрофа :x
     
  4. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    значи уште некој минут до 22 часот имајте занимлива ноч, сакајте се, и секако испратете ги вашите деца на спиење па прајте што ќе прајте.. значи! убиство немам што да кажам, нема смисла
    само ако на сител више почнале со српски серии нека ја пуштаат она бела лаџа како и да се вика да се смеам малцее
     

    Прикачени фајлови:

    • srecko-sojic.jpg
      srecko-sojic.jpg
      Големина на фајлот:
      80,9 KB
      Прегледи:
      206
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Намерно ја барав темава зашто негде морам да се изјаснам!
    Откако се затвори А1 Сителовци добија работа!
    Рекламите се префрлија таму, сериите, емисиите... Се што можеа да откупат, откупија!
    Додека функционираше А1 се натпреваруваа со неа во гледаност!
    Сега со Канал5 се сјадоја.
    Ама не е тоа она што ми пречи. Всушност и не ми е гајле дали се фатиле за гуша или не!
    Едно ме револтира: предолгите реклами!
    Јас сум човек кој кога ќе седне да гледа филм/серија сака да го гледа исклучиво тоа! А вака, јас гледам половина време реклами!
    Додека траат рекламите јас одам до продавница, купувам, го јадам купеното, а тие уште траат. Ова ми се случи баш вечерва!
    Сфаќам маркетинг, сфаќам од реклами живеат, сфаќам се, ама ова е без осет! БЕЗ ОСЕТ!
    Гледам серии и признавам дека сакам да ги гледам на ТВ, а не да ги гледам на интернет. Преферирам да ја чекам секој ден новата епизода отколку се да видам оддеднаш на интернет.
    Ама со рекламиве се губи смисла!
    Па еве пр. Љубов и Казна. 15 минути од претходната, реклами, 15минути нова, реклами, пак 15минути нова пак реклами, 15 минути за утре и толку! А трае два часа! Значи еден час серија, еден час реклами!
    Претеризам!
    Им пратив и е-маил кој знам дека е безполезен и затоа сакав негде да си се искажам!
    Го кажав истото и во меилот, само нормално, на поинаков начин, ама какво фајде ќе има?
    Како да им е гајле за гледачите!
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  6. papilona

    papilona Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    144
    Дај боже не само ТВ Сител туку и сите приватни телевизии трајно да изгубат лиценца за емитување на овој турски отпад што го сервираат како: Солзи на есента, Кога лисјата паѓаат и други фамилијарно растурачки серии во 1698 епизоди, без поента, со трагикомична синхронизација, кои имаат за цел да ги разболуваат и умираат главните ликови, потоа со чудесни методи да ги оздравуваат, да ги патетизираат свекрво-золво-снајските односи и да ги проектираат како единствена реалност во ова ионака зачмаено патријахално-демократско секојдневие. Да им го перат мозокот на нашите родители, да ги тераат да се лепат за телевозор од 16-23 часот, и да мислат дека Али Риза е пример за прав маж.
    Цветанка Ласкова би ја пратила на трајна рехабилитација заедно со Латас, на едногодишно секојдневно 24 часовно читање на Космос од Карл Саган со трајна забрана за пристап до друг медиум за комуникација.
    И во Македонија со декрет да се нареди на секој граѓанин што повеќе од еден саат годишно поминал на гледање турски серии, реципрочен број на саати да мора да помине во општокорисна работа.

    (мало појаснување: Си лежам болна со температура, моите наместо да дојдат пред еден саат кај мене да ме видат како што ветија чекаат да си ја догледаат серијата - оваа горенаведената - гарант ќе се појават 15 минути после завршување на истата. Ете како се одразува ова на секојдневието.
     
  7. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Во сабота и недела програмата им е ужас :x Иако секој ден ги гледаме репризите на сериите, во сабота и недела строго мора уште еднаш да се повторат. Од 2 до 7 само репризи на турските серии. |-)
    Зошто не дадат некоја поучна документарна емисија туку само ефтини индиски и турски серии?!
    А за индиските серии да не зборувам, нема епизода во која нема рикање, плачење и секакви крици што ме ме излудуваат.
    Посебно ке нагласам дека синхронизацијата на Долина на волците е КАТАСТОФА!
    И зошто го даваат преку ден реприза? Нели не беше за лица под 16 години?! :^) Што мислат дека ако стават малку замрчкано на крвавите сцени ке биде океј тоа?! :^)
     
  8. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ако толку се запнале за серии, можат фино лепо да откупат американски, малку ли има убави?! Ете ако им се скапи не мора најнови да гледаме, ама има и многу други кои се веќе завршени, сепак не толку стари и сигурно поевтини.
    Ја даваа Браќа и сестри во 12 ноќе :fubar: Исто и Rules of engagement.И не ги ни дадоа до крај.
    А со турските и особено индиските го отупеа, ама стварно. Ако немаше кабловска, немаше ни да имам ТВ дома, дури немаше ни да приметам дека немам.
     
