1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Таен фонд

Дискусија во 'Правни совети' започната од sun-sun, 20 август 2013.

 1. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Dali imate nekoi informacii kakov e toj taen fond sto postoi na nivo na drzavata, kolku sto imam doznaeno toa se nekoi paricni sredstva sto se odvojuvaaat od sekoj vraboten i idat vo drzavna kasa vo taka narecen taen fond koj sluzi za isplata vo slucaj na nesreka/smrt... Megutoa kolku sto razbrav toj se drzi vo tajnost.
  Ako ima nekoj bilo kakov podatok neka pise.
  Pozdrav
  [mod-kirilica:2q6nze7y][/mod-kirilica:2q6nze7y]
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.344
  Допаѓања:
  33.834
  Пол:
  Женски
  Taen Fond

  И јас имам слушнато за вакво нешто. Секој од вработените дава одредена сума на пари. Тоа е еден вид на осигурување во случај на смрт на работното место. Кога некој од вработените ќе почине на работното место, неговото семејство ги добива парите што тој ги ставал во касата. За да се добијат парите, треба да се докаже на кој начин починал. Тука не се смета природна смрт.
   
 3. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Problemot e samo toa sto toj go drzat vo tajnost i treba da se najde nacin i postapka kako da se izdejstvuva tie pari da se isplatat. Sepak i za ova mora da se prodiskutira so advokat sto bi znael sto i kako e, zosto poveketo ne sakaat ni da razgovaraat a ne da se nafatat na "cepkanje" vo toj fond.
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.344
  Допаѓања:
  33.834
  Пол:
  Женски
  Само јаки врски ќе ви помогнат околу овој проблем. Затоа што кај нас скоро се се решава со врски.
   
 5. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Bas taka, sekade e so vrski, ama nema nisto podobro i pokorisno od DOBRA INFORMIRANOST, odnosno dobra informacija. Mnogu e polesno za luge koi nemaat jaki vrski dobro da se informiraat za da znaat od kade da pocnat, vprocem zatoa i se angaziram okolu forumov, za da slusnam koj sto ima da me posovetuva i da soberam znaenje od sekoj koj ima nesto da kaze, zosto vo nasiov praven sistem se e zapletkano i zatskrieno :) ... Pozz
   
 6. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Каков таен фонд бре луѓе што ви е?
  За смрт си одвојува пензиско 30 000 за оранизирање на погреб, за несреќа секој работник е осигуран на своето работно место и зема оштета доколку се повреди или трајно онеспособи за работа.
  Тоа што работите и плаќате продонеси и даноци се опфатени и овие работи, нема тука никаков таен фонд и мистерии.
   
 7. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Точно дека за смрт на секој пензионер се одвојуваат тие 30 000 денари за погребни трошоци од ПИОм, и дека секој рботник ТРЕБА да е осигуран на работно место во случај на повреда или смрт, меѓутоа постои некој фонд(парични стредства што се исплаЌаат на семејствта на лице кое починало при несреќа на работа а кое работело во државна институција, а притоа не било колективно осигурано). Како што кажав тој фонд бил исклучиво наменет за такви случаи. А за тоа дека нема никакви тајни фондови и мистерии, за тоа не се согласувам, во една правен систем нормално е да има дупки во законот и затскриени работи, затоа постојат компентентни луѓе кои ќе знаат вистински да те упатат, штета што тие се малку и што ретко можеш да дојдеш до нив, зошто никој не се замара за работи се додека конкретно него истите тие не го погодат.
   
 8. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Сун сун, ептен си заинтересирана, да не планираш некое убиство ? :wasntme:
  [​IMG]
   
  На Hipster, Waka-waka и mims-89 им се допаѓа ова.
 9. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Хе хе, само си ги разгледувам можностите :) .... Шала на страна , ама баш сум заинтересирана по тоа прашање, не ми се верува дека никој нема слушнато за ова :) Поздрав
   
 10. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  970
  Допаѓања:
  9.087
  Пол:
  Женски
  Зависи од фирмата во која се работи - работникот секако е осигуран, дури и кога се работи за обична смрт, а не само несреќа при работа (ова го кажувам со сигурност). И да, многумина се неинформирани за тоа и не знаат дека после смртта, семејството треба да оди во фирмата и да ја побара полисата за осигурување на истиот работник.
  Како што кажав - многумина не знаат за ова, и ако некој не ти каже, нема никогаш да ти текне да побараш.
  Претпоставувам дека секаде е различно, можно е повеќето фирми да осигуруваат само при несреќа на работно место, но има и пари кои следуваат и за обична смрт.
   
 11. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.726
  Допаѓања:
  98.921
  Пол:
  Женски
  Не ме држете за збор,порано знам дека се даваше одредена сума на пари во зависност од тоа во какво сродство си со починатиот.Значи пари се даваа, за не дај боже што се вели починат сопруг/а,родители или дете. :tmi: И сведок сум била дека луѓето земаат.Е дали сега функционира такво нешто не знам.Можеби треба некој поискусен да се праша или да се прекопаат службените весници.И да тој фонд навистина беше таен,што само вистинските познавачи на законот го знаеја тоа.Постои ли сега тој фонд,и дали е законски поткрепен,дополнет,изменет ,не знам.
   
