1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тасос

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Miss.Sweet, 21 февруари 2012.

  1. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Јас што гледав понуди за овој хотел само за 3 креветни соби имаше понуда, вие преку која агенција бевте и колку плаќавте? И колку далеку е од голден бич? Дали знаеш дали дикотеките беа блиску до хотелов и воопшто дали ги имаше?? Исто така дали е мн плитка водата на голден бич и на другите плажи и кои други плажи се убави да се посетат
     
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    На Тасос сме биле двапати, еднаш во Alexandra Beach Thassos Spa Resort (прекрасен хотел) и еднаш во Kapahi во Пефкари. За првиот немам зборови, незнам како ме излажаа да одам во вториот, Капахи. Голема почит кон оној што ја правел веб страната (смајли слегнувам капа). Собата беше катастрофа, плажата за никаде, а во водата голема лизгава карпа. Среќа бевме со возило, па одевме на други плажи. Сега гледам реновирано е. Инаки Потос е интересно местенце и има убава плажа. За љубителите на јагнешко во централниот дел на Тасос има едно место, селце каде прават мн. убаво јагнешко. Во близина, неколку км од Потос има женски манастир, Св. Архангел Михаил, вреди да се посети. За љубители на накит на 1 км. од Лименариа има фабрика за изработка на истиот, Ирис Голд ама е многу скап.
     
  3. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    еднаш прашав извинете што досаѓам но итно ми е однапред ви благодарам :D :* :* :* :* :* :* :* :*
     
  4. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Дали во околината кај голден бич има кај да се излезе, има ли некоја дискотека? И
     
  5. vvendetta

    vvendetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    14
    Јас резервирав за вила "MERY"- Скала Сотира. Ако бил некој ако може помош какво е местото, дали се далеку убавите плажи, и какви се цените на пр. на лежалки, кафе, дали во близина има дискотеки некои или кафичи?
     
    На macalavica и mimiiiii им се допаѓа ова.
  6. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    феминки да ве прашам тие што сте биле на тасос ако може да ми кажете колку пари е со брод до голден бич и до овие поубавите плажи ? фала многу :)
     
  7. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Дали мермерната плажа е далеку од Голден бич и има ли автобусчиња што носат до неа? И колку се плаќа за лежалки на голден бич? Има ли некои тури организирани за разглед на островот или нешто слично или некои убави места што треба да се видат???? И цени
     
  8. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Дали Скала Потамија е добро место за да си букирам смесување? Ако некој знае повеќе инфос ве молам пишете :) :*
     
  9. alf

    alf Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    На Тасос бев пред 10 год. и тоа бев сместен во Потос ( јужниот дел на Тасос). Бев со кола со фамилијата во сопствена режија.Сакам да одам во сопствена режија заради тоа што кога ке отидам таму сакам мене да ми се бендиса а не преку агенција на свршен чин.Препорачувам да се оди со сопствено возило за да моѓете да шетате. Островот е прекрасен и кога ке застанете на тоа одмаралиштата покрај патот и кога ке го погледнете морето гледате виножито и спектар на морски бои од светло зелена до небесно сина. Ги посетив сите плажи освен Златната плажа и тоа оти немав време.За мене најубава е плажта Алики и Парадизо. Тука се и др. плажи Псили Амос и.т.н. Секој ден одев на различна плажа а поручек си одев на плажата во Потос. Навечер одев во разни места. Си поминав мн. убаво како јас така и мојата фамилија. Каде и да одите на одмор верувам дека убаво ке си поминете . Тоа го прави магичното море. За крај ОБАВЕЗНО да ја посетите златарницата во Лименарија. Тоа е една убава на куќа на крајот од градот( ке прашате) и таму има работилница и се изработува разен накит( сребро-злато) по вкус за сечиј џеб.Ееее таму сопругата ме `штавеше` 50е. Ама парите се за да се трошат инаку мувла ке фанат.Патувајте и трошете - само тоа ке ни остане. Позз.
     
  10. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Ај тие што биле годинава кажете во каква состојба е мермерната плажа читав некаде дека била уништена не била како порано, па и ако имате слика да споделите би било супер. И има ли други вакви убави плажи што треба да се посетат?
     
  11. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски

    пред два дена се вратив од тасос ,преубави се плажите а мермерната ми се допадна најмногу :inlove: .Некој викаа не се одело со кола а не е точно се оде .... НИКАКО не смеете да го пропуштите да го посетите природниот базен ГИОЛА и таму ми беше најубаво ... потоа алики (не е несто посебно али ок е) paradise beach исто убава ,голден бич ... гратчето потос и тн .
     
  12. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Ама тој базенот длабок е ко што гледав клипчиња, во право ли сум???? И на мермерната колку пари е за лежалки? И дали има постојано бранови на голден бич и воопшто секаде или е мирно морето?
     
  13. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Како си помина лани, и јас ја гледам оваа вила за годинава па доколку можеш да го споделиш твоето искуство би било супер.
    Кое место е поубаво Скала сотира или Потос?
    покрај плажите за кои сум сигурна дека се убави, кое од овие места е поживо за шетање, не мислам на дискотеку туку на радвиженост на луѓе,ресторанчиња,продавници и сл.
    Колку време се пату о автобус?
    Како се движат цените?

    поздрав,
     
  14. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Mене ми треба совет од некој што бил досега во Kлитеа и Tасос за мирен одмор од типот соба,плажа,ручек/вечера мирна ноќна прошетка,убава чиста песочна плажа и вода каде е пососдветно?
     
  15. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    542
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае како се движат цените на апартманите во Лименарија во јули?
     
  16. rusokosa

    rusokosa Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали има некој искуство со вила албатрос во градот лименас ме интересира како е . Сакам да резервирам за септември многу сакав во потос меѓутоа нема ништо слободно за таму.
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Колку плажи вкупно има на Тасос? Колку евра на ден е изнајмување мотор? Лани бевме на Скијатос и многу плажи поминавме со мотор цело време на различни одевме нема што не видовме, па ме интересира дали и од Тасос можеме да очекуваме такво нешто? Ако бил некој лани нека сподели посвежо искуство :)
     
  18. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас лани бев на Тасос. Топ си поминав. И многу ефтино. 250 евра за 10 дена со се смештај, пат, јадење, пиење, шетање низ цел остров. Све што има на островот видов, освен таа Мермерната плажа зошто ми рекоа дека патот до плажата бил рушум.
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    @Marick14 а кој период беше и каде беше сместена? Супер делува :)
     
  20. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Машко сум извини.
    Иначе крај на Јули бев и сместен бев во уличката над маркетот на влезот на Потос.
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.