1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тага на детето по родителот кој работи во странство...

Дискусија во 'Дете' започната од No Makeup, 14 јануари 2020.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Аите оние кои што одат на една година во странство за да си отплатат кредити у Мк остануваат на тоа ај уште една година.
    Има една изрека мм кога почнал да работи странство му рекле ,, Кога торбата ќе те удри по газот , ти нема назад . " И така е тој почнал као малку да собере пари за нешто и ете го веќе 9та година си тера по странство. Тешко е ама и се е до карактерот.
     
    На anastasijaki, fana, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ама и вие нели сте таму?
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    се сложувам. Во секој случај тешко е да е едниот родител далеку. Може па девојката сама си поставила "блокада" за помалку да ја "боли" одсуството. Ама мене ми падна чудно неубаво кога слушнав дека не и недостига таткото и.
     
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Ова е вистина. Мм е навикнат на голема плата, тука го мава финансиска депресија кога ќе се вработи. Затоа и сакам заедно да одиме некаде.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  5. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    И јас сум дете коешто живее на овој начин..Пораснавме без него, не беше со нас кога се радувавме за високите оцени, кога плачевме за слабите оцени, кога ќе се повредевме играјќи си, не беше тука ни за првите симпатии, не знае ни која боја ни е омилена, ни каква музика сакаме, кое јадење ни е омилено, ни што најмногу не' радува.. се гледаме 3 пати во годината, блискоста одамна ни е изгубена, немаме тема на муабет... Сега и сите пари на светот да ни ги даде, ќе биде залудно ... Но, не го осудувам знам дека и нему му е тешко и тоа многу... само ми е криво. Затоа ќе ве молам не осудувајте ако го немате поминато овој пат, си знаеме ние колку ни е добро..
     
    На stevemila, ma4e1311, gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.138
    Пол:
    Женски
    Да е на краток период, пример додека се снајде со работа, смештај, спечали некој денар колку за почеток би издржала ако знам дека и јас ќе отидам во најбрз можен рок. А цел живот жената со децата сами дома, тој во странство никако.
    Кога ќе уживаш ти со тој маж? Во пензија? Никој не е од лесно отиден, ама колку му е на него тешко сам таму и по цел ден на работа, тебе ти е дупло потешко бидејќи ги поттиснуваш твоите емоции трудејќи се да го утешиш детето и да направиш се што е можно да не го осети толку многу отсуството на таткото.
    Уште еднаш ќе кажам, јас не би издржала долго во таков брак. Подобро ќе се мачиме и двајцата дома за некоја мизерна плата, искрено.
    Пријател остави жена и три мали дечиња, беше сам 10 години додека ги донесе сите во странство, најмалата ќерка не го познаваше воопшто, човекот со солзи раскажуваше како кога си дошол му викала лажеш, ти не си ми татко, мојот татко работи во Германија.. еве ги до ден денес се трудат да го надокнадат тоа време, ама залудно. На многу битни денови не биле заедно.
    Во фамилија, детенце од пет години после секое одење не зборува две недели со никој, плаче без причини, не се појавува на телефон кога ѕвони таткото или му гаси.
     
    На crazylady, Chanell*, Gosh и 12 други им се допаѓа ова.
  7. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Да тука сме сега сите заедно после 3 години , инаку пред тоа се беше ај уште некој месец, ај уште малку па година стана,две,три и ете конечно ни се насмеа среќата.
     
    На mal.ecka, Gosh, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    Некои коментари ги читам и се мислам дал да плачам ил се смеам
    Колку само наивно се размислува за некои ситуации и се гледа со розеви очила
    ај долг е животот се ке видите и чуете и осетите на своја кожа
     
    На crazylady, JuLleE, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    I mm daka da odi odamna...
    Sega cekame 3 dete... za da odi nekade bez nas...toa bi bilo malsimum 3 4 meseci... 15 godini go odvrakam od mislata stranstvo e poubavo...
    I ne bi moite deca da rastat taka...
     
    На marchi-cool, LadyC и TeonaZ им се допаѓа ова.
  10. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    @marchi-cool извини, но ништо не разбрав од математиката твоја :)
    Поентата ми е дека и двајцата тука да работиме од јутра до сутра нема да заработиме колку он во странство.
    Во однос на другите муабети, мм не ни праќа пари, ги носи со него кога доаѓа, станови не бира, обезбедено му е сместувањето, во истата куќа седат и газдата и сопругата негова како и другите работници, по цел ден поминат на бауштеле ако има желба,време и сила за швалерка свака му част :D:makeup:(facepalm)
    Сите на темава од зорт заминати, за подобра иднина на децата и да се стави нешто на страна за рејни дејс ама некому умот во швалерки му оди, небаре дома на подводници ги чуваме ,кутрите не можат швалерка да фатат :D
    Инаку точно е тоа што го кажува @TutiFuti парата влече за назад, ама ете се надевам дека веќе се средивме,кредит скоро отплатен, па ќе ставиме крај на идењето за скоро.
     
    На crazylady, mariz, mal.ecka и 8 други им се допаѓа ова.
  11. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Мене повеќе ми оди она мажите не им е до толку ку*вањето тука колку што им е до пиеењето и до фештите што ги има. Но не сите мажи се исти.
    Тука има ефтино пиво ( пимер ова) а висока плата и не знаат колку им е доста и тука никој не ги замара (оние кои што се сами тука не фамилијарни) и ќе им е убаво мажи шљапатари јас ги викам . Среќа имам јас никогаш за тоа не се замарав дал ќе се напие дал ќе оди по др жени пошто мм нит пие нит е таков човек. Некој и дома да е па пак ќе посегне по тој пат.
    Ехее тука се може да видите .
    @anastasijaki јас ти викам и вие да го фтите патот наредното заминување (fingers).
     