  9. papilona

    papilona Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    144
    Само колку за информација за да откупат една епизода од МОНК ќе ги чини колку да откупат цела турска серија од овие лигавиве што ги емитуваат, толку е ценовната разлика, затоа не се чудете зашто има само турски и индиски серии на телевизииве, тоа е чисто од финансиски причини.
     
  10. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Нема да правам споредби со А1, и А1 гледав, и Сител гледав, и Телма, и ватевр сакав. Нема шанси политиката да влијае на мене. :^)
    Гледам "Пари или Живот", единствената серија која ми се допаѓа по Очајни Домаќинки. :!:
    Гледам и една друга, американска комедија, ретко кога ја сретнувам, ама пресмешна ми е. :D
    Сега читам дека не ја даваат веќе.
    И таа Пари или Живот две викенди не ја даваа, имаше некој фестивал. :^)
    Цц... како и да е, ретко гледам телевизија, така да, ватевр ми е. :emo:
     
  11. antilla

    antilla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    381
    Па и не гледам Сител, не ме прилекува ништо на таа фреквенција. Не се сеќавам ни порано дека сум гледала нешто посебно на Сител, ретко. Не сум запознаена добро и со програмската шема што ја нудат, знам само дека ја претеруваат со реални и ток-шоуа и некои други трач емисии што не ми се по вкус. Исто и со индиските серии кои немам никаква намера да ги пратам. Знам до пред некое време коса ми се креваше кога ќе ги видев тие партизански филмови секој викенд во ударен термин или така нешто беше :^) .
    И отприлика лош избор на серии прават, реално.
    Колку што имам приметено, спорт нема, документарна програма нема, информативна програма слабо...
    Па што би гледала тука?
     
  12. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Тв сител за мене не е тв, од страње турско до бекстејџови некои неквалитетни до лаење до квичење до нишшштоо кориснооо ништоооо поучно ,
    можи ако не видевме некоја досадна турска серија немаше да ни се отупе толку мозокот.

    Нив баш им годи вработи 2-3, некој нека лае на вести,
    некој нека кажува новинки од македоснкиот џет -сет,
    и откупи евтинки филмови и праи се џек како умира македонската нација по тв сител нај гледана нај ова нај она ,јас не гледам не ни се изнаоѓам во ваков тип на емисии НЕемисии.

    Ќе си поштам радо DISCOVERY и ќе си го вежбам мозокот ,некој сааат VH1 и ете ти раат од смрдуријава македоснка
     
  13. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Ако нема Сител нема живот за некој . Кај моите дома само сител е пуштено друго ништо , демек нема канали поубави од сител . Добро шо им е толку убава Сител :headbang: . Сител е као дро*а што ке ве нападни и после сврзани сте за него нема пуштање :geek: .
     
  14. MissSippy

    MissSippy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Sitel e katastrofaaaa. 15 min reklami na filmovi, ke daat 1 film nov a drugite ke gi vrtat po 100 pati vo edna godina i demek iznenaduvanje filmovi treski GLUPOSTI! A za seriite neam komentar .. Ostanata sum bez tekst.. aj razbiram 2 serii da dadat edna tinejdzerska dobra i druga za starive..ama milion serii. pff Kaj zabegaa ?????
     
  15. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    ТВ Сител, ќе излезеш некогаш од под турското ропство? :^)
    Пушташ Езел- Јао, нова серија, хит исто ко останатите, што ги рекламираат. Секоја ја надминала рекордната гледаност.
    Пушташ Љубов и Казна- Многу срце-паратална прича, Саваш прднал, Јасмин неможе никако да му опрости, прибидејќи, мајка и само што излуфтирала. Плачат сите, плачеш ти.
    Пушташ Солзи на Есента- Таа уште по срце-парателна прича, и двајцата се сакаат, ама не си признаваат.
    Пушташ Долина на Волците- Многу јак Полат, нема што. Едно пау, и сите ги тепа. Но коменар.
    Но, мала територија, сепак е под вечното индиско ропство.
    Ова не се препорачува за луѓе, коишто немаат доволно вода во организот. Затоа што може да дехидрираат од плачење.
    Уклучуваш Малечката невеста- Гледаш ја Ананди, умира. Сите плачат, плачеш и ти. Оп, стој, наеднаш воскреснува и останува жива.
    Пушташ, пак, Огнови на љубовта- Гледаш како Арчана, и овие сите другиве плачат, плачеш и ти. Жалосно.
    Сега се чека Клон да заврши (ако веќе не е завршено) за да тупнат уште некоја турска серија, или индиска.

