1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Таан

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од April87, 9 ноември 2012.

 1. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  448
  Пол:
  Женски
  Подобрето го вашето здравје, јадете Таан
  Таанот, е направен од сусам, и нуди многу здравствени придобивки, вклучувајќи здрави макронутриенти и голема разновидност на витамини и минерали.

  Калории
  Една суп. лажица таан, додава 89 калории во вашиот оброк. Иако таано може да се консумира чисто без ништо, тој обично се комбинира со мед (медотаан), или како додаток во вашите шејкови (блендана храна).

  Јаглехидрати и протеини
  Една суп. Лажица таан содржи 3,2 g на јаглехидрати и 2,6 g на протеини. Овие мали количини ја дополнуваат вашата исхрана, но не придонесуваат во голема мера за вашата дневна потреба. Потребно е дневно да се консумираат 225-325 гр јаглехидрати и 50-175 g протеини секој ден за снабдување на вашиот организам со енергија.

  Масти и масни киселини
  Една суп. лажица таан содржи 7,9 g на масти, а само 1,1 g од овие масти се заситени (лошиот тип на масти). Ограничете го внесот на масти на 20 до 35 проценти од вкупните дневни потреби. Таанот е извор на здрави масни киселини, кои содржат 60,1 mg на омега-3 масни киселини и 3,421 mg на омега-6 масни киселини. Вашиот организам не ги произведува овие масни киселини, кои се корисни за вашиот мозок и вашето срце.

  Тиамин
  Консумирајте таан за да го зголемите внесот на тиамин. Тиамин во таанот влијае на вашиот нервен систем, мускулите и варењето на храната. Може да бидете изложени на ризик од недостаток на тиамин кога ќе поминете низ откажување од алкохол, па дополнувањето на вашата исхрана со таан може превентивн ода ве варди од компликации на срцето и гастроинтестинални проблеми.

  Фосфор
  Таанот обезбедува 12 отсто од дневните потреби на фосфорот. Овој минерал од е од голема важност за силата на вашите коски и заби. Исто така, одлично го отстранува отпадот од бубрезите. Зголемувањето на вашата доза на фосфор со јадење таан е добар избор.

  Бакар
  Потребна ви е само мала количина на бакар во вашата секојдневна исхрана, а таанот може да ви помогне да ги задоволат тие потреби за исхрана. Овој минерал помага да се задржат вашите крвни садови и коските здрави. Исто така, помага при произведувањето на црвени крвни зрнца, што влијае на количината на енергија што ви е потребна за вашите секојдневни активности.

  Јас го обожавам помешан со мед, а откако дознав колку бил корисен,... мераци. :)
   
 2. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  Обожавам таан,секој ден го конзумирам...со мед,но понекогаш и со шеќер,многу е убаво :) :inlove:
   
 3. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.281
  Допаѓања:
  124.960
  Јас си го јадам исмешан со мед превкусен е и доста корисен.
   
 4. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Го јадам зимно време..сега летото не... но го мешам со мед...баба ми и дедо ми (од страната на мајка ми )се пчелари..па секогаш сум ги јадела тие работи..
   
 5. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Јас јадам ама ретко конзумирам тоа :)
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.066
  Допаѓања:
  32.925
  Пол:
  Женски
  Не сум пробала таан.
   
 7. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  Јас не сум пробала таан,но би сакала да пробам!Верувам дека ќе ми се допадне многу бидејќи јас сум по благите работи и секогаш сакам да пробам нешто ново и вкусно! :) ;) :* :inlove:
   
 8. ma4enceEdno

  ma4enceEdno Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  465
  Обожавам таан, го мешаме со мед во тегло 50/50 и секое сабајле си јадам по некоа лажичка :)
   
 9. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Женски
  Исто и јас
   
 10. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  никогаш во животов нема веке таан да пробам
   
 11. tofi

  tofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  13
  Сум пробала таан ама не ми се допаѓа :lol:
   
 12. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Сум јадела таан и ми се допаѓа.
   
 13. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  576
  Не ми се допаѓа, иако нон стоп имаме во фрижидер.
   
 14. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Таан + мед на црно лепче потпечено = <3
   
  На TravellerS му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.593
  Пол:
  Женски
  Значи обожавам таан, најубав е со мед мх мх прсти да лижиш ^^ :inlove:
   
 16. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  145
  мене танот ме спаси од бронхопнеумонија ни системи ни апчиња ни сирупи ништо не ми помагаше...само таан со мед и ореви сецкани помешано... :D
   
 17. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.147
  Допаѓања:
  4.123
  Има обичен таан со сива боја и интегрален таан кој е со кафеава боја и нешто е поскап. И двата ги јадеме прелеани врз варена брокула или карфиол натопени во сос од соја.

  Таанот е составен дел на намазот „хумус„ (арапско потекло). Може да се употреби и како додаток во домашен намаз од кикирики - ситно мелени кикирики им се додава таан, ладно цедено масло и малку мед.

  Доколку имате алергија на сусам не би требало да се употребува, бидејќи таанот е всушност крем од мелен сусам.
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.066
  Допаѓања:
  32.925
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден пробав таан и никогаш повеќе. Ич не ми е вкусен.
   
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  9.309
  Пол:
  Женски
  Чекај каков беше вкусот???
   
 20. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  448
  Пол:
  Женски
  Таанот помешан со мед е ист по вкус како таан алва (па оттука и името). :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.