1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тапкање по рамо

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karak, 3 јуни 2010.

 1. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.383
  Допаѓања:
  5.324
  што мислите дали подобро би ви било кога за било која работа би ве ,,потапшале,, по рамо и би ве излажале, или пак сакате повеќе да ви ја кажат вистината?

  например за било која работа еве јас кога ќе се изнервирам не сакам тешење од типот утре ќе биде подобро, ќе се среди и такви моабети. мене тоа не ме расположува туку напротив ме нервира затоа што сум свесна дека утре нема да биде подобро :?: , иако знам дека за се треба да се бориме.
  дајте ваше мислење :clap:
   
 2. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  Иако не повредува, вистината секогаш е подобра...
  За тоа што рече ,утре ќе биде подобро, јас не се утешам со тие зборови, туку ми даваат сила да се борам, да продолжам понатаму ;)
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Според мене,тоа тапкање по рамо,некакво тешење,не ми е баш пријателски или пак доброманерно.Затоа што кога некој ќе те потапка по рамото и ти ласка на некој начин,не е добронамерно,лицемерно е,меѓутоа не секогаш,а во глобала така е,сум почуствувала и видела таква реакција.Добронамерна,искрена,вистинска е таквата постапка,кога е од вистински пријател,некој што го познаваш како самиот себе си,со други зборови знаеш како диши,додека ако е од некој за кој што сметаш дека ти е пријател,не е баш искрена.Незнам зошто,но во последно време приметувам дека се помалку има луѓе кои што се искрени во своите постапки кон другите,мислам во давање совети,грижа кон другиот итн.,затоа што денес секој си гледа за себе,тоа е повеќе од јасно,едноставно човекот заборава на другите кои поминуваат,се појавуваат,остануваат на некаков начин во неговиот живот,заборава дека кој и да се појави во неговиот живот,било каков човек,дали добар или лош,дека треба да го пречека или испрати со добра намера,насмевка итн.Сепак поради тоа што едноставно се повредуваме едни меѓу други,преку било какви постапки,тоа едноставно исчезнува,се појавува на сцена егоизмот,егото владее и си го прави своето.Треба егото да се симне од тронот,за да се појават вистинските,искрени чуства,а кога егото ќе го нема,сосем друго ќе биде,ама тоа тешко дека ќе се случи некогаш.Можам да кажам дека егото го нема само кај децата,бидејки тие се однесуваат така како што чуствуваат и се искрени.Нормално е да се тешиме едни,меѓу други,сепак надежта последна умира :) но треба и да се подразмисли каква е реакцијата,намерата на таквото тапкање по рамо :)
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Како прво Карак супер тема! :)
  За темата....мислам дека тапкањето се прави ради реда колку да се каже нешто демек во стилот на утеха...Тапкањето е најлесното нешто кое може да се направи во тој момент како демек ајде ке помине,се ќе биде добро.Епа не е ништо страшно кога не ти се случува ТЕБЕ!Се е добро кога не си ТИ во прашање!Вистинската утеха која е замена за горенаведеното тапкање е искрен совет и поткрепа од прав пријател...
  П.С.Доживеав дежа ву додека го читав мислењето на Горде! :lol: :lol: :lol: :lol: :rofl:
   
 5. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Тапкањето по рамо т.е „се ќе биде добро“ всушност се кажува за да не му направиш на повредениот полошо отколку што се чувствува. И јас мислам дека тоа не е во ред, да ласкаме и да кажуваме невистини ( во случаи кога е очигледно дека нема да тргне на подобро ) но во никој случај тоа не е злонамерно. Кога се наоѓам во ситуација да тешам некој кому му се случило нешто лошо, го тапкам по рамо, му кажувам дека има и полоши работи, но тоа се додека личноста се стабилизира и дојде при себе. Подоцна разговарам со неа и и кажувам дека тоа е реалноста, и дека против некои работи не може да се оди. Со разговор му помагам да се соочи со проблемот и наоѓаме решение , доколку е можно.
   
 6. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  116
  Bистината е секогаш поболна и не секогаш и секој е подготвен да ја слушне. Hормално дека кога на некој моја другарка или некој близок нешто лошо му се случило ќе го потапкам по рамо и ќе пробам да го смирам, според мене тоа не е лицемерие подобро тоа отколку да почнам да зборам и уште полошо да и биде и сметам дека сите во тие лоши моменти очекуваат тапкање по рамо и велење дека се ќе биде во ред, мислам дека тоа е во човековата природа. Tапкањето по рамо секој постојано го прави и според мене тоа е нормално доколку е направено од вистинската личност. Cите ние знаеме кога некој не тапка од лицемерие а кога тоа тапкање по рамо е искрено.
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.878
  Допаѓања:
  65.889
  Пол:
  Женски
  Тапкањето не секогаш означува утеха. Може и да биде пофалба за добро завршена работа, ко Браво, браво( ама ова не го мислам баш во позитивна смисла, му доаѓа нешто како браво на магарето) Или може да биде за ветување, Ајде утре ќе средиме(и те тапка) :^)
  А за тоа утеха и сл. некако ептен ми е без врска.
   
 8. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.330
  Допаѓања:
  5.843
  Секогаш е подобро да ја кажат вистината бидејќи кога тогаш сепак ќе се дознае колку и таа да е болна.Тапкањето по рамо го сфаќам како Животот оди понатака,Ајде се ќе се среди,Ќе биде добро, и такви некои `утехи
  А тапкам некој по рамо кога е пред мене а сакам нешто да му кажам :D можеби има и нешто друго зошто тапкам по рамо но во моментов не можам да се сетам
   
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Карак, не ми е прв пат да наоѓам сличности со твоите мислење, па еве и овој пат.
  Се согласувам потполно со тебе. Поарно (ако не знаеш како да ми помогнеш) речи ми дека стварно не чини работата, отколку да ми мачкаш очи и да ми викаш дека СЕ ЌЕ БИДЕ ДОБРО... Ќе биде ако ние го направиме добро.
   
 10. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.383
  Допаѓања:
  5.324
  еј баш ми е мило што си наоѓам сродно душиче поздравче до тебе. али навистина ме нервира ама најмногу тоа тапкање мислам затоа и ја отворив темава ;)
   
 11. Echo

  Echo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  114
  Еве, го делам твоето мислење, со све се согласувам. Така прават луѓе кои не осетиле на своја кожа како е кога ти се дешаваат сра*а и како не ти одат од рака работите кои многу ти значат. Нивните работи други ги вршат, па ете,си нашле некој *глупчо* (за нив, глупчо, а уствари ние таквите сме 100 пати подобри од тапшачите) за да тренираат тешење, иако и тие знаат дека и утре све ќе биде исто. Пу! за таквите гревови! :swear: :swear: :swear:
   
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Со оглед на нештата што ми се случиле до сега подобро е да ми ја кажат вистината. Мразам тапкање по рамо и лажење. За тешењето од типот утре ќе биде подобро би додала уште нешто : утре ќе биде подобро само ако се потрудиш и собереш сила да продолжиш. :)
   
 13. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Дефинитивно повеќе ценам вистина, од не лага. Која е мојата добивка од сето тоа? Јас и онака вистината би ја дознала, кога тогаш, ако станува збор за лага. Многу полоша варијанта е да знам дека сум излажана, и дека нешто не е како што требало да биде.

  За неуспех, не го сфаќам тапкањето како нешто лошо, туку како навика.
  Во некои случаи пак, го гледам како бодрење.

  Зависно од ситуацијата во која е применето.
   
 14. Anne15

  Anne15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Машки
  Тапкањето по рамо не го сакам воопшто.Кога ќе ме потапне по рамо некој како да ги слушам овие зборови од некоја страна:Еее таа е вистината,гледаш дека сум во право''.Како демек попаметен од тебе се прави и ти се сити.Не ми е пријателски ама ич.Не ми се допаѓа и ме нервира многу,премногу.
   
 15. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.593
  Пол:
  Женски
  Обично поимов „Тапкање по рамо“ се употребува кога сакаме некога да охрабриме, или да гподржиме, или пак сосема во друга насока како што е негативната како на пр: ако е разочаран да му помогнеме, итн. :D
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  9.310
  Пол:
  Женски
  Да Натали во право си.
  Позз :makeup::*
   
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.217
  Допаѓања:
  76.978
  Пол:
  Женски
  Искреност пред се, но секој секого тапка по тамо велејќи му дека ќе биде добро. Нема тука ништо лошо. Зарем треба да каже дека се е црно и нема излез? Тоа е веќе песимизам, човек мора да има надеж дека ќе биде подобро. И ќе биде, додека има кој да го утеши.
   
 18. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.659
  Допаѓања:
  156.093
  Пол:
  Женски
  Често пишам за мојот омилен наставник по географија од основно. Тој секогаш велеше да не веруваме на некој кој не тапка по рамо зошто другата рака му е слободна. Сакам да кажам тапкањето по рамо не е секогаш искрено и добронамерно, но од друга страна малку да не турни напред некој, да ни дај макар и лажна надеж е баш она шо ни треба за реално да се вратиме назад на нозе и да продолжиме да одиме.
   
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Тапкање по рамо значи лицемерие!
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.330
  Допаѓања:
  44.100
  Пол:
  Женски
  Не тапшам никогаш никој по рамо, нити пак сакам да ме тапшаат.
  Колку и да е лошо и црно сакам да кажам/да ми кажат.
  Според мене тапшањето по рамо е буткање на личноста надоле и надоле.
  Давање лажна надеж исто би рекла
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.