1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тага на детето по родителот кој работи во странство...

Дискусија во 'Дете' започната од No Makeup, 14 јануари 2020.

  1. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Најјаки ми се овие од странство кога викаат - ауууууууууу седи, ич не иди наваму, не чини ама ич! ПоубО од Македонија нигде нема, таму најубо е!

    А они таму со години. Да ги прашаш да се вратат, никој никогаш нема да се врати своеволно, ама се најголеми патриоти.

    Едино во пензија, за да трошат странски пензии и да топлат г'з тука се враќаат. У родната грутка, де. :D

    На темата, алал вера на луѓето така, не е лесно. Ама секој си знае оти оди и никој не остава фамилија од убаво...

    И не знам чичкото од Дојчланд како ја прави математиката за тука и таму, ама знам дека најверојатно му е погрешна. :D
     
    На crazylady, Gosh, gjoker4e и 18 други им се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.146
    Да земаш 2500-3000е и да ги трошиш во мк и да земаш 300-500 па макар и 1000е тука било исто
    аха жими таквата
    а за деца растење требат пари не камења така да тие што тврдите спротивно изгледа немате видено што е немаштија
    Никој не тргнал и заминал од кеиф а коа еднаш ке замине никој не се врака назад
     
    На crazylady, green.eyes, WildMk и 11 други им се допаѓа ова.
  3. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.761
    Пол:
    Женски
    Чичкото од Дојчланд поверојатно е дека не сака некој да му се закачи на грб за помош/престој/документи. :D
    Криво ми е дека со "не чини тука, не иди" муабети, успеваат да убедат некој дека не е сјајно. Ама они битно не се враќаат оттаму. :D
     
    На crazylady, Gosh, WildMk и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Тoa вaжи зa oние штo фaмилијaрнo се тaму. Нo oние штo велaт декa не е oк едниoт вo стрaнствo a другиoт дoмa нa дoлг рoк, честo вo прaвo се. Сo тек нa време се oддaлечувaaт пaртнерите, децaтa се нaвикнувaaт без тaткoтo пa пoлекa им стaнувa сaмo бaнкa зa пaри.Тoј тoa гo oсеќa пa прaќa се пoмaлку пaри, се нaвикнувa нa друг живoт сaм и си трoши зa негo пoвеќе. Нa пoчетoк aкo спиел вo еднa сoбa сo цимери пoдoцнa ќе си земе стaнче пa и женскa зa вo стaнчетo итн итн, тaквимитирaбoти. Ризик е зa брaкoт и зa oднoсите сo децaтa.
     
    На Gosh, WildMk, Ladybug98 и 17 други им се допаѓа ова.
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Најверојатно кога си во самата ситуација, а се работи за тешка ситуација, одлуките се многу покомплицирани и не е така едноставно како од страна.
    Ама јас би- или сите дома или сите во странство. Не сакам разделена фамилија ниту децата да раснат со еден родител доколку тоа може да се избегне.

    вие што имате мажи во странство, сте размислувале да идете сите заедно? Зошто не сте со нив? Што е причината што сте тука?
    Само искрено прашувам, не напаѓам никого. Секој со своите одлуки. Ама ова е форум нели па развиваме дискусија
     
    На Gosh, WildMk, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
  6. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Конкретно за нас чекаме бг пасош и мм да најде друга постабилна раб. И тој не сака таму да е ,вели ич не ми се оди но што се мора тоа е
     
    На WildMk и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.386
    Пол:
    Женски
    Мм сите пари ги носи дома, ако има време за швалерка алал да му е. А за тој што швалерисува може и дома да ја донесе . Груб муабет е тоа, па и машала лесен за некој што не го поминува. Браво Бриџет, хај фајв за тебе , си ГО открил Америката. :D (highfive)

    Инаку мм има бугарски п, па ако одлучиме нешто понатаму може да одиме заедно. Моментално се оди за да се отплати кредит бар дел. Се трудам да гледам надвор од кутијата , ама за мене Канада е единствена опција кај што би заминала. Ете, јас лично кога би идела со мм некаде надвор, таму би. Ама и за тоа треба да се тргнат пари на страна за да имаш гаранција. Кај и да идеш де, не е битно. А со наша плата ќе тргнеш само од трите подолгото.
     
