1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Таблети за слабеење- Спирулина

Дискусија во 'Диети' започната од T-A-N-J-e-T-o, 2 декември 2012.

  1. Spirulinafresh

    Spirulinafresh Нов член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите.
    За сите љубители на здравата храна сакам да им соопштам дека од денес може да си нарачате
    ЖИВА СПИРУЛИНА. Спирулината се одгледува во Македонија на сопствени фарми според Руски стандарди со гарантиран квалитет.
    За повеке информации посетете го web / facebook сајтот https://www.facebook.com/pages/Fresh-Spirulina/403473586526987 или http://spirulinafresh.wix.com/spirulina. МОМЕНТАЛНО се во изработка и не ги содржат сите информации но се надевам ке ве информираат доволно за сега. За повеке информации пратете ни mail или контактирајте не на телефон.
     
  2. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    11910944_10203806122748363_565224663_n.jpg 11912930_10203806122788364_2120620012_n.jpg Јас го пијам третото пакување, секогаш го мешам со свежо цеден сок од портокал, додавам блендирана јаболка,морков, цвекло и банана. Тоа ми е доручек. Имам ослабнато две кила од како почнав да ја пијам. Исто така почнав со секојдневно пешачење, 30 мин до 1 час. Почнав да користам скали во зградата наместо одење со лифт. Види го прикачениот фајл 216120 Види го прикачениот фајл 216120 Види го прикачениот фајл 216121 Види го прикачениот фајл 216120 Види го прикачениот фајл 216121 Види го прикачениот фајл 216120 Види го прикачениот фајл 216121 Моја препорака за сите вас кои сакате да ја консумирате е да ја набавувате од продавници кои содрзат исклучиво Здрава Органска Храна.Треба да пишува дека не содржи ГМО. Поради благотворноста на оваа алга се случува да биде злоупотребена од различни неовластени производители и завршува на маркетот. Инаку се одгледува во посебни специализирани услови.
    При изборот на спирулина, изберете ја онаа што е од органско потекло и генетски немодифицирана, за да се осигурате дека она што го внесувате е вистинската супер-хранлива состојка. Можете да ја најдете во БИОкулт, во пакување од 125гр по цена од 440ден.
    Информативно за спирулината:
    Спирулината е најздравата позната состојка, и се користи низ целиот свет поради нејзините хранливи и лековити својства.
    Спирулината е едноклеточна сино-зелена алга која живее во слатководни средини, вклучувајќи бари, езера и реки. Оваа микроскопска форма на живот е исклучително лесно сварлива, што овозможува сите нејзини хранливи состојки лесно да се апсорбираат во нашето тело. Сето ова резултира со едноставно неверојатен износ на концентрирана хранливост во секој нејзин грам.
    Спирулината е една од најдобрите состојки за детоксикација на организмот, вклучувајќи и прочистување од труење со тешки метали, жива, лекови и хемиски загадувачи. Многу честа појава кај луѓето кои што ја конзумираат е наглиот пораст на енергија и виталност. Одлична е за анемија, булимија, проблеми со варењето, подобрување на апсорпцијата на нутриенти во телото, и подобрување на имунитетот преку моќната антивирусна функција.
    Спирулината содржи над 65% комплетни протеини (300% повеќе од рибата, месото или живината, и е без холестерол). “Комплетен протеин“ значи дека ги содржи сите девет есенцијални аминокиселини кои што му се потребни на нашето тело за да напредува. Овие протеини се поконцентрирани и посварливи од било кои протеини од животинско потекло.
    Таа е исто така богата со многу хлорофил, железо (околу 58 пати повеќе од спанаќот), калциум, магнезиум, калим, цинк, антиоксиданти, витамин Ц, витамин Д, витамин Е, сите Б витамини(вклучувајќи го и Б12 кој скоро никогаш не се наоѓа во растенија), бета-каротен и есенцијални масни киселини (омега 3, 6 и 9). Содржи и десетина други не-есенцијални аминокиселини, нуклеински киселини и липиди, кои играат важна улога за добрата здравствена состојба.
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Дали ефектот е ист ако Спирулината ја конзумираш како таблети или во прав? и споделете искуство што мислите дека е подобро?
     
  4. Mihaela.Mii

    Mihaela.Mii Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ефектот е ист, зависи како можеш да ја поднесеш. Има карактеристична миризба впрочем нели е морска алга, мене лично таа миризба ме потсеќа на храна за риби хахаха :P
    Во консултации со доктор ја пијам за зајакнување на имунитет, веќе 2-3 ја конзумирам. Дека имам ослабено не, само имам зголемено 1-2кг, а пазам на исхраната се хранам колку што помжам поздаво и спортувам (е не е чудно и јас да сум искучок во врска со слабеејнето :P ).
     
  5. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
  6. karlota

    karlota Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Зошто не пробаш со липовон. Ова е многу добар производ! За остануваат скоро исти од 4 недели јас успеав да изгубам 7 килограми. Многу добар резултат за мене!
     
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Видов дека спирулината на Сан Себастиан е на попуст, и сакав да ја земам ама прочитав доста лоши коментари на темава за неа. :( Може да ми препорачате некоја друга, ама да не биде прескапа? Можеби @Biodevojka ? :) Да напоменам, не ми е за слабеење, туку општо за подобрување на имунитетот и изгледот на кожата.
     
  8. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Не се трујте, бе луѓе... Само ќе си ги дадете парите и најлошо од се, ќе си го повредите организмот. Црн дроб, бубрези, треба да ги преработат тие биокатализатори... Само водење на здрав живот, спорт, здрава исхрана, љубов, немање стрес и најбитно од се, безразлика на се - разбирање, прифаќање и сакање на самиот себе, онаков каков што си.
     
    На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    пиев липовон врска немаа
    ни пола грам не ослабев
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга ако не се лажам во биокосмос има една спирулина на грамажа ја продаваат во прав и во биокулт исто така имаше една сшакувана во ќеса од 250 гр. горе долу. Провери таму. Поздрав
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Спирулина не е за слабеење.
     
  12. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    Помага во слабеењето ,како не , кај мене барем делува
     
  13. Stefybutterfly

    Stefybutterfly Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство во врска со регулирање на месечниот циклус со помош на спирулина?
     
  14. Escape83

    Escape83 Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    152
    Некој за спирулина посвежо искуство?
     
  15. Bananki023

    Bananki023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    403
    Пол:
    Женски
    Морам да прашам, откако почнав да пијам апчиња спирулина мислам дека градиве почнаа да ми растат ;(.
    Може ли да има врска тоа?