  На sun-sun му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  А што ако работникот не е осигуран на работно место? .... Овој фонд нема врска со осигурувањето на работникот, ова се сосема некои други парични средства. Незнам за шо точно се работи , ама ќе дознаеме, а кога ќе дознаам ке ја споделам информацијата. Штета вакви работи да се дрѓат во тајност .А тоа за обична смрт обично е таа отпремнина Што му ја исплаЌаат на семејството , обиЧно тоа се исплата на неколку плати.
   
 13. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  1.050
  Не дај Боже да ти умре човек, е*еш и тајни фондови и се‘! Ни пари ти требаат ни ништо! Умрениот назад не се враќа. Дај Боже сите да ми се живи и здрави - тајни фондови не ми требаат.
   
  На LegallyBlonde13 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Точно е тоа ама животот треба да тече, врмето е такво што без пари неможеш да продолжиш низ животот, кај остануваш без човек остануваш и без неговата материјална потпора што до тогаш ти ја нудел, па не е едноставно да кренеш раце и да не те интересира ништо. Животот е борба, мора да се продолжи и јас сум за тоа дека некогаш мора да собереш сила и да искористиш се што можеш, болката ништо нема да ти ја надомести, ама таа помош ќе ти го олесни бар малку животот.
  Во секој случај фалаааа на информациите. Сакам да знам како да го отпочнам сето тоа, од каде да се почне, кој е патот.
   
 15. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Абре постои фонд, ама таен да е не може мислам не може да не е поткрепен законски, мислам се разбираме нели. Едно е неинформираност друго е да е таен а такво нешто според мене не постои како таен фонд.
  Ако постои полиса и осигурување на работникот и понеговата смрт семејството зема парична надомест тоа е осигрување и не е таен фонд, сите знаат дека се осигурна при работното место.
  Вака сун-сун според тебе испаѓа некој си става пари на страна од не знам каде паѓаат тие пари од небо вајда и некој на крај што им праи ако е ТАЕН и никој не знае? Абе знам дека државава ни е апашаана, ама за ова прв пат слушам и се си милам некој да не ве зафркава со ова или грешно да сте разбрале.
  НЕ МОЖЕ ДА ПОСТОИ ДРЖАВЕН ФОНД А ДА Е ТАЕН!


  Ако работникот не е осигуран чорба македонче :( нема од каде да се покријат или некој да добива надосмест. Еднократна може дава социјално, за пензија која ја земаат децата на починатиот и тоа не е таен фонд, не знам навистина дали е вакво нешто возможно.
   
  На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.726
  Допаѓања:
  98.921
  Пол:
  Женски
  Мислам дека тој фонд не навлегува во тоа од која причина настанала смртта.Значи се плаќаше нешто како надоместок за загубата.И воопшто не станува збор за исплата на неколку плати.Беше некоја симболична сума и пак ќе кажам зависи од сродството со починатиот.На пример беше (пак ќе кажам не се сеќавам точно 100 евра за родител,200 за партнер 300 за дете)
  Инаку дискусијава е морбидна :|
   
 17. sun-sun

  sun-sun Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Дискусијава јаправам ептен зошто имам мака, иначе не би ни губела врме на сево ова, ајде девојки добра ноќ, ако има нешто ќе се информираме, сепак ова е за помош а не за забава. Поз
   
 18. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.097
  Веројатно се работи за еднократна помош од страна на фирмата кон фамилијата на починатиот со некаква симболична сума, не вредна за црни злосторнички мисли :geek:
   
  На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Сан-сан не ни сакавме да кажеме или да те навредиме со ништо, тамн работа дека не ти е за забава не знам на кој би му било. Али поентата ми е дека малку е веројатно да има таков фонд, туку се работи за некоја реглулана исплата на еднократна помош.
  Да прашаш некој адвокат според мене е најдобра солуција, за да не испадне дека на празно правиме муабети или се потсмеваме затоа што мислам дека на никој не му беше до тоа намерата, крајно погрешно не сфати.
   
 20. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  Чисто информативно, сун сун да си знаеш дека свекрвите не се дел од тој фонд :P

  Се шалам, извини знам дека не ти е до шала, ама да се надоврзев на Сеси.

  И јас прв пат слушам и ќе пробам да дознаам што и како, не дај Боже да му притребаат на некој такви пари но добро е да се биде човек информиран за тоа, па замислете само колку е скапа само таквата организација, да не расчленувам сега, јасно е за што зборувам.
  За оштети и надоместоци знаев ама за таен фонд :o
  Сега се чувствувам како да сум дознала нешто поврзано со циа и баш би сакала да им го најдам валканиот веш :D