    На Gosh и anastasijaki им се допаѓа ова.
  12. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Огромна почит имам за луѓето кои се жртвуваат себе за да им обезбедат убав и лагоден живот на своите деца, да им овозможат ствари и искуства кои самите они не биле во можност да ги искусат додека растеле.
    За мене во тоа е големината, а не направи деца, па од денес за утре доволно е корка леб и да сме заедно. Ништо ќар нема детето од заедништво а сиромаштија.
    Секое дете кое има растено во такви услови ќе ви го каже истото, од повозрасна гледна точка.
     
    На crazylady, mariz, Mr. Right и 8 други им се допаѓа ова.
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762

    Од која страна и да гледаш за жал нешто ќе фали.
    Тие што растеле без родител ќе речат: се би дале да е родителот покрај мене, ништо друго не ми треба.
    Од другата страна тие што растеле од денес за утре со корка леб би размИслувале вака како тебе, дека е во ред да се жртвува родителот.

    Не завземам страна, само констатирам. Не сум била во таква ситуација за да можам да кажам. Премногу е комплицирано.

    Сепак на крај мислам дека секој стар човек жали за изгубеното време, посебно времето што не го поминал со фамилијата и децата. Барем јас до сега не сум слушнала муабети од постари каде жалат за метеријално и дека требало да прават повеќе пари
     
    На crazylady, mariz, oblace1 и 7 други им се допаѓа ова.
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Мора поладно и поцврсто да ги прифаќате работите, ако сте решиле така да функционирате.
    Лејди 4 деца сме, мајка ми сама не одгледа, 2 се близнаци. Ниеден немаше ни проблеми со говор ни пак трауми. Татко ни е херој, исто со мама. Сите сме премногу блиски, знаеме се еден за друг.
    Еве јас не памтам Бадник со тато. И сега беше на работа. Ама тоа не ми остава некоја траума. Таква му е работата. Пробај да прифатеш и ќе ти биде полесно.
    Растена сум со мајка и растев дете сама, така да знам што значи.
    Дел си во право, дел не. Точно е дека има партнери кои се одалечуваат, деца, ама тоа е до нив.
    Има луѓе кои и покрај далечината остануваат блиски. Некои се одделуваат привремено, ретки се оние кои одаат и почнуваат нов живот сами.
    Да не генерализираме.
     
    На mal.ecka, Ambitious, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не се ретки тие што нов живот почнуваат, само за тој живот дома ништо не знаат.
    Малку себично ми изгледа од моја страна да очекувам маж ми 15 или 20 години да живее во една соба со цимери, да се лиши од многу работи за да мене ми праќа пари, маникир, педикир, парно во секоја соба да ми е топло, фасада нова дома, децата нови телефони и слично. Што има тој од работата? Ниту фамилија која ќе му е засолниште после напорен ден, ниту жена за нежности и секс, ниту материјална удобност. Па не ми е чудно и сам истото да го помисли и да посака работи за себе, се фатија сите само за женската, ете нека нема женска, 20 години еднаш годишно секс со жената има, кога се враќа дома. Не генерализирам, само кажувам дека чести примери се од тие што заминале на долг рок, а такви не се многу, во денешно време претежно заминуваат фамилијарно после неколку месеци или година-две.
     
    На mal.ecka, Mr. Right, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    За овие си скроз во право. И да имаат право на тоа. Ама, кај овие и жените си имаат друг живот дома. Речиси сите така функционираат.
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  17. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Темава ја отворив за совети како да помогнеме на дете да на тагува по таткото,а не дали таткото таму ќе фати швалерка... инаку мм беше тука,во смисла работа, но немаше поим каде стојат нејзините чорапи, алишта,не знаеше ниту да ја облече.. не беа воопшто поврзани јас 24/7 бев и сум со неа, но ете сепак таа го чуствува неговото отсуство
     
    На mal.ecka, NarCis@, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Sekoe odenje @No Makeup ke bide skoro isto za nea, a i za tebe se razbira. Razdelbite nikogas ne bolat pomalku.
    Bidi hrabra, setajte poveke, kino, teatar - obicno decinjata na taa vozrast sakaat teatar poveke, ucestvuvaj vo sekoja igra so nea, odgovaraj i iskreno na sekoe prasanje-bez da ja zalazuvas so nekoj odgovor (vetenoto go vrzuvaat vo krpce decata i se vo iscekuvanje, a se razocaruvaat poveke ako ne se ispolni). Nisto od oova ne zamenuvaj so podaroci - radosta od podarokot e kratka, i pak se vrakaat vo svojot svet. I da ako e vo moznost neka se javuva pocesto i da razgovara so nea i da i posakuva ubavi snista navecer.
    Tesko e mn., ubavo go pamtam sekoe razdeluvanje i tisinata koja ja imavme doma. Istraj i bidi do nea, ke ja nadminete zaedno tagata i tisinata:hug:
    P. S. Sekogas sekoja tema odi vo dr. nasoka...
     
    На Mami3, LadyC и No Makeup им се допаѓа ова.
  19. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Не ми е важно дали е маж ти дома или во странство ама ОВА горенаведеново не е во ред и треба да се запрашаш дали маж ти е банкомат или татко на твоето дете. Горенаведеното не е ок во никој случај, без разлика дали тој е пола година одделен од вас или 24/7 е со вас.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  20. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Наведов пример за тоа дека и тука кога беше, гледаше само работа,за се др воопшто не се замараш е,но тоа е веќе друга тема. Јас во никој случај не го гледам како банкомат , бидејќи за мои лични потреби пари имам што од раб на нет,што сестра ми ми праќа гардероба,итд. Зборот ми беше дека не очекував дека ќе се смени до толку и дека ќе тагува