    На green.eyes, WildMk, anastasijaki и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Рекoв нa пoдoлг рoк, не зa кредит дa се исплaти или дa се пoстигне другa цел крaткoтoчнo.
     
    На Gosh, WildMk, JuLleE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Ah navika, nikogas ne stanuva navika. Sekoe odenje(veke pet god) e sekogas tesko i za decata, a i za mene. Jas sum sama (vo sekoj smisol bez nikakva pomos od dedo baba) pa tie sedum meseci, a i poveke nekogas sum postojano vo trcanje so decava. Pred toa edno gradinka, dr skolo (sega veke dvajcata skolo), plus rabota..... No ete da potisteni se sekoe odenje, no mn guskanje, ljubov i 24 dostapna za niv sum. Sto tinejdzerski problemi resavanje, sto igranje so kocki, crtanje, pastalini.... Mama e tuka i ke bide tuka. Tato e dostapen na kamera za da im posaka ubavi snista i se razbira "da ja slusaat mama" da im kaze. No ete mora da bide taka sega za sega da rab nadvor od drzavava, Noo se nadevam deka ke gi ispolnime celite koi gi zacrtavme zaednicki i dobro ni odi sega za sega. "Ke izdrzime" sepak ponekogas mora da se zrtvuva nesto za da se postignat celite.
    P. S. Ako saka da ima druga i da se zabavuva, ne mora da odi daleku, toa moze i tuka da go pravi.
    Mn sreka i hrabrost majki koi ste so vasite decinja tuka. ISTRAJTE
     
    На TeonaZ, green.eyes, anastasijaki и 8 други им се допаѓа ова.
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.786
    Пол:
    Женски
    Ако и тој не сака таму и знае дека и таму не цветаат ружи. А да се разбере никаде во светот не цветаат ружи во моментов и секаде е тешко ако решиш да живееш постојано таму тогаш барајте решение тука да си останете.
    Сега е ОК парично бидејќи заработува таму повеќе во апсолутна смисла, а парите се трошат тука.
    Ама ако не оди не оди.
    Или сите таму или сите тука. А со две просечни плати тука ОК се живее.

    Е сега додека сте разделени постојат начини на кои може да му олесните на девојчето. Пред се ќе биде преку играње, зборување за структурата на вашето семејство за потребата да бидете некое време разделени па потоа сите заедно. Има многу ресурси (на англиски) кои може да ти помогнат. Еве еден линк од различни ресурси: https://www.google.com/search?q=what if one parent works away&ie=&oe=. Дел од советите се искрен разговор со детето. Потоа има совет да се сними приказни кои родителот што е отсутен ги чита на телефон снимен па детето тоа го слуша/гледа пред спиење. Потоа има секој ден во исто време да се слушнат и да си раскажуваат авантуристички приказни (односно да си ги прераскажуваат авантурите од денот). Исто преку игра со кукли/животни или слично да ја натераш да се отвори и да ти каже што точно ја мачи околу вашата ситуација за да може да и се помогне (ова последново е дел од специјален пристап за решавање на проблеми на деца кое се вика терапија со игра).

    Со среќа што и да решите.
     
    На cresa-jagoda, Lolipop23 и No Makeup им се допаѓа ова.
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    @No Makeup А штом маж ти има пасош, можеш многу лесно по него да повлечеш да ти дадат дозвола за престој и дозвола за работа, во меѓувреме пак чекај.
    Надвор од темата, само сакав совет да дадам.
    Знам дека вака прават. Распрашај се.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Нема пасош ,во процедура е ,не се знае кога ќе биде...
     
