1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тарот карти

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Ema.Sk, 10 јули 2010.

  1. mamika

    mamika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    И картите се добри и научи да гледа.
    Циганските карти воопшто не се тарот карти, не се стандардизирани и се користат само на Балканов и во уште 2-3 околни држави додека тарот картите се користат во цел свет.
    Разгледајте ја страната на фб што ја пишав погоре и ќе ви се разјаснат многу работи :)
    На пример тарот картите се секогаш 78 додека циганските шпилови варираат по број на карти.
     
    На Sv. Nikolka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Schhhh...

    Schhhh... Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Машки
    Фала,ке купам тогаш
     
  3. Alex.T

    Alex.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите.

    Случајно ја најдов темава на google па еве да ви се придружам... :)
    Мои се повеќето (или можеби сите :) ) огласи за продажба на тарот карти во државава.
    Ако имате некакви прашања за картите ќе се обидам да ви одговорам...
     
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Што значеше картата -обесеник?
     
  5. Alex.T

    Alex.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Машки
  6. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Prviot tarot go kupiv pred 24godini od antikvarnicata jaj MNT,ne znam dali seuste postoi,600denari so mnogu slab kvalitet I priracnik ama samo nafrlano,kako student za zafrkancii im gledav na cimerkite,izleze deka im pogagjam pa oni nosea nivni koleski,zatoa so pocnav da imam jaki glavobolki prestanav I taka edno deset godini ne gi doprev ,zaso kao gjavolska rabota,posle se sluci so koleska zborime I insistirase da I gledam I aj pocnav pak ,I pak I pogodiv za cudo I sama ne veruvavnajiskreno,posle zaso kerka mimi gi imase pola frleno ,kupiv tarot id Beverli hils trgovskiot kako malo dukjance za alkohol ili trafika so li vese 1000den pred tocno deset godini ,pokvalitetni ama brosura na angliski ,na sebe nikako ne mozam da si povrzam,ama drugite velat deka im pogagjam ,ama retko gi otvaram ,zaso me. Jade malku sovest,so ona gjavolska rabota deka bile.
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Antonela Viki

    Antonela Viki Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kade mozham da kupam tarot karti vo kumanovo ?? itno
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sonlicka

    Sonlicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Sosem slucajno go pronajdov ovoj forum i nekako me motivirase i jas da go napisam svoeto iskustvo vo gledanje na tarot karti. Nikogas ne sum koristela uslugi na gatacki, astolozi ili sekakov drug vid na predviduvanje, a toa ne go koristam nitu sega. Pred 10 godini procitav eden tekst na Internet kade sto tarot bese obajsnet ne kako predviduvanje na sudbina tuku kako nasoka sto da prevzemes i deka od samiot tebe zavisi dali ke ja postignes posakuvanata cel. Poradi ovaa pricina me zainteresira gledanjeto na tarot karti i pocnav da go ucam.
    Smetam deka tarot e nepravedno pretstaven na pogresen nacin. Tarot e pred se umetnost i potrebno e vnesuvanje na intuicija za da se postigne vistinskiot efekt. Tarot e energija koja zraci za odredena sostojba i preku kartite vsusnost se gleda taa energija sto znaci tarot ne ti kazuva sto ke ti se sluci vo idnina tuku samo ti kazuva kakva e energijata za toa sto te ocekuva, a sepak od tebe zavisi kako ke ja nasocis energijata. Dokolku kartite ti se pozitivni togas prodolzi po istiot pravec, a ako se negativni znaci deka treba nesto da promenis vo nacinot na gledanje na rabotite ili deluvanje za da ja postignes celta. Vo tarot nema gledanje na konkretni raboti, booevi, datumi, licnosti i slicno. Spored mene sekoj koj interpretira na toj nacin samo improvizira. Mojot nacin na gledanje e vo voopsteni i generalni crti.
    Umetnosta na tarot e vo toa da od odreden raspored na karti napravis logicna prikazna. Mnogu cesto na pozicija koja e pozitivna se pojavuva karta so negativno znacenje, a umetnosta e vo toa da tie dve raboti se spojat i napravis celina koja ima smisol i znacenje. Toa e intelektualen nacin na izrazuvanje i potrebno e da se ima intelektualni kapaciteti za da se analiziraat kartite, a ne samo ucenje na nivnoto znacenje.
    Jas licno retko gledam na karti, nekogas za prijateli, retko za sebe zatoa sto pred se smetam deka ne mozes sekoj den da gledas na ista tema i postojano da postavuvas prasanja. Ostavi nekoi odgovori da gi dobies spontano i neka ti bidat iznenaduvanje, a tarot ti dava pravilen odgovor ako imas jasno i koncizno prasanje koe se odnesuva na toa sto ti treba da vlozis i napravis, a ne da cekas odgovor vo kartite.
    Se nadevam deka vi pomognav so ova moe sogleduvanje za tarot.
     
