1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тахикардија во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Mekica, 11 февруари 2013.

  1. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Јас пред бременоста имав нон стоп тахикардија над 100. Најверојатно од слабото железо под 3. Во бременоста сега, ми се смири до 70