  13. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Најчудно е што таа е неверојатно поврзана со мене,не ме пушта ни да работам, појдов ,светки се бунеше плачела по мене..да не одам офф,но не очекував да тагува по него и да се смени до толку. Мислам дека никој од нас не сака да го гледа детето тажно ,па уште толку мало. Се трудам да наоѓам начин да и го исполнам времето,еве и во градинка оди на три часа,но мислам дека и што живееме во поизолирана средина ,да не речам село влијае плус,нема дечиња со кои може да се поигра
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.786
    Пол:
    Женски
    Поврзана е со тебе бидејќи можеби се плаши дека ќе ве изгуби и двајцата. Ако е сензитивна и голема веќе тогаш можеби можеш отворено да и објасниш дека нема да ја напуштите и дека нема да остане сама. Дека и кога сте одвоено ти постојано мислиш на неа и дека и тато мисли на неа. Зачестете разговори со тато со видео линк (skype, messenger, viber). Исто така смислете активности кои ќе и растеретат емоции. Смислете на пример тегла за грижи па нека црта цртежи со тоа што ја мачи и нека ги става таму исецкани на парчиња (како демек грижите ги снемува). Мора да и помогнете да и излезе тоа што ја мачи.
    Е сега ако еповрзана со тебе и само со тебе до степен на тоа дека ти не смееш да ја оставиш за да одиш на работа тоа не е добро ниту за тебе ниту за неа. И покрај ситуацијата во која што сте животот мора да продолжи. Од друга страна финансиски би било подобро за сите вас ако ти најдеш работа и имаш приходи. Тоа би значело чекор напред во ваша финансиска независност од баба/дедо и можеби и враќање на тато дома постојано. И претходно реков со две плати ОК се живее и тука (секако не е се црно бело ама ако само маж ти работи тоа значи дека тој мора повеќе да заработува за да живеете ако работите и двајцата притисокот тој многу да заработи за да имате за живот е помал за него).

    Ајде фокусирај се малку и на себе. Некако се ми се чини дека и тебе не ти одговара се ова и дека и ти си тажна заради ситуацијата па детето и тоа го чувствува.
    Тоа што сте во мало место каде што нема други деца сигурно одмага ама ете 3 саати во градинка би требало да помогнат во социајализација, но само ако детето тоа го доживее како нешто позитивно и убаво. Ако можеш види да оди во градинка подолго, а ти на работа. Така и двете ќе имате активности надвор од дома и ќе имате за што друго да мислите/раскажувате/преживувате отколку да се фокусирате на тоа како тато го нема.
     
    На WildMk, Lolipop23, No Makeup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Секако дека и за мене има удел сево ова,што дека таа тагува што дека нема дечиња,што дека не работам ... Планирам од пролет да се вработам а за градинка целодневна пробавме но нема уште еден кој да зема или води во зависност од смената..малку е покомплицирано,но зборот ми беше како да го преброди тој период,како полесно да се навикне.. сепак мала е 4 год некои работи не може да ги сфати.
     
  16. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    i nie sme vo istata situacija i mojot sin ima 4 godini. Prviot pat vo septemvri koga zamina mm lesno go pominavme bidejki mislese deka kese vrati i nema pak da odi mu velese deka koga ke dojde tatkomu kego vrze so vrvca za da ne zamine pak ama ovoj pat pred edna nedela koga zamina po vtor pat tesko go prifati toa,bukvalno ne saka doma da sedi bara nekade da odime i koga kese zaigra po nekoe vreme mu teknuva i veli vaka nee ic ubavo sakam da sedi so nas da ne zaminuva i mu pominuva zelbata za igra legnuva i samo lezi i gleda crtani. I jas neznam sto da pravam
     
