1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Табла

Дискусија во 'Слободно време' започната од femina90, 3 јуни 2011.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Научив да играм минатото лето и оттогаш се заразив.Играм постојано со друштво или на интернет и морам да признаам доста се усовршив :D
    Колку од вас знаат да играат, колку добри играчи сте? :)
    [​IMG]
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.842
    Пол:
    Женски
    Еве еден верен играч на табла ;) Веќе 2 години со ред немам престанато да играм. Колку игри знаеш? Јас знам 3 да играм а мислам дека вкупно се 15 :lol:
     
  3. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    И јас два прсти кревам, на додипломски стаж ми течеше за табла.
    Сите цимерки нон стоп игравме. Еден тон кафиња, еден тон цигари, чоколади, сокофи расфрлано и таблата насредина! :D И се чекавме кој ке изгуби за следен да игра. Најмногу ја игравме втората (џупската си ја викавме), и си влегувавме на среќа кој ке победи, а знам сите да ги играм. Исто и третата ми е интересна, а првата веќе досадна. Ех времиња... :) А во последно време ич ми нема текнато на табла, ама со кеф би изиграла.
     
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.842
    Пол:
    Женски
    :lol: првата е досадна, втората не ја сакам оти секогаш водам од прво и после на крајот тој што ќе фрли дупли 1 (кецој) или 2 (двојки) ме победува и се нервирам, а третата ми е најинтересна и мислам сака малку мислење, макар што кога ќе ги научиш покретите не треба мислење, само голема улога игра среќата :) сепак е коцка
     
  5. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Се јавува уште еден страсен табло играч..

    Првпат се сретнав со таблата кога бев некаде 3-4 одд. кога татко ми играше со вујко ми и некогаш ми даваше да ги фрлам зарчињата за среќа..што да кажам ...жива среќна, детска радост :dance:
    Уште тогаш почнував да покажувам интерес, ептен ми беа занимливи зборчињата како дубеш, шеш -беш, капија...

    Кога завршив седмо одд. за време на летниот распуст му реков на татко ми дека сакам да ме научи да играм табла...Беше видно пријатно изненеден :o ...се сеќавам со колкава љубов и трпение ме учеше..прво првата, па вежбање...па втората, па пак вежбање и на крај третата.
    Те сакам тато :*
    Најинтересна ми е втората-циганската, така ја викавме и да се пофалам секогаш на неа се вадев и тепаав- дупли кецови фрлав баш кога ми требаа ...и другарите нон стоп ме зезаа-ми викаа -еве ја г`злава пак ќе фрли дупли :rofl:

    Третата не ја сакам, скоро секогаш ми се случувало уште на старт да ме фатат во куќа и до крај да не ме пуштат.. :@

    Ептен добри спомени си имаам со таблата и нејзината дружба...
    Се случувало да излеземе, да не ни биде интересно и да дојдеме кај мене дома и да играме табла...летно време на тераса сме играле до 4-5 ч сабајле, што се вика не разденувало, а сме немале абер да престанеме.
    Исто во средно, една другарка имаше мини табла со малечки пулови...игравме под клупа да не не видат професорите.
    Единствено мм не сака да игра со мене, многу сум го крадела :wasntme:
    А кога бевме дечко и девојка скоро секогаш го тепав и викаше -ти попуштам да не се лутиш, инаку појма немаш...како не бе..он на мене појма неам, а најдобра бев во маало :!: :D

    Најинтересен момент...кога знаеш дека крадеш, а се правиш демек си згрешил со броење :wasntme: или пак демек си се збунил со претходната партија :$
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Е сега знам што ќе правиме во парк. Ма какви Дај царе војску, ТАБЛА ќе играме! :D

    Би ја прогласила за народно богатство на Македонија. Како и шахот и жена парк.
    Многу си ја сакам играва, само ретко кога наоѓам друштво за играње :doh: Се јас морам да ги терам. Ги давам стално - абе, табла нешо а?

    А најубаво ми е во чаршија, еве сега повторно во летните месеци, си кулираш во скопската, жешка, летна ноќ, пиеш винце и маваш табла со друштвото.

