1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тантруми (напади на бес) кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од promeneta, 26 мај 2017.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    уште имам од гравот за ручек на мене :|
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Ох, тантруми. Периодот кој најмногу го мразам. Малата, 3 години, уште ги има, иако сега се поретко. Најмногу мразам кога се во јавност, а најчесто се. :party: Таква сцена ни беше за вода направила, во Веро, ми доаѓаше да пропаднам во земја. Легна доле на под и се превртуваше со страшни изливи на бес. Затоа што шишето со вода останало во кола. Немаше ни минута додека го зема мм. Ама џабе. Сцената почна.

    На почетокот кога почнаа испадиве, уште кај првата ќерка, пробав се, а тоа што делуваше беше силно гушкање. Кај малава ништо не делува, освен игнорирање. Кога ќе заврши испадот, следува зборување.

    Сакам да кажам, секое дете е посебно и не кај секое исто делува. Треба да најдете начин кој ќе ви помогне низ ваквиот период. Иначе се нормална развојна фаза речиси кај сите деца. И поминуваат.

    И малава исто е многу инаетчика. Ако не е по нејзино, во состојба е да плаче цел саат.
     
    На gjoker4e, SoNi55, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    И ние сме за тука. :)
    Мојата е право ѓаволче.
    Последниот тантрум и беше ужасен, за мене траеше многу долго.
    Почна затоа што на не ја оставив сама да седи во ходник зад затворени врати. Буквално се бркавме низ дома; она бега ја по неа, бара начин како да се повреди, се треска се фрла јас ја држам итн итн...на крај седна во ќош се изнаплака и дојде да се гушнеме. Јас веќе се тресев.
    Се сме пробале од претходно кажаниве методи; успешен не сум нашла. Искрено се надевам дека нема да ми затроба скоро.
     
    На mal.ecka, gjoker4e и referentka им се допаѓа ова.
  4. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Mamicki.neznam.sto.se.slucuva so.moeto since.ama.nempzam.da go.prepoznaam... bese edna nedela bolen I sega e mnogu smenet... neznma.dali mu e period, tantrumi ili neznam pomognete oti nemozam veke takov dq go gledam. Znaci ako.nesto napravis moze I nesakajki toj se.luti, place, se.nervira, treska so race I.noze, lezi na zemjata, se toa.se.slucuva 10min ... nezmma.od.kade.tolkava nervoza I.snosti stana vo.nokta, sakase.corapi da mu vadam.I.pocna da.place zosto e.pokrien, pa da go tegla kebeto, abe za.gluposti.. ednostqvno.nezam kako da se ponasam so.nego, plus sum trudna 9 mesec I mnogu mi e stresno
     
  5. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Mamicki.neznam.sto.se.slucuva so.moeto since.ama.nempzam.da go.prepoznaam... bese edna nedela bolen I sega e mnogu smenet... neznma.dali mu e period, tantrumi ili neznam pomognete oti nemozam veke takov dq go gledam. Znaci ako.nesto napravis moze I nesakajki toj se.luti, place, se.nervira, treska so race I.noze, lezi na zemjata, se toa.se.slucuva 10min ... nezmma.od.kade.tolkava nervoza I.snosti stana vo.nokta, sakase.corapi da mu vadam.I.pocna da.place zosto e.pokrien, pa da go tegla kebeto, abe za.gluposti.. ednostqvno.nezam kako da se ponasam so.nego, plus sum trudna 9 mesec I mnogu mi e stresno
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    гушкај.... збори. и не го легнувај со чорапи. зошто чорапи за спиење?
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Bidejki ne bese dobar, I nozete my se ladni... toj e 22 meswci I uste.ne zbori... go guskam amami se trga... neznma dali da.go.ignoriram toa I pooesno da prifati ili.poloso ke napravam?
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Да, ќе почекаш да помине тантрумот. Ќе ти дадам една статија која опишува токму што е и зошто се случуваат тие напади на бес. Еве погоре и неколку членки баш истото го спомнаа-изгледа е поврзано со почеток на говор. Ѕирни го ова..
    http://majka.mk/tantrumi/
     
    На simonka93, zuto и Lonely1604 им се допаѓа ова.
  9. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Majki help. Ne znam dali e tantrum ili ne. Veke nekolku dena sinko ke si igra i odednas pocnuva da se luti i da si ja lupa glava od zemja. Toa trae minuta dve i prodolzuva dq si igra kako nisto da ne bilo. Isto igrackite site gi frla na zemja
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Изгледа на тантрум..
    кај мојов тантруми почнаа на 22м и траеа некое време по 2ри род, како преживеав незнам :rofl: тогаш бев и тазе трудна баш и ептен напорен ми беше.. одеднаш престанаа и како да имав ново дете, паметен, послушен, мирен одеднаш стана, се чудев :D
     
    На ma4e1311 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    И кај нас имало тантруми, такви напади кога буквално не знаеш што е паметно да правиш.
    Мислам дека не беа чести, и за среќа не беа во јавност пр. по родендени, во маркет, на гости исл. Тогаш дури знае да биде умното и воспитано девојче на мама со кое се гордеам јас, но затоа знае да ме извади од кожа пред гости на домашен терен. Воопшто, дома и е најлесно да приреди ,,забава,, од која се тресам и стискам заби да не добијам уште поголем тантрум од неа. Сум пробала се, и да се развикам, и да ја плеснам, и да зборувам... во тој момент се ова што го правам даваше спротивен ефект, уште понервозна стануваше. Потоа започнав да и одвлекувам внимание со нешто друго или да игнорирам. Измислував дека нешто се случило кај мене на работа или нешто друго интересно за неа, па и одвлекував внимание и се смируваше работава. Во последно игнорирам, она плаче јас демек гледам на мобилен нешто, она се треска јас си работам низ дома... После тоа обавезно се лутам, а нејзе и е важно да не сум и скарана, па пробувам да разговараме за проблемот... и искрено не сум сигурна дека има ефект разговорот.