    На Lolipop23, buba4e89 и No Makeup им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    според неговите пресметки ние кои земаме околу 500-550 евра месечно двајца нему од сета заработка му останувале нешто помалку од 400 евра така да боље било 500+ ама барем си дома одколку 400 а надвор нос земјава. Е ама таму пензиите се поголеми ако се гледа севкупно на работава.
    работев во продавница наспроти една фризерница и летно време додека немав муштерии седев таму. Дојде една девојка. Близу 16 години правеше некои си фарбања фризури... Кажа дека татко и цел живот е странство на работа ретко го гледа и воопшто не и недостига. Таа дома со мајка и и со еден брат и една сестра. Вика нему тоа му е работа нас ништо да не ни фали не мора да е со нас. А облечена по маица со гол стомак прозирна и кратки панталони пола гз да и се гледаат. После тоа фризерката малку ја искоментира. Вика ова е далеку од воспитано ова е веќе збеснато. Родител да не ти недостига пари да ти недостигаат. Згора на се непристојно облекување лошо размислување... Јас останав со неутрално мислење.
    не можам да коментирам за математиката оти не знам колку се работи и за која цена работат исто разлика има во трошокот на вработениот таму. Тој чичкото во Шведска камиони возеше и спиеше во камион за да не прави трошоци за сместување да му остане повеќе пари да прати дома. (Тој што ни ја пресметуваше математиката) братучед на мм кои е во тој дојчланд има фамилија таму кој го повлече со себе и му обезбеди сместување па тој освен за работа се бореше и за државјанство за да може да го повлече и жена му и децата.
    е и таа причина ни ја наведе тој чичкото. За млади не е одење по странство. Тој богу хвала 3 деца изгледа две од нив омажи и сега жена му е дома со синот па така да се осмели да не посоветува и да наведе пример.
    се восложувам. првиот мој коментар пишав дека не сакам јас одење на маж во странство на печалба. Боље да се разведеме па нека тера. Нешто слична ситуаца е да си разведена па мажот да плаќа алиментација и да ти е мажот во странство и да ти плаќа пари. Односно за мене е исто.
    искрено ти симнувам капа. Не,јас нема да можам да издржам така. Во случаи каде мажот е подолго време - долги години зошто не и жената и децата да појдат таму. Не е работата само за печалење за преживување туку за долгорочно живеење.

    Друга тема на разговор е како до безбедна работа таму. Многу има преваранти.
     
  18. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    @marchi-cool kon toa i se stremime. Tuka gi iscrpevme site moznosti za prezivuvanje. Nasava drzavicka ako nemas dete - kaj i da e ke raga ne ja primame, ako e so malo bebe-dete - ovaa tesko da raboti ke mora da se grizi za deteto - bebeto pa cesto ke otsustvuva... I dr Xpricini kade otpagame za da najdeme solidna rabota.
    Taka se resivme po dolgo snaoganje tuka na vakov cekor, i mu blagodaram na gospod sto, kako sto velis pogore so primerot so devojceto, moeto golemo dete koe veke ima 17god i e skromen seuste i odlicen ucenik i seuste se sovetuvame za se koga mu treba pomos za bilo sto. A maloto koe ima sest god i na toa ne mu dozvoliv da me vlece vo prodavnica da mu kupam nesto i da place za se sto ke vidi. Parite ne ja zamenuvaat ljubovta, guskanjeto, zboruvanjeto do docnite casovi e toa e ljubovta koja im ja pruzav i seuste im ja pruzam.
    Se nadevam nema da trae uste mn. ova razdeluvanje. Iako mislev prviot pat koga zamina nema da uspeam da opstanam sama, no ete taa hrabrost i istrajnost sekoj od nas ja ima vo sebe. Samo ne sme svesni kolku se mozeme da postigneme koga zivotot ni pravi sopki. Bidete hrabri majki koi ste sami so decinjata doma, vi ja posakuvam seta sreka. :hug::hug::hug:
     
    На gjoker4e, cresa-jagoda, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Не е крива девојката! Ако таткото не се потрудил да створи блискост и цел живот љубовта и вниманието го надокнадувал со материјални работи многу е нормално да не им недостига на децата.

    Инаку на темата: И маж ми заминува за неколку дена во странство. Договорот е тоа да не е период подолг од 1 година и тоа нормално да си доаѓа на неколку месеци. Потоа или ќе си дојде или ние ќе одиме, тоа зависи од многу фактори. Целта е да се исплатат кредитите.
    Мене ќе ми биде многу тешко, ама нему верувам многу повеќе бидејќи ќе е сам, а е многу приврзан за нас. Малата не разбира се уште, ми е страв да не го заборави, а син ми ќе страда многу знам уште од сега, го обожава татко му. :(
     
    На mal.ecka, gjoker4e, green.eyes и 7 други им се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.386
    Пол:
    Женски
    Дете може да се размази и двајца родители да има тука. А не дека заминал едниот да печали и праќал. Јас имам блиски примери околу мене со размазени деца. Тоа е до родителите, не е до децата
     
    На crazylady, anastasijaki, NarCis@ и 4 други им се допаѓа ова.