Тапети

Дискусија во 'Дом' започната од butterflyyy, 23 април 2010.

 1. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.835
  Еве погоре пишале дека има во Џамбо, во Mr.Bricolage, Home and style decorativ се наоѓа кај Универзална сала, наспроти поранешна Казабланка има ново отворена продавница исто за тапети и уште многу други места. :)
   
 2. B-I-B-A

  B-I-B-A Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  12
  Ги мразам тапетите,сега еве повторно се во мода,ама некако поубаво ми изгледа домот без тапети :)
   
 3. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
 4. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
   

  Прикачени фајлови:

  • 2 (24).jpg
   2 (24).jpg
   Големина на фајлот:
   87 KB
   Прегледи:
   590
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
 6. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.970
  Пол:
  Женски
  Јас денес поминав во Домус, гледав, пустев, вртев каталози и на крајот ништо не одбрав.
  После тоа поминав во КарпетМакс и главата почна да ме боли од сите тие бои и дезени! Многу поголем избор имаат, а и доста попрофатливи цени. Моментално имаат 25% попуст на сите производи, така што ако планирате да купувате теписи, теписони, ламинат, линелеум, тапети - задолжително поминете таму.
  Јас дури добив желба да ги сменам сите теписи по дома, од толку што ми се допаднаа некои.
  Со мајка ми прво одбравме еден тапет во различни нијанси на кремаста, малку и кафенка имаше. Многу лесен за комбинирање со било каква нијанса на поликолор за останатите ѕидови. Ама моментално немаше од тој, требаше да нарачаме и да чекаме, а нас ни се брзаше.
  Па после тоа одбравме еден друг, исто со комбинација на повеќе нијанси.

  Ако барате тапети, јас таму ве праќам.
  Мала шанса постои да не најдете нешто што нема да ви одговара.
   
 7. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  А дали знаете кои се димензиите на една ролна?
   
 8. deliza

  deliza Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  6.701
  Повеќето од нив мислам дека ги имаат овие димензии => 0.53 cm x 10 m / 5 m2.
   
  На Dazey му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lanicka95

  Lanicka95 Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  А дали знаете со што се лепат тапетите и дали може да ги залепам во домашни услови ? :)
   
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.970
  Пол:
  Женски
  Има течност што ќе ти ја дадат во кутиче, внатре има упатство како да се направи.
  Се раствара во вода, пишува колку од течноста со колку вода се меша во зависност од тоа колку квадрати тапет имаш за лепење.
  Ние дома ги лепевме со татко ми, со тоа што за првата ролна малку се помачивме, ама после тоа влеговме во штос и немавме проблем. Проблематично е ако ѕидовите не се идеално прави (што беше случајот кај нас), па меревме и премерувавме по неколку пати за да ја опфатиме целата површина на ѕидот.
  Исто така, јас ти препорачувам да не купуваш од тие хартиените тапети, бидејќи потешки се за одржување, а и потешки за лепење. Ние со крпче ја поминувавме ролната, за да ја измазниме убаво и воедно да го извадиме вишокот на лепак. А ако беа хартиени тапетите, верувам дека бојата ќе им се извадеше од самиот лепак.
   
 11. macole

  macole Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  14
  ИМАВ ЗАЛЕПЕНО ТАПЕТ АМА СЕГА САКАМ Д АГО ОДЛЕПАМ И ДА ГО ЗАЛЕПАМ НА ДРУГО МЕСТО ИСТИОТ , ЕПА ЈА КАЖЕТЕ МИ ДАЛИ ИМА НЕКАДЕ СРЕДСТВО ЗА ОДЛЕПУВАНЈЕ ТАПЕТ И ДАЛИ КЕ МОЗЕ Д АСЕ ЗАЛЧЕПИ ИСТИОТ НА ДРУГО МЕСТО ?ПОЗЗ
   
  На m2m2m2 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.910
  Допаѓања:
  6.027
  Пол:
  Женски
  како се движат цените во Јамбо Скопје на тапетите? :$
   
 13. anngelique

  anngelique Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  473
  Да не знае некој кај можам да најдам тапети лилакови, коа не барав имаше еден куп, сега само едни најдов во бриколаж и едни во хубо. Ако сте виделе негде хелп :)
   
 14. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Девојки да не знае од прилика некој колку пари е тапета самолеплива еднобојна некаде 10 метри ( толку мислам е ролна 10 метри ) ?
   
 15. nelisumsrce

  nelisumsrce Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2014
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  8
  Дали знаете каде има продавници за тапети низ скопје?
   
 16. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  102
  има во Mr.bricloge многу голем избор таму знам дека има тапети :) :D
   
 17. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
  Јас цело Ск го прошетав и на крај најголем избор најдов на пластичарската улица и најевтини беа.Само беше пред околу две години и не се секавам убаво на дуканот.
   
 18. MalaMedena

  MalaMedena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  175
  Да ве прашам, сакам тапета да залепам во мојата соба, најдов каде да купам и каков дезен, ама ме предомислуваат дека после за кречење на ѕидовите било комплицирано,дека ако ја извадам ке остане лепакот...има некоја искуство со ова да ми каже?
   
 19. makedonce20

  makedonce20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  637
  Каде во Скопје можам да најдам самолеплива фолија за мебел?
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.071
  Допаѓања:
  74.260
  Пол:
  Женски
  Во Бриколаж или Хубо. Знам дека последно кога купував во Бриколаж, 1 м2 беше 120 ден.