1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тантруми (напади на бес) кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од promeneta, 26 мај 2017.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.269
    Допаѓања:
    37.871
    Пол:
    Женски
    @ilyan тантрумите не мора да имаат никаква позадина и да баш единствен ефективен и најдобар начин за детето е тоа, да се чека да се смири. Или сите ние што имаме искуство со тантруми кај деца не сме ги воспитале децата или фрустрирани ни се?
     
    На Annath, NarCis@, Tan4ence и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    Петра, не се сеќаваш сигурно оти никој не се сеќава на свои 2 или 3 години што правел.
     
    На SV1911, Annath, NarCis@ и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека повеќе си измислува за да биде интересна него што е навистина така.
    :smirk:
     
    На snegulkata, mareane, honest girl и 8 други им се допаѓа ова.
  4. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Искрено не знам кој од вас имал таков проблем и моето мислење не беше кажано тенденциозно спрема тебе или било која друга членка на форумов.
    Едноставно кажав што мислам за поимот тантруми.
    Е сега што си сфаќате се лично......


    Едит: со игнорирање може да се справува дома, а не на јавно место, никој не е должен да ги трпи тантрумите на моето дете , најмалку вработените.
    Едноставно го дигаш од под, го земаш во раце, го пикаш во кола и чекаш да се смири. Ете решение со чекање, а да не се вознемирува никој, зошто светот се врти околу нашите деца за нас, но не и за сите.
     
    На LadyC, Luna91 и Bridget им се допаѓа ова.
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.269
    Допаѓања:
    37.871
    Пол:
    Женски
    @ilyan прочитај ја малку темата тантруми на форумов, многу од мајките ги има таму.

    И јас ама воопшто не сфаќам лично, ниту се срамам за нешто што е најнормално и најприродно кај толку мало дете, дури и не ги гледам тантрумите како проблем.
     
    На m.i.g, Bozica1980 и CaraMia им се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    А што ќе правиш, додека плаче ќе му кажеш дека е казнет или како?
    Која опција ја гледаш во случајов за детето да не го крева маркетот во вис?

    Оваа го оставила, ама детето пак си плачело, битно она не го слушала. Сериозно, не знам како се оправдува ваква ситуација.
    Отишла и им рекла дека не сака да го земе детето.
    Не верувам дека некоја од вас тука би направила такво нешто. И она можеби не направила, ама ете, ја збориме сега.
     
    На ivi1987, NarCis@, Annath и 10 други им се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Точно, значи не им го оставај :D
    А не, им го оставила тие да се борат со тантрумите, си излегла таа...
     
    На ivi1987, Annath, LiliBoz и 10 други им се допаѓа ова.
  8. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Направив едит погоре, кај што ја цитирам Кристина, пишав како би постапила во случај да го применам вашиот метод на чекање да се смири.
    Инаку , највеќе од се што ме нервирало е лупање по рафтови и неконтролирано пискање за лижавче да речеме. Имав метод кој спречи такво однесување пред време, да беше до маж ми и неговиот пристап, секое одење во маркет би им биле ноќна мора на вработените.
    Но, тоа е друга тема, не би образложувала тука.
    @DAngel наравно дека не оправдувам да оставиш дете и да ги вознемирува останатите , а ја да дремам у кола или да дремам до негои да чекам ако случајно се смири.
    Само кажав дека таквото однесување на децата не треба да се препушти на поимот тантруми и да чекаме да помине само од себе.
    Дома што сакаш прави, а во јавност светот не се врти околу нашите деца и останатите не се должни да се прилагодуваат по нив.
     
    Последна измена: 13 април 2018
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.658
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Денешниве деца се такви , идеш у маркет и одма све сака да му се купи ..Мајките што им купуваат све што сакаат и им го даваат телефонот да играат игри само да не ги замараат и да им седат мирни , тие само го размазуваат детето и ке го направат дебилно (и после на слави ке ги слушаш како детето им е све нај нај , а тоа живо невоспитано)
    Децата треба строго да се воспитуваат ! За да израснат во нормални личности а не во паразити !
    И што требала Миа да направи што нејзиното дете и барало некојси глупави ствари да му купи ? Можеби она немала пари у моментот ? А можеби и не сакала да му го купи тоа за да го воспита како што треба ?
    Јас само гледам невоспитани дечишта кај што рикаат де во маркет , де во бутик , во ресторант ,дома на гости и сл , а денешниве мајки ко незаентересирани за живот се ..

    Јас сум против размазување на децата , и треба да им се даде знаење уште од мали дека не можат све да имаат , и малце построго со нив , а вие мајки како сакате :)
     
    Последна измена: 13 април 2018
    На Luna91, Feminka22 и ilyan им се допаѓа ова.
  10. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.269
    Допаѓања:
    37.871
    Пол:
    Женски
    Многу убаво и има пишано една мајка на Миа на фб.Од три примери (таа, сестра и и синот) заклучила дека тантрумите се измислица на мајките.
    Дете ко ќе има тантрум не мора да е ни за да се купи нешто, ни за играчка или било каков предмет.
    И мајките со помирни деца и деца што полесно се манипулираат секогаш се поставуваат над тие со потемпераментни, поточно "невоспитани" деца и немаат разбирање колку и да објаснуваш.
     
