Форумџика на годината 2020

Тасос

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Miss.Sweet, 21 февруари 2012.

 1. veren

  veren Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.266
  Благодарам за инфо :)
   
 2. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.796
  Допаѓања:
  15.313
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да одам во септември на Тасос,веројатно со автобус.Предлог за некое место кај што има убава плажа,за да не мора да патувам секој ден до плажа?
   
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.921
  Ако сакаш убави плажи, најубаво е да се сместиш во Потос. Имаш убави плажи во близина (Нотос, Псили Амос), манастирот Свети Архангел Михаил ти е блиску. За шетање блиску ти е Лименарија.
   
  На BurstBerry и kala21 им се допаѓа ова.
 4. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.796
  Допаѓања:
  15.313
  Пол:
  Женски
  Тоа ми е најважно не сакам да се малтретираам секој ден со бус до плажа и слично,ќе разгледам понуди па ако не ми е јасно нешто ќе ти пишам:DФала
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. anel

  anel Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  19.934
  Пол:
  Женски
  Ама и на овие плажи мораш со превоз да одиш, не се толку блиску. Псили амос е 5 км од Потос. Единствено пеш можеш до Сан Антонио што всушност е другиот крај на плажата во Потос.
   
  На kala21 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BabaRada

  BabaRada Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Тасос во септември искуства некој? :D
   
 7. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  4.220
  Пол:
  Женски
  Како се движат цените на лежалките по плажите?
  Цените на прехрамбените производи во маркетите и дали има Лидл Мидл маркет?
   
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.921
  Јас кога бев, не платив за лежалка на Тасос. Плаќаш пијачка само и лежалката ти е гратис.
   
  На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  4.220
  Пол:
  Женски
  А како се движеа цените на прехрамбените производи во продавниците ( шише вино, зеленчук, овошје)?
  И второ, какви се патиштата низ Тасос ( кривини, угорници, прав пат, тесен, стар/нов пат) ?
   
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.921
  Јас купував кај што бев сместен во Потос во едно маркетче. Не беше скапо. Бо кафич, кафе и кока кола 5 евра и двете. Коктелите не беа скапи. Патот е добар, поголемиот дел се кривини. Како Демирхисарска Клисура кај нас што е, така е и таму. Цел остров да го свртиш е 100 км. Убав е патот бев дупки. Угорници нема многу, освен до плажите но не до сите.
   
  На newring86 и Rubiii им се допаѓа ова.
 11. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.215
  Размислував да одам на Тасос но слушнав дека имало многу оси? Може ли некој што бил да каже како е конкретно во Лименарија??
   
 12. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.458
  Допаѓања:
  4.237
  Пол:
  Женски
  Ајде псвежи искуства за Тасос,Скала Потамиа.Како се цените,има ли комарци?Ке бидеме сместени во Алое студиос,ако бил некој овде сместен нека спдели искуства.
   
 13. b.o.n.i

  b.o.n.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  991
  Ајде да ја активираме темава. Некои посвежи искуства за локација за сместување во Тасос ??
   
 14. Anaouou

  Anaouou Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  535
  Допаѓања:
  1.400
  здраво ме интересира кое е најдобро место на Тасос место да има убава плажа како и и кафиќи ресторани бидејќи не сме со автомобил значи би сакале на некое местенце каде што ќе имаме се ? ии некое мислење од Вас дали е подобро Тасос или Лефкада ?
  поздраав
   
 15. Mia-K

  Mia-K Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Има некој моментално во Тасос или дали има одено септември,дали е празно какво е на островот и времето дали обично е погодено ко за септември..бидејќи е сепак северен остров?
   
 16. Bojana890

  Bojana890 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  Некој годинава за Тасос? ^_^
  На кои места сте биле, и кое го препорачувате повеќе, Скала Потамиа, Потос или Лименас?
  Скала Сотира ми кажаа дека било ептен мирно, пензионерско, значи отпаѓа.
  И кога сте иделе, преку која агенција било тоа?
  Сите што ги прашав ми ги препорачаа Falcon Travel како `главни` кај нас за Тасос, дека они го држат цел остров, а сите други агенции идат преку нив ?
  Цени таму како се движат, не е нешто многу поскапо од крациве, така?

  И дај ве молам кажете дека не врие Срби... :tmi:
   
  На ivance.be му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.213
  Пол:
  Машки
  Ако сакаш преку агенции, избери ја Nikana. Имаат своја агенција и во Потос.
  Јас идам скоро секое лето на Тасос, како втор одмор.
  Секогаш се сместувам во Потос.
  Плажата таму е со камења, а има мал дрл, до марината каде што е песок.
  Потос има убав ноќен живот, има многу кафичи што прават забави навечер, има ресторани и има каде да се прошета навечер. Поубавите плажи на островот се околу Потос и на источната страна, околу Скала Потамиа.
  Лименас е најубавото градче на Тасос. Преубаво е.

  Цените на Тасос се поефтини од краците. Друго конкретно што те интересира прашај ме, бидејќи ако се запишувам, ќе читаш цел ден.
   
  На Bojana890 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. wendy2

  wendy2 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  9.875
  Ние разгледуваме за летово за Тасос и ме интересира кое градче има најубав ноќен живот?
  Друго прашање, ако знае некој дали повеќе со исплаќа со сопствен превоз да се иде или со бус од агенција? 35е одбиваат од сумата. Таму јавниот превозот на островот од едно до друго место како се движи? Ако сме сместени во Лименас до Marble beach колку чини картата и сл?
  И кои плажи треба да се посетат, кои ви се најубави?
   
 19. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.213
  Пол:
  Машки
  Најубаво место со ноќен живот е Лименас, а не е лошо и во Потос.
  Со автобус никако. Остров е, треба се да се прошета на него. Има многу места кои со автобус не можете да отидете.
  Траект за двајца со се кола е 26 евра во правец. Со кола од Скопје околу 5 часа возење до Керамоти, преку Дојран.
  Црвените траекти, кои се понови, стигнуваат за пола час до Лименас од Керамоти, а траекти има често. И да промашите еден, ќе го фатите следниот за 20-30 минути.
  Најубави плажи се:
  Псили Амос, Парадајз, Голден, Нотос, Алики, Тарзанас, Папалимани, според мене.
   
  На wendy2 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. wendy2

  wendy2 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  9.875
  Досега немаме идено со кола грција, а ако сме сами незнам дали ќе ни се исплати цената за бензин. 100е за бензин + 50е за траект така отприлика испаѓа?