Тарот карти

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Ema.Sk, 10 јули 2010.

 1. Ysera

  Ysera Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2020
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  kje ti gledam jas ako sakash, samo kje mora online zatoa shto ne sakam da se srekjavam so lugje radi virusov
   
 2. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Зошто мислиш дека окултизам ќе ти помогне да си го средиш животот? Зошто по Божји пат не тргнеш, или барем да се запознаеш со сајд ефектите на вакви работи прво.
   
 3. ☆°Night°☆

  ☆°Night°☆ Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2019
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  238
  Пол:
  Женски
  Зарем на ова време не е сличен божјиот пат и овај? Знам дека ќе запалат сите поради ова, но сакам да кажам дека ако не се слагаш прескокни. И да, ке може да ми ги кажеш сајд ефектите?
   
 4. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Окултизам не е божји пат, ниту најмалку сличен на тој. Не само што не се слагам туку и сакам да помогнам. Има луѓе на кои им треба помош, на кои животот им е ужас и посегнуваат по вакви работи мислејќи дека тоа е ок, а се случува обратно и се оди кон полошо...
  Овде имаш се објаснето, и за последици и за се.
   
 5. ☆°Night°☆

  ☆°Night°☆ Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2019
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  238
  Пол:
  Женски
  Многу е веројатно е и божјиот пат да е креација на човекот, ако стварно мислеше на помош, има психолози психијатри семејни консултати и сл. работи.
   
  На Someonespecial, *Amethyst* и Angie1432 им се допаѓа ова.
 6. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  832
  Пол:
  Женски
  Шо сајд ефекти има жити се?
  Некои ги користат таротот како хоби што има лошо у тоа.
  Никој не те тера да слушаш шо ќе ти кажат картите ..и како прво со нив се даваат насоки ,а секој има право на избор дали ќе послуша или не и дали му се совпаѓаат со животот.
  Не осудувајте..секој има право на било каков начин да си побара помош па дури било тоа и тарот карти.
   
  На *Amethyst*, Martka и ☆°Night°☆ им се допаѓа ова.
 7. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Па едуцирајсе, ставив книга погоре. Окултизам не е хоби туку штети на човекот. Јас само кажав дека не би требало да посегнува по вакви работи ако има проблеми во животот затоа што ќе води кон полошо, ама ако некој упорно сака и е убеден во тоа, слободно, ако сакате и жртва на луцифер принесетему.
  Божјиот пат не е креација на човек, оној кој не читал Библија нормално е да негира Бог, те разбирам, и јас бев истиот. Бог создал се околу нас, дури и нас. Слободно слободно, како ви одговара, јас само сакав да предупредам дека окултизмот не е играчка, а вие како милувате така правете, психолози, психијатри, доктори, окултисти, што ви одговара тоа.
   
 8. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  832
  Пол:
  Женски
  Сеа од каде ги вмеша докторите и психолозите?
  Ах бее тебе луцифер ти го поматил умот ..
  Терај си
   
  На *Amethyst* и Sejfullai им се допаѓа ова.
 9. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Ти ги спомна, јас не ги помешав. Реков дека изборот е ваш, мое е само да кажам што мислам и доколку некој сака да му помогнам да не посегне по окултизам.
  Вие го величите и му давате сила, потоа тој се храни со ваша болка. Скраја било ниту сум се занимавал со окултизам ниту ќе се занимавам.
   
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.960
  Допаѓања:
  159.683
  Пол:
  Женски
  Правете си што сакате додека е за забава и без да ви маваат на психа предвидувањата, и секако без да фрлате непотребно пари на измамници. Side effects т.е. казни од друга, контра, *добра* натприродна сила нема, само недокажано е и не треба да се потпирате дека ќе ви помогнат и ќе ве насочат реално у животот вакви ствари. Али верници немаат никаков кредибилитет да ви солат памет за тоа, од очигледни причини.
  И да, од неутрална гледна точка - боље кежуал „окултизам“ отколку мејнстрим организирана религија, тарот карти за забава како и хороскоп барем никого не тераат да мразат и колнат одредени категории луѓе, и да мислат дека сеа вирус ни е пратен одозгора и на истиот добар бог што ни го пратил треба да му се клањаме за да го уништи... :d:
   
  Последна измена: 20 март 2020
  На Ladybug2436, *Amethyst*, ☆°Night°☆ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. ☆°Night°☆

  ☆°Night°☆ Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2019
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  238
  Пол:
  Женски
  Само сакам да знам дали при силна главоболка се молат или земаат лек...
   
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  3.856
  Пол:
  Машки
  Главоболка поминува, нема потреба да се кљукаме со лекови на секоја најмала болка. А и не треба да бидеш религиозен за да го правиш тоа. Знам многу луѓе кои се атеисти ама сепак размислуваат со своја глава и не се кљукаат со лекови и вакцини. Ако живееш онака како што налага природата, онака како што си создаден верувај дека здравствените проблеми на минимум ќе се сведат.
  Се хранат со губре од мекдоналдс бургер кинг, ждерат месо секој ден, пушат, пијат алкохол, енергетски пијалоци, не спијат на време, користат хемија и наркотици и после одкако ќе настапи болест "кај е сега бог да помогне" :rofl:
   
 13. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Дали знаете некој во Скопје што гледа на тарот карти, да не е преварант, фала ви :)
   
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.118
  Допаѓања:
  17.297
  Пол:
  Женски
  Другарка сака да ѝ гледаат на тарот карти и ме удави више со тоа.
  Среќа налетав на темава, дај кажете ми кај да иде во Скопје да ѝ гледаат?
  -сериозна сум (facepalm) се мрдна
   
 15. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Ако најдиш т.е ако ти кажи некој и настрана од форумов кажи ми и мене:)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. PeperutkiVoMene

  PeperutkiVoMene Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2015
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  некој на форумов да ми испрати пп да ми гледа дур сме дома сега во изолација хаха
  не се шалам и мене ми требаат насоки, наместо да се занимавам со мојот живот ми се насобраа многу проблеми што др ги донесоа јас ги решавам, ептен тапа и лошо.. да знам што ме чека во иднината да се спремам, ако е добро ке имам мотив не како сега без волја, ако не е барем ке знам на што сум вака ниваму ни таму
   
 17. Zanders

  Zanders Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  13
  Може некој прецизно да ми каже каде во скопје во која книжара ги има картите? Име на книжара и улица, навистина сакам еден шпил за мене да си имам.
   
 18. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.484
  Допаѓања:
  3.337
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам треба некој близок да ти ги купи,ти сам/а не.
   
 19. Zanders

  Zanders Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  13
  Јас ако чекам некој да ми ги даде бела коса ќе пуштам, суеверија у три пм нека одат сакам да купам пар со слики што убаво ми легаат на очи.
   
  На Antebellum, Alex.T, Elf и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  832
  Пол:
  Женски
  После беко полицијата тој ред има голема книжара и со англиска литература е и таму можеш да најдеш различен тип на тарот карти(имаат избор) продаваат ..ама ич не ми текнува како се вика....не и го знам името. :)
   
  На Antebellum и Zanders им се допаѓа ова.