1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Татковински имот на подарок

Дискусија во 'Правни совети' започната од Leila76, 8 мај 2020.

 1. Leila76

  Leila76 Нов член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Zdravo na site! Vaka sega tatko mi pocina vo noemvri i istiot mesec perd da pocine mojot brat gi ubedi moite roditeli da mu go prepisat stanot (steknat vo brak) kako na poklon bez moj potpis iako sum jas prv potomec! Mojata majka e uste ziva i ne mi e tolku do stanot tuku ako se naruse sigurnosta na mojata majka dali bi mozela da go raskinam taj dogovor za da ja zastitam mojata majka! Mene mi e strav deka moze da go prodade stanot i majka mi da ostane na ulica!
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Peperutka letka

  Peperutka letka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Tvoj potpis ne im trebalo. Dogovorot moze da go raskine samo daruvacot vidi dali i majka ti e vo dogovot kako strana. Posto darot e napraven vo poslednite 90 dena od zivotot na ostavitelot mozes da baras vrakanje na podarokot zaradi povreda na nuzen del.
   
  На mira.mira, cresa-jagoda и Leila76 им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.074
  Пол:
  Женски
  Како си ти прв потомец? Каква врска има ова не разбрав...
  Како ги убеди брат ти? Како успеал да ги убеди на такво нешто ако тие не сакале. Имате некакви проблеми со брат ти? Јас колку што знам ти неможеш ништо да направиш законски.
   
 4. Leila76

  Leila76 Нов член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  pa ednostavno tatko mi na smrtna postela a majka mi so alzajmer nema pojma deka e podpisala! notarot e donesen doma od strana na brat mi!
   
 5. Peperutka letka

  Peperutka letka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  So dijagnoza e? Ili onaka?
   
 6. Mikha4

  Mikha4 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  1.899
  Допаѓања:
  6.261
  Очигледно не знаеш многу, затоа што може да го оспори на суд и да добие пола од наследството.
  Мисли на наследник од прв ред, исто како што е и брат ѝ, и следува нејзе колку и нему.
   
  На LadyC, Safira26, LiliBoz и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.074
  Пол:
  Женски
  Разговарај со некој адвокат. Можеби има шанси да се поништи договорот доколку доктор каже дека мајка ти не била во состојба да потпишува, лупам, не знам како оди, ама разговарај со адвокат, може ќе најдете начин

  Прв потомец не е исто што и наследник од прв ред. Ама да се најде човек во муабет
   
  На Pixi5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Leila76

  Leila76 Нов член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  da so dijagnoza na demencija
   
 9. Peperutka letka

  Peperutka letka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Vo dogovor za dar kako daruvac moze da bide isklucivo lice so potpolna delovna sposobnos. Ako nema potpolna ili ima ogranicena delovna sposobnos togas dogovorot moze da bide nistoven ili rusliv. Znaci treba da vidis sega dali majkati imala zakonski zastapnik koga go potpisuvala dogovorot? Ako nemala mozes da tuzis
   
  На Avery, stetoskop, Pixi5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Leila76

  Leila76 Нов член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  ne, samo tatko mi majka mi brat mi i notar. Majka mi utredenta do den denes ne se ni sekava deka e podpisala poradi bolest na demencija
   
 11. Peperutka letka

  Peperutka letka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Za da skluci takov dogovor mora da ima zakonski zastapnik ili staratel za posebna namena opredelen od CSR. Ako ima dijagnoza kako sto vikas i e potpisana na dogovorot toa znaci deka dogovorot e rusliv i mozes da
  podnes tuzba za ponistuvanje na rusliv dogovot. Rokot da tuzis ti e 1 godina od koga si doznala za dog., a najkasno 3 godini od koga e sklucen digovorot.
   
  На sanjaeva, stetoskop, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Leila76

  Leila76 Нов член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  fala mnogu od srce! mnogu mi znaci vasiot odgovor!
   
  На Mikha4 и Peperutka letka им се допаѓа ова.
 13. Peperutka letka

  Peperutka letka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  I so tuzbata obavezno baraj privremeni merki za obezbeduvanje za da se spreci da go otugji stanot dodeka trae parnicata.
   
  На cresa-jagoda, Safira26, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
 14. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.676
  Допаѓања:
  52.090
  Пол:
  Женски
  Пред да поминат 3 години може да го оспориш тестаментот. :)
   
  На buba4e89 и Leila76 им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.182
  Цццц... какви луѓе има бе!!
  Да ги злоупотребиш смртта на татко ти и болеста на мајка ти, за да стекнеш профит :puke:
   
  На Ava.84, SummerGirl, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 16. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.669
  Допаѓања:
  2.811
  Пол:
  Женски
  Sekakvi postojat, od toa i strav da te fati kade sum rodila 3 deca...vo ovaj uzasen sebicen svet!

  Moras da se obratis na advokat i ke si tera poatapka kako sto treba.
  Belki ne e tolku bezobrazen da ja ostavi majkamu na ulica!
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  4.748
  1. Дали си спремна да го изгубиш брат ти за половина стан?
  2. Нотарот и адвокатот сигурно добро го средиле договорот, знаејќи дека можат кривично да одговараат за лошо изготвена документација.
  3. Во секој договор си пишува дека станот ќе го користи мајка ти додека е жива, значи никој не може да ја избрка од дома. Договор за наследство е прилично сложена процедура со закони, подзакони, членови. Секој договор е обврзувачки и е на неколку страни.
  П.С. Доколку нотарот нема никаде заведено за здравствената состојба на мајка ти до тој момент, џабе ќе везеш за деменции и триста чуда... Татко ти го препишал станот, кој го стекнале во брак со мајка ти, на синот, ти би требало да ја почитуваш неговата желба.
   
 18. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  7.215
  Stom e so dijagnoza, semi advokat I mozes da go osporis podarokot.No toa treba pobrzo da go napravi da ne IMA zastaruvanje. Znam koga dedo mi davase podarok morase potvrda od psihijatar deka e svesen I nema demencija.
   
 19. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.263
  Пол:
  Женски
  Која желба? Да ја избрка мајка си на улица?
   
 20. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  4.748
  Во секој договор за наследство за куќа/стан постои клаузула: дека додека е жив родителот, ќе живее во тој дом, имотот се наследува за користење после смртта на двајцата. Затоа има нотари и адвокати при потпишување за поделба на имот.
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.