1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тахикардија во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Mekica, 11 февруари 2013.

  1. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Emilija, kako si Sega so ekstrasistolite? Mene me vadat od takt vekje 3 nedeli.

    Zeni, istoto shto go imaat pishano na pochetokov na temava mene mi se sluchuva. Tahikardija (prosek od 24h holter 113puls) mi dadoa terapija sabajle verapami 80 mg, navecher 40mg. Imam I preskoci, a osobeno koga kje jadam ili navednam, odnosno fatam nekoja chudna pozicija... Kje me zbrlavi situacijava... Navecher se budam so srcebienje I nemam mir. Doktorkata mi vika deka seemi e vo red, ama jas mnogu se plasham.
     
    Последна измена од модератор: 13 ноември 2017
    На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @ivka-slivka незнам која недела си, но ме интересира праша ли дали тоа ќе има врска на пораѓај, мора ли царски? Или нема врска....
     
  3. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Prashav, kardiologot mi reche deka mozam slobodno I prirodno da se poragjam (mene toa mi e zelba), a prviot poragjaj mi beshe carski (zamatena plodova voda). Inaku 38ma nedela od vchera sum.
     
    На mal.ecka, Troi и Leo_29 им се допаѓа ова.
  4. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Со лесно! Ќе чекам да кажеш како си поминала на пораѓај. И мене кардиологот ми вика може природно, ама гинекологот ме буни. Затоа и ме интересира. ;) :hug:
     
  5. ambasadorka

    ambasadorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Не плаши се и јас имав тахикардија низ текот на цела бременост матичната ми прешиша Б6 да пијам по едно на ден и многу ми помогнаа ... не грижи се нема место за паника
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Men mnogu povekje preskocite me plashat pri tahikardijata, a samata tahikardija I popatna situacija mi predizvikuva panika :worried:
     
  7. ambasadorka

    ambasadorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Потполно те разбирам, косултирај се со матичниот гинеколог, нека те испрати на интернист, тој ќе ти помогне не е ништо страшно мора да постои решение и за нас трудниците ...
     
  8. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Еве ме и јас имам тахикардија во бременост а имав и пред бременост.. Негде прочитав дека имало врска природно царски рез пораѓај дали е точно ? Немам направено екг во бременост а и ко ќе ме фати нападот обично легнувам и пробувам сама да си регулирам без терапија без ништо од кај матичната ми рекоа кога ќе ме фати да појдам на интернист ама еве ме ме фаќа напад во денот по 5-6 пати ама дури се спремам полека ми прекинува и за џабе ќе одам освен да седам на клупа во болница па така да се фати моменталниот пулс или да појдам на интернист и кога немам напади?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @Snow white јас отидов на кардиолог заради пулс 110-115. Вика тоа не е ништо. Нормално е бремена си. Во таков случај полежи пола саат се смирува. Опасно е 130-140 и нагоре и плус да не се смирува. Поготово ако тоа е проследено и со покачување на притисокот.
    Како лек ми даде верапамил по потреба. Ми рече ако чувстуваш еуфорија само напиј се. Ако само чука брзо а не осеќаш, нема потреба. Се надевам ти помогнав. :)
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    И јас сум ао тахикардија..
    Од секогаш сум имала забрзан пулс а екг во ред.
    Во бременоста знај да стигни и до 140пулсот ама со Б6 се смирува.. Кога е помалку гледам да се опуштам колку што можам и да си помине само од себе.. :)
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    и мене притисокот ми е ок 105 со 70(65) зависи а одкуцаите на срцето одат над 100 и зато ме бунеше на низок притисок висок пулс не сум сеуште појдена пробувам сама да го смирам срцето
     
  12. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Па и мене ми беше страв заради таа комбинација, низок притисок и висок пулс. Јас претходно имав пулс 60-70, сега на 85 веќе го осеќам. ;)
    Др. рече дека нашево е ок. (Според мене помалото зло, од двете.) :D
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Нормално е малце да е по висок пулсот во бременост. Секако да не е претерано
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Можи некоја доколку ја чита темава, да ми кажи природно како ја смирува тахикардијата. Ги прочитав советите погоре. Но дали применувате нешто друго?
    Иначе исто низок притисок и висок пулс. Не многу често, но сепак ми прави голема непријатност. Обично после физички напор ( не зборам за качување по скали и сл., после подолга работа, баш кога ќе одмарам ).
     
  15. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Еве и јас сум со тахикардија последниве 2 недели.. Имав нормален притисок 120/80; 110/70 и нормален пулс 65-80 ама пред бременост... Сега откако сум бремена имам благо покачен притисок 130/90 и пулс што знае да варира од 75-130...обично ме фаќа тахикардија околу 3-4ч. Сабајле и ме држи околу 1ч. Бев на контрола и ми рече гинекологот тоа е нормално, бебето е големко веќе, си врши дополнително притисок на срцето и дијафрагмата... Имаш повеќе крв, потешка си.... Не грижи се земај Б6 витамин... Бев и на ЕКГ и беше се најнормално, и пулс и притисок... Јас обично ја смирувам тахикардијата со длабоко дишење и чаша ладна вода... Ме фаќа повремено не секој ден.. Се надевам дека ти помогнав :):):*
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Овој притисок кој го имаш со пулс до 130 бара следење секој ден. Земи си еден лист хартија и запишувај секој ден колку ти е. Кога одиш на контрола носи го и листот со себе.
     
  17. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Да тоа го правев месец дена, после го зедоа просечниот резултат и испадна околу 125/85 и пулс 90 кога им покажав ми рекоа дека е во ред, ама пак да го следам.... Пулсот 75-130 некогаш ми е во спиење...
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала ти. Ми помогна да, убаво е да се види дека и некој друг поминува низ слично.
    Мене сега поретко ми се појавува тахикардија, но сеуште е присутна. Но добро нормално е.
    Сакав да те прашам дали имаш притисок над дијафрагмата? Како секундарно да ми се запира воздухот. Но само 1сек, а болка во вид на притисок и стегање. Многу непријатно чувство. Ако знаеш нешто кажи ми. Поззз:hug:
     
  19. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Тоа го немам почуствувано, но откако ќе јадам осеќам притисок на дијафрагмата од желудникот и ми се јавуваат киселини после ручек особено.... Тогаш земам Гастрогард и чаша кисела или обична ладна вода и ми се смирува
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Мешковци повторно ме фатија тахикатдиите и површно дишење. Лелле не можам дури ни да разговарам со некој, од шо немам воздух. Вторник сигурно одам.на гинеколог. Ама дотогаш ќе гледам со гушкање да смирувам. Б6 немам, аптеки не работат.

    Среќни празници на сите.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.