    На NarCis@, Annath, CaraMia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    Стварно што требало да направи со своето дете кое го родила освен да го остави на други додека плаче? Е тоа е една навистина заинтересирана мајка. :D
     
    На slobodka, ivi1987, zuto и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.658
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Реин не знам каде ти пазариш , но некои личности вклучувајки ме и мене пазариме скоро во исти маркет и кај познати наши пријатели , вероватно и миа , и не гледам ништо лошо во ова , освен учење на ред и дисциплина .

    Не морате да се согласувате со мене , но тоа е мое мислење .
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Нормално дека не е во ред со изливите на бес да остави други да се справуваат.
    Според тебе, нормално е да седиш до него и да чекаш да се смири , неземајќи во предвид дека и така ги вознемируваш останатите?
    Не е подобро да го однесеш во кола, па чекај и до утре ако сакаш...
    Како би се справила ти во овој случај ?
    Еве , јас на пример после таков испад не би ја однела веќе никогаш во маркет, се додека не сфати дека се што сака ,не може да добие .
    Јас сум родител, јас диктирам правила, се знае што е мајка , а што дете.
     
    Последна измена: 13 април 2018
    На Luna91 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  14. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    4.734
    Пол:
    Женски
    При пазарување во маркет со тетка ми, братучед ми (сега второ одделение) го оставивме да си игра во игротеката во маркетот. Кога нè изгубил од видик, дојде расплакан и за рака фатен со една од продавачките да не бара. Значи по негова желба отиде во игротеката, а после испаничи, не па да го оставевме таму и да си заминиме.
    Синот од Миа мислам дека е помал, но на која и да е возраст сметам дека не е правилно нејзиното однесување. Не сум мајка и не можам да солам памет за воспитување и мајчинство. Кој како сака нека си прави, но ова е премногу. Дете е во прашање и ова јас го гледам како трауматично искуство за него, а не како дело заслужно за медал за "најдобрата мајка".
     
    На ivi1987, Nausicaa, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.399
    Допаѓања:
    81.591
    Пол:
    Женски
    Во случај на излив на бес (тантруми)најлошо нешто што може да направи родител е да отиде од детето!
    Токму тоа што Миа го направила.
     
    На zalosna, ivi1987, oblace1 и 13 други им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    Колку сакаш често пазари, твоето дете не е никој должен да го воспитува. Контрадикторност колку сакаш, оправдувате оставање дете во маркет, а мајките незаинтересирани, а и вие не би оставиле дете во маркет, ама она оставила и океј, во право е, јас на сто други начини ќе се справам, ама она океј де што го оставила...
    Ако се случи такво нешто прво никогаш не би ја оставила, ниту под било која околност оправдувам такво нешто. Второ, ќе пробам да ја кренам, ако ме гушне да ја земам супер, ако се бори ќе ја оставам каде што е и ќе стојам до неа и ќе црвенеам. Ќе и зборам додека не се смири. Потоа дома откако двете ќе се смириме ќе разговараме, што, зошто и како. Неносење негде за мене не е решение, ај ако не да ги затвориме дома и на 18 ќе ги пуштиме. Децата се дел од општеството и мора да ги прифатиме, мора да се научат како да функционираат во него, а со изолирање тоа нема да се случи. Тантрум не се случува зашто сакало нешто и не може да го добие, може да се случи и ако не може да се изрази и да најде зборови да каже како се чувствува, да се исфрустрира, има многу причини. Со тоа површно гледање на работите не им правиме услуга на децата.

    Очекуваме од нив да бидат возрасни, а некогаш и ние самите не знаеме како да се справиме со себе и сакаме да зборуваме со блиските. Должни сме да ги научиме децата како да се справуваат со емоциите, а не да ги казнуваме за нив.
     
    На Anarchy, snegulkata, zalosna и 20 други им се допаѓа ова.
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Да не беше Миа,немаше да знам дека постоел зборот тантруми(и пак не сум сигурна дали го сфатив значењето) :D
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2018
    На CaraMia и LiliBoz им се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ама што очекувате од возрасна личност која за себе вели дека има тантруми? Па уште се мери со 2 годишно дете...

    Овој пост треба да се забрани, да се избрише, социјална служба да реагира. Можеби некој ке прочита дека со деца кои имаат тантруми треба само брутално и ке го сфати тоа здраво за готово. :@
     
    На SV1911, ivi1987, oblace1 и 13 други им се допаѓа ова.
  19. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Жално за детенецето. Можам да замислам како се чувствувало, му приоѓа непозната особа и му вика ајде да ја најдеме мајка ти ја нема...Тој страв, вознемиреност.Она озбилно била лудача човече, тешки психози се тоа, уште се фали...Зошто не повикале полиција не ми е јасно, кога би видела мало дете на сред маркет,само оставено, викам полиција, не ја барам мајка му по паркинзи.
    Ѓубре жена, трудејќи се да испадне најмајка, испадна најНЕмајка. Не си модерна, ни уникатна, ни кул, туку очигледно лоша за своето дете.
     
    На slobodka, SV1911, Nausicaa и 11 други им се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Pa uste i komentirale kako so noga ai gi trgale decata od zemja dodeka se treskaat...mislam stvarno
    Se dokazuvaat koja od koja e poglupa

    A inace so muabetot, u moe vreme nemase, ziti se? Koe tvoe vreme? Koga ne pamtis nisto za sebe?
    Ili kako babine da se napravime mnogu vazni.
    I gledam vie sto nemate deca se izrazuvate so zborot detiste, i vaseto kje bide detiste koga kje vi se rasplace ili frli na pod? Ili togas ke bide srce na mamicka.
     
    На SV1911, zalosna, Rama и 7 други им се допаѓа ова.