    Топови! :)
     
    На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    И јас знам да играм по малку и тоа скоро се научив. А се научив така што ми беше досадно кога дечко ми играше на ФБ и го натерав и мене да ме научи. Го знам само тој начин од играта на Фб што е ако некој знае која е нека ме извести (дали прва,втора поима немам) јас си мислев само овој начин е :lol: :lol:
    Не сум многу искусна ама имам среќичка :)
     
  8. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Кревам две прстиња и јас :P
    3те ги играм, ама се си мислев само три дека постојат а не 15, смотана сум значи :fubar: :D
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Јас ги знам само првите две, а прв пат слушам дека имало 15 :^) Никој не ме учи третата, досадна била, долго се играла бла-бла...
    И јас тешко наоѓам кандидати за играње, со дечко ми само редовно играм :|
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.842
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека има 15 така имам слушнато :) ама не знам точно. Ана-банана таа на фб е првата игра. ;) ама не е интересно на компјутер коцките како што сакаат се вртат друго е во зиво кога ќе ги фрлиш коцките среќата да ти се види сепак е игра на среќа (добро треба и знаење) ама среќата е на прво место ;)
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Играм табла веќе неколку години, знам да ги играм првите три. Сепак не сум некој страстен играч, ама признавам интересно е и заразно. :)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    Ја обожавам таблата...Не се фалам ама навистина нема кој да ме победи. И сега да си признаам имам малку среќа. :D
     
  13. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Знам да играм и доста ми е интересно. Редовно играме со дечко ми и супер ми оди.
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ооооооооооо табло љубов моја....

    Сум учествувала во турнир на табла неколку години по ред ^_^ во конкуренција со мажи, и најголем успех ми се поминувања на тројца, немам стасано до полуфинале сеуште.
    Знам да ги играм сите три. Махер сум. А да организираме Фемина турнир во табла? :D
    Инаку, школото ми е од дедо ми и татко ми, од кога знам за нив играат табла. И нормално, дедо ми секогаш му "попушта" на татко ми :lol: . Кој губи има право да се лути.
    И мм знае да игра, ама не е толку уигран како јас што сум. Се знам на памет. И на мобилниот си имам инсталирано таква игра ]:) пред спиење една партија обавезно си праам. Секоја вечер. Ко секс ми доаѓа :D
    Едит:Најјак филинг кога победив еден крупен, мускулест маж, да не речам мажиште :lol: Се потеше, се препоти од мене :lol: 1:1 беше резултатот, на крај успеав последната да му ја земам со 5:3 ^_^ и така го победив со 2:1
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Нема проблем за турнир, јас сум секогаш расположена.
    Само да се најде кандидат да ме научи да ја играм третата, сите ме откачуваат дека била долга :D
    Првата и втората ги играм стварно многу добро, победувам постари што со години играат и се одлични 8)
    Јас ја немам како игра на мобилен, ама затоа на компјутер надокнадувам, како одмор ми е меѓу учење :D
     
  16. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Јас играм и зараза е кога седнеш незнаеш да станеш.........
     
  17. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    И јас научив мунатот лето еве уште малце годишнина ќе си правиме :lol: :lol: Премногу е заразно ...имав јас дома табла и онака ми стоеше ама кога научиииввв ооо ги метам сите :?: Ги знам првите три и барам доброволец да ме научи на другите 6 , ама првата и втората најинтересни ( ау па кога ќе ти се паднат дупли кецови во втората Love that feeling ) :inlove:
     
  18. phoenix4235

    phoenix4235 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    524
    Допаѓања:
    201
    Првата ја знам само и се убивам од играње!
    Ги знаев и втората и третата ама ми се заборавени
    А ги има 9?
    Ај некој линк нека прати со инструкции да ги научам
    :)

    или дај напишете ги како се викаат сите па да барам инструкции сама
     
  19. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Незнам ама сакам да научам интересно ми изгледа :lol: :D
     
  20. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Хахахах ако кажам можи ќе ми се смеете, ама јас не знам да играм табла. :$ хихих