    Која ТВ даваше Серанови? А1
    Која ТВ даваше Ангели? А1
    Која ТВ даваше Волшебнички? А1
    Која ТВ даваше Луд Збунет Нормален? А1
    Која ТВ даваше Како ќе каже Џим? А1
    Која Тв даваше Млади бунтовници? А1
    Која ТВ даваше Два и пол мажи? А1
    Која Тв даваше Вила Марија? А1
    Која ТВ даваше Породично Благо? А1
    Која ТВ даваше Наша Мала Клиника? А1
    Која ТВ даваше Иза? А1
    Која ТВ даваше Хана Монтана? А1
    Која ТВ даваше Не давај се Нина? А1
    Која ТВ даваше Очајни Домаќинки? А1
    Која ТВ даваше Барајќи го тато? А1
    Која ТВ даваше Вујко од Америка? А1
    Која ТВ даваше Руби? А1
    Која Тв даваше Пријатели? А1
    Која ТВ даваше Забранета Љубов? А1
    Која ТВ даваше Фифи и малите цветчиња? А1
    Која ТВ даваше Мики Маус? А1

    Да ми извините, што отидов оф, ама А1 ги даваше едните од најдобирте серии, и цртани и се.
     
    На Cacy, Sanniii, WhiteAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    У суштина ТВ општо слабо гледам,а Сител гледам само навечер сериите што се, сега моментално Psych, претходно Rules of engagement, Браќа и сестри,Ало ало, пред спиење ми е таман тоа време,а и плус на телевизорот во детска само Сител ми фаќа добро.
    Ама ме нервираат што даваат само една сезона од квалитетниве серии и ги прекинуваат,ама затоа Малечката невеста веќе година цела има...
    Ако даваш,дај до крај,а не вака.

    Друго ништо не пратам. Ни вести ни ништо,а дека програмата им е тиња,апсолутно..
     
  17. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Елена, извини, али А1 си нема везе со најдобри цртани и серии. Цртаните им беа превземени од Картун Нетворк, синхронизирани и кога имав 6 со поголемо задоволство ке гледав Дискавери (а ништо не разбирав), отколку А1. Телевизијава не нудеше ништо добро освен, неколу тинејџерски серии.
    И да не сум офтопик, што го испокритикувавте Сител толку? Па ние и да сакаме не можеме да се мериме со Фокс Лајф, Дискавери и сличните јаки американски телевизии. Сител се труди да ја задоволи повозрасната публика и рака на срце, моите дома, вклучувајќи ја и сестра ми на факулетет, и сите останати жители на мојава зграда ги гледаат турските сра*а и се задоволни. Се сложувам, нема јаки серии, кои ќе ни го побудат интересот на нас, но барем ја имаат филмската треска, која има прилично добар избор на филмови, Бекстејџ.. Освен тоа, Сител секогаш ги пренесува важните настапи, спортски или уметнички, за МАКЕДОНСКАТА публика. А А1 - Аца Лукас, Лепа Брена концерти.
    Турското и индиското да се заменеа со некои американски серии, појаки ке беа, али А1 први почнаа со Шекерната, Ѓулу и Долината на Волците.
     
  18. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Освен турски и индиски серии даваат ли нешто на телевизијата? Не.
    На Сител само вестите ги ценам,ништо друго.Забавната програма им е за никаде.
     
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема многу потреба да се дискутира околку Шител |(
    Не трошам зборови и време на една квази телевизија, за мене повеќе е политичка машина за перење мозоци од секаков вид и културен и политчки.
    Знаеме сите зашто се они "најдобри" а како иде време мислам дека ќе им се оствари сонот да бидат единствени!
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Јас и вестите престанав да ги ценам,цело време оговараат,кажуваат нешто против некој,и даваат некои непотребни информации...кога оди дневник на тв треба да им се дадат потребни информации на граѓаните кои ги интересираат.На никој не му е гајле дали Латас ги сака Канал 5,има симпатии кон одредена партија и сл. т.е.преку к...т на сите му е од него....