1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тага на детето по родителот кој работи во странство...

Дискусија во 'Дете' започната од No Makeup, 14 јануари 2020.

  1. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Бидејќи не најдов соодветно каде да се обратам, решив да отворам нова тема, верувајќи дека не има многу чии мажи се на работа во странство. Маж ми неполна година е таму. Ќерка ми има 4 год,и не верував дека толку ќе го смени однесувањето. Прв пат кога отиде не сакаше воопшто да комуницира со него. Не го бараше, ниту прашуваше за него ,но секој ден плачеше а никој не знаевме зошто. Плачеше за ситници,беше многу нервозна и сите се чудеа што и стана. Ја однесов и на психолог кој само од еден цртеж сфати дека целото тоа однесување и плачење е дека и недостига татко и. Ме изненади бидејќи воопшто не го бараше. По втор пат кога замина и се повтори истото однесување сфатив дека на тој начин искажува дека и недостига татко и. Сега по трет пат отиде и ја гледам дека е тажна. Се трудам на секој начин да ја развеселам ,но ме кине срцето. Дали има некоја мајка слично искуство и совет како да и надокнадам или да и помогнам полесно да го преброди овој период?♥️
     
    На crazylady, WildMk, teaiva и 4 други им се допаѓа ова.
  2. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.385
    Пол:
    Женски
    Иста ситуација и ние имавме цели 3 години беше така , секојпат кога ќе заминеше мм малиот почниваше со вриштење и триста чуда. Утеха наоѓаше во купување секој ден играчка што му стана навика и ден денес се борам против тоа, иако сме сите заедно ако денот не добие нешто макар и лижавче вришти. Ама полека почнувам и тоа да го разубедам подобро јадење да купи отколку да купувам играчки . Инаку совет би ти дала ако може и вас да ве повлече со него сите заедно да сте најубаво е.
     
    На crazylady, WildMk, teaiva и 3 други им се допаѓа ова.
  3. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Да тоа е најдобро но сега за сега е невозможно за жал. Фала ти сепак
     
    На WildMk и LadyC им се допаѓа ова.
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.389
    Пол:
    Женски
    И јас сум со вас. Сега замина на 10ти на брод на 6 месеци и здравје ќе си дојде на 11јули пред да се породам со второто. Син ми не го бара како и секогаш, ама е многу лут. Го виде на камера, рече само "нејќе тато" и толку беше. Многу се лути, кога се врати мм во септември минатава година, два месеци им требаше за да се поврзат. Таман се поврзаа мм пак замина. Детето осеќа. Жално е и стварно не знам како да најдеме начин веќе ова да не се случува. Навистина претешко е и за нас зашто сме исто ко самохрани родители, ем децата си испаштаат.;(
     
    На WildMk, buba4e89, teaiva и 3 други им се допаѓа ова.
  5. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Колкав е син ти?
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.269
    еее и ваква тема имало
    Џомба ке ви бидам тука беее :D
    Прв пат коа замина мм дечките ми беа 3 и 7 години
    Не памтам да имав некои проблеми го бараа каде е кога ке си дојде зошто отиде ама се убаво му објаснував по цели денови Од кога ке го изпратевме плачеа ден два
    На камера по цели денови го гледаа ама револт не видов во децата освен плачките ден два
    Сега 10 години подоцна- ни го бараат и па кога заминува нешто се потресуват ,го носиме на аеродром си идиме и секој по својот пат
    Сеа само пари сакаат патики јакни и кафичи хахах
    Ке се свикнат не се секирајте и не го нагласувајте тоа ама зборувајте со децата и објаснувајте му и давајте примери пр ете на Трајче татко му не е тука исто и на Јане татко му да знае дека не е само он така
     
    Последна измена: 14 јануари 2020
    На crazylady, WildMk, Dadusicka и 5 други им се допаѓа ова.
  7. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    И јас сум дете растено со родител шофер. И не осетив никаква траума, ни пак ми се одрази тоа на растот. Да напоменам дека тогаш немаше камери, еднаш у 2-3 ќе се јавеше. Или пак, кога се родив беше во Ирак.
    Сега е поинаку, сите деца се емотивни и слично, па и родителите тоа го доживуваат како крај на светот.
    Тешко и беше на мајка ми што одгледа сама 4 деца, ама реалноста е дека деца не се гледаат само од љубов.
    Јас не би и не сакам партнерот да ми е одвоен од дома, ама дека тоа се одразува многу врз децата, не би рекла.
    Битно е да знаат дека тато оди на работа и таква му е работата. Ако ципелдичете вие, нормално ќе осеќат и децата. Ако прифатете како нормално дека тато мора да работи и тие така ќе се однесуваат.
     
