1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тандем Параглајдинг (Tandem Paragliding)

Дискусија во 'Спорт' започната од inspired, 21 јули 2012.

 1. inspired

  inspired Активен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  Во последно време, посебно во летниов период, параглајдингот во Македонија станува се повеќе популарен. Охрид, Крушево и Скопје се местата од кои може да се проба овој авантуристички спорт. Дали некој од вас има летано? Какво искуство имате? Јас многу сакам да пробам но имам страв од височини и се плашам |(
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  410
  Тоа е нешто што планирам да го направам во најскоро време и тоа не било каде туку на Галичица. Ја обожавам планината а и одозгоре има феноменачен поглед на езерото. Не би било тоа тоа нигде на друго место, ни Скопје, ни Крушево.
   
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Многу би сакала, не се плашам од височини. Сигурно е преубаво чувството и погледот од горе.
  Некој да не е информиран за цените кај нас за возење со параглајдер?
   
 4. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  410
  Не сум сигурна баш ама мислам дека е околу 1000-1500. Ако знае некој поточно нека ме исправи ;)
   
 5. Pandelka94

  Pandelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Знае ли некој каде да прашам за цени и се тоа.. каде во скопје го има?
   
 6. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  3.089
  Пол:
  Женски
  ако има некој било каква инфо нека пише за цена и место, одамна сакам и јас да параглајдувам :D
   
 7. sparkle.q

  sparkle.q Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  14
  цените во сезона т.е во лето кога има туристи се 80 евра за еден тандем лет, а инаку зависи од тоа колку ќе се договориш, поефтино е. Јас земам часови за параглајдерство т.е тренирам така да речам само немам почнато да летам тандеми. Мојот инструктор и останатите од тој клуб вон сезона земаат околу 2000 денари, а можи и за поефтино да се најди, зависи до летачот. Инаку во сезона речиси сите параглајдеристи се во охрид зато што таму има туристи така да таму многу лесно можите да најдите за тандем летање. поздрав :)
   
 8. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.455
  Допаѓања:
  15.024
  Пол:
  Женски
  Сакам да пробам ама не знам како оди. Ај ако има некој искуство нека опише детално?
   
 9. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.559
  Допаѓања:
  25.851
  Сега е сезона на тандем параглајдинг па цените се повисоки. Имаш опција и преку Групер или Купи на попуст, на пример, ама се чека повеќе.

  Самото летање е едноставно, нема нешто посебно што треба да се знае. Сета работа ти ја објаснува инструкторот кој ќе те лета.
  Јас само би ти препорачала добро да се информираш со кого ќе леташ, колку е искусен пилотот, а со тоа и безбеден летот.

  Убаво доживување во секој случај, каде и да леташ.
   
  На КикиМаус и Emotional123 им се допаѓа ова.
 10. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  17.614
  На групер има купони за летање со Мендо Вељановски
  Ако сакате само да се надевате на лет и никогаш да не ви се оствари желбата.... бујрум, купете си купон за со него

  Јас топло Ви го препорачувам Тито
  https://www.facebook.com/toni.naumov.5?fref=ts

  И за крај
  Нема поубаво чуство од акро лет и самото тоа да си 2000м надморска висина
   
 11. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.559
  Допаѓања:
  25.851
  Акро и тоа на 2000м? :o
  Каде и со кого леташе, ако не е тајна? :)
   
 12. ImePrezime

  ImePrezime Активен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  33
  гледам има некоја понуда на групер за од водно. Се има ли некој спуштено од таму? колку е безбедно ? :sweat:
   
 13. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.559
  Допаѓања:
  25.851
  Локацијата не игра голема улога, пилотот е најважен за безбедноста.
   
  На ImePrezime му/ѝ се допаѓа ова.