    Од она што го имам прочитано и разговарано со мајки кои го доживеале периодот на тантруми, едно како заклучок имам - тоа е период кој кај повеќето деца се случува и кој секако ќе помине. Затоа трпение и јаки нерви за да не полудеме дури ним да им мине оваа фаза.
     
    На SoNi55 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.480
    Допаѓања:
    33.228
    Пол:
    Женски
    Денес правиме 19м инаку го имам забележано неколку пати до сега кога нешто не му е по кеф ќе легнува и ќе плаче ќе писка. Вчера додека шетавме и ајде демек си појдовме кога запна да се срди не сака дома и крај легна на земја и се срди. Еден срам ме фати фо зедов во раце и со брзина на светилната отидов дома.
     
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Oh ,i jas so ovie tantrumi maka si macam . Pogolemiot sin do pred nekoj mesec gi imase cesto , sega se zaretcuvaat . Ama koga e vo kafic , market .. Uzasni mu se ovie tantrumi . Posledno sto napravi scena bese vo market . Na izleguvanje od igrotekata na gorniot sprat , zastanavme mm da kupi nesto za na rabota . Jas i kumojte so maleckoto nivno i sinko go cekavme malku podaleku od vlezot na marketot . Kade go vide friziderceto so sladoled 8-| koga zapna sladoled ta sladoled (facepalm) . Ama sine zima e grlo ke te boli , inekcii ke primas ke se razbolis .. Ne . Sladoled i tocka . Toa vika , vriska , legnuva na zemja , trca po skali .. Kaj sram me izede ,pa i strav me izede :worried: kakvi bea skalite taze cisteni , rekov lele ako padne sega bog da cuva ke se iskrshi :doh: .

    Sum probala i da go karam i da razgovaram i da go smiruvam . I ignoriranje sum probala .. Ne pomaga . Po najnovo se plasi od inekcii . I od baba Roga . Ama dzabe e . Tantrumot mu trae 10 -tina minuti , i potoa e ko novo dete . Loso e sto , sekogas se slucuvaat koga sme po igroteki , ili na prosetka .
     
  14. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Се приклучувам во клубот :sweat:
    Од 50 деца на игралиште, само мојот врескаше :x
    Не можеме да излеземе некаде со него... Наместо да ги користиме придобивките од живот покрај езеро, ќе мора да го носиме на други места...Проблемот настанува кога ќе земе да фрла камчиња во вода, па ништо живо не сака да престане... Пробав со други занимации, седеше 1 мин и пак трчанката накај вода :sweat: Ако го игнорирам, исто, пак накај вода трча и уште поголема беља може да направиме :x

    Во главно по дома немаме таков проблем, се разбира од не може и не смее, ама надвор се' е џабе
     
  15. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    1.854
    Пол:
    Женски
    Покрај други нервози, ме фати и оваа , берам мислам дека е тоа, од тоа што ве прочитав. Ќере беше мн мирна и послушна и се разбираше со збор. Одкако се распролети, надвор да идеме, и е страв од се живп што брчи и се во раце сака. Плаче вика, се нервира.. Секако пробав и пак на крај исто. За се нешто се нервира, издига предмети, урла.. Секое сабалје за обекување живи нервози и плаќки. се дере како да ја колат. Ова сакам за пет минути она сакам и се со плачење. Ја терам надвор да идеме, и најверојатно по моја претпоставка, знае дека ќе ме тера да ја носам во раце, а нема да сакам а и таа со нејзиниот страв од се што брчи несака да оди и се е внатре.. Не знам дали се тантруми но ме плаши.. Некој со слично искуство
     
  16. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Најверојатно сме и ние во фаза со овие тантруми,само незнам до кога ке издржиме,при крај ни се живците.Пред месец дена па и два,почна со заспивање во 1-2ч по полнок,а веке две недели е со вриштење и пиштење за било што,да не речам безвезе.Како се справувате во такви ситуации?Искрено ми се идеше нокеска да отворам прозор и да го фрлам.Постојано плаче се вала по земја колку и да сакам да го залажам со нешто друго не бива,тој си е фокусиран на тоа што го замислил.Синокешната случка беше за столот да го однесе до судуперот и да пушта вода,го влечеше го теглеше со плачки, солзи и никако не попушташе,го убедувавме во се друго но не ни палеше ништо,почнав да викам изгубив контрола веке и ми вели во солзи Не викај гасно,оди надор,дота мама кај (не викај гласно,оди надвор,доста мама крај).Што би рекле вие на ова како би се справиле,само осекам декаа со повишен тон не бидува ништо.Што и како да превземам незнам,понекогаш ме вади од такт што би рекле старите.А за облекување и соблекување муабет да не правиме секој пат е се потешко и потешко :(:sweat::sweat:
     
    На ariel30 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Kaj nas vejke godina i 7 meseci e ista prikazna,tantrumi do beskraj po 24/h :( ova najmalovo mi naplati i za drugite tri dechina..;( ;( ;( ;(
     
  18. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    @zalosna третото детенце, девојченцето што ти е пред најмалава немаше тантруми?
    Зошто знам дека се мала разлика :)
     
  19. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Ne..ona e mirna, kako bubache e :) edino sto e zalepena za mene kako flaster :D
    Sega koga go gledam malechkovo mi e mnogu zhal :( ama sto da pravam valjda ke pomini za brzo
     
    На TutiFuti и Rabbit им се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193