    На crazylady, minne992, jasbi и 7 други им се допаѓа ова.
  8. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Збор ми е дека се сменија буквално штом замине. Сега за сега не плаче но е доста тажна. И пред да замине го молеше да не оди. Ни го скрши срцето. Знае дека татковците на други деца исто така се во странство но не помага баш. Јас се однесувам најнормално,и да сум тажна не покажувам. Но можеби дека мојата е хиперсензитивна па поинаку го доживува сето ова..
     
    На WildMk, Ava.84 и LadyC им се допаѓа ова.
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.269
    или бидејки е на почеток да речам скоро е сето ова затоа
    понатаки ке биде полесно и за тебе и за децата
    само проолжете нормално со животот и не придавајте значење пред децата
     
    На WildMk, teaiva и JuLleE им се допаѓа ова.
  10. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Можеби...секој почеток е тежок и се е ствар навикне,нели..♥️
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.269
    па да
    сеа кога вракам филм ми текнува а го оставиме татко на аеродром до дома плачеа у колата и ден два беа како потиштени
    а тоа беше да речиме првите 1,5-2 години или 5-6пати иди ми -дојди ми коа се правеше
    сеа со песна си идиме
    а за цена на тоа поврзани се многу со мене поготов малото авторитет сум јас за нив ,татко му за сива слива не го рачунат хахаха
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.389
    Пол:
    Женски
    3 години.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е уште полоша возраст.. Ќерка ми од три до четири години беше хаос од тантруми ,и тој период баш тој првпат отиде..Да се надеваме дека ќе бидат посреќни
     
    На WildMk и LadyC им се допаѓа ова.
  14. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    Мм исто работи во странство со тоа што оди обично на секои 3 месеца и седи по 3 месеца. Со години така но не толку често,но откако се роди син ми многу почесто три месеци тука три таму..
    Воопшто не го бара, освен што е некако тажен првите денови, дали се навикнал не знам ,пошто од бебе е така, се гледаат на камера, си прават муабет , не плаче се е нормално. Три годинки е. Можеби и тоа што додека е во Мк он и тука оди на работа па некако тоа го олеснува заминувањето. Маката е кај мене,на секое идење ( порано ептен, сега не толку) рикам ко магарица :worried:(facepalm)Другата мака е што се "селиме" кај моите и таму седиме додека не дојде. Малтретирање големо. Кој што прави ја со куферите и ќесите а куќата ни зјае празна.
    Едвај чекам да се средиме и да не мора да оди повеќе, детево ми порасна без него, џабе и пари и се, некои работи не се надоместуваат со ништо. Вон темава ама да си ја кажам маката.
     
    На crazylady, WildMk, S.W.A.G и 14 други им се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.389
    Пол:
    Женски
    Исто ко Анастасијаки бевме и ние . Спакуј се иди кај мајка, па немал кој дај го на тетка да го причува на некој саат , па не може да се прилагоди дете, не знае дом што му е, кај да спие и сл. Ама се изморив од тоа, сега сме си дома цело време, детето ред си има.
    Инаку за тоа кој како преживеал нешто од детството со родители, или како нивните деца прифаќаат некои работи кога не е тука присутен едниот родител е дискутабилна тема.
    Стручни лица ми имаат кажано дека Константин касни со говорот баш како последица што не знае дали татко му го напушта. Не е лесно за деца, имам веќе кажано дешавка каде девојче во Ох летово викаше по татко и, почна и мојов ама никој не дојде. Ако некому му е лесно да се прилагоди, мене ми беше лесно пред да потпорасне Константин, сега разбира и многу се лути. Сите различно прифаќаме работи и сите различно се однесуваме.
     
    На green.eyes, WildMk, S.W.A.G и 17 други им се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Смеам ли да раскажам приказна од една девојка чиј татко цел живот работи надвор од државава? ( Бидејќи во една тема ме искараа лесно било да дадам туѓи примери ). Инаку јас лично не би сакала мм да работи во странство. Чичко на мм работи и по најискрен совет ни вика не. Така не се одржува брак меѓу млади. Посочи и пример каде братучед на мм веќе 3 години работи Германија и убаво објасни за својот став. Плус и според пресметки исто ни се фаќа и да оди тој да работи странство и да работиме двајцата тука.
     
    На LadyC и fana им се допаѓа ова.
  17. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Боље не..
     
    На WildMk, buba4e89, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    Аха исти пресметки,ако се исти никој нема да оди. За еден месец зема тука што би работел 6 месеца солидна плата не од 200еу.
    Сепак е жртва голема и не е лесно за никој.
     
    На jasbi, cresa-jagoda, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ако е исто немаше да оставаат фамилии и деца тука за да работат сами надвор, ваљда не се будали луѓето.
     
    На S.W.A.G, Alisa22, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  20. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Ајде јас би сакала да ја чујам,т.е прочитам