    На Tam4yy, martovsko cveke и Alex.T им се допаѓа ова.
  9. Sonlicka

    Sonlicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Inaku tarot karti koi tuka kaj nas se prodavaat se so slab kvalitet. Na Amazon moze da najdete golem izbor i za prikladna cena. Pred se treba da se znae kakov tip na karti se bara zatoa sto gi ima razlicni pa soodvetno na toa razlicni im se i crtezite i tolkuvanjeto. Najpreporacuvani barem za pocetnici se Rider-Waite zatoa sto imaat ednostavni i jasni crtezi.
    Sepak moja preporaka e na karti da vi gleda nekoj koj e obucen za toa pred se zatoa sto samata karta kako edinka ne znaci mnogu tuku potrebno e da se gleda vo celina so nekolku karti.
     
  10. Alex.T

    Alex.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Машки
    Не знам каде сте гледале во МК тарот карти ама не се согласувам дека сите карти тие што се продаваат овде се со слаб квалитет :)
     
  11. Sonlicka

    Sonlicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Gi imam videno vo edna od knizarite vo centarot na Skopje i kvalitetot na hartijata i boite na crtezite ne mi se dopadnaa. Kako i da e, sakav samo da kazam kade moze da se najdat golem izbor na karti. Sepak mislam deka povazno e umesnosta na tolkuvanje na kartite, a sekako deka kvalitetot na hartijata ili boite i ne igraat golema uloga taka da sekoj moze da si napravi izbor sto bi kupil.
    Na pocetokot koga jas pocnav da ucam tarot nemav vistinski karti tuku ispecativ na fotografska hartija karti prevzemeni od net pa i tie bea dobri za ucenje.
     
  12. Sonlicka

    Sonlicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Moja preporaka e dokolku sakate da ucite gledanje na tarot karti potrebno e seriozen pristap, mnogu procitani knigi i analiziranje, vezbanje. Tarot ne se uci od samo edna kniga ili skripta kade e objasneto generalnoto znacenje na kartata zatoa sto sekoja karta treba da se tolkuva vo zavisnost od okolnite karti vo rasporedot sto znaci deka sekoja karta moze da ima nekolku varijanti na tolkuvanje.
    Dokolku kartite gi otvorate samo zaradi zabava togas moze da go citate znacenjeto od edna kniga ama dokolku sakate da ja otkriete vistinskata vrednost na tarotot togas potrebno e da vlozite mnogu vreme vo ucenje za da ja razviete intuicijata na citanje na kartite.
     
  13. Kurosawa

    Kurosawa Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Машки
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Гледам на дланка и на гравче, кој го интересира нека ми пише ЛП :)
     
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    На варено ли гравче???
     
    На Sonlicka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    На тавче со сува пиперка.
     
    На nedelce и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. Sonlicka

    Sonlicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Sekoj si uziva na svoj nacin, nekoj vo razvivanje na intuicija, a nekoj vo kulinarskite vestini. :)
    Sekoja cest na toj koj kulinarskite vestini ke gi iskombinira so predviduvanje na sudbina.(y)
     
    На Vesna24 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Дали ти гледаш на тарот карти?
     
  19. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Верувам и не верувам иначе мајка ми гледам и познавам една во лисиче што гледа и познавам една во ѓорче
     
  20. Sonlicka

    Sonlicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Da, megjutoa samo za sebe i svoi prijateli, ne za pari. Toa e za mene samo hobi. Na forumov ne postirav zaradi promoviranje na sebesi tuku zatoa sto sakav da spodelam svoe mislenje vo vrska so tarotot. Imam vpecatok deka mnogu lugje imaat pretstava za tarot kako gatanje, a jas ne go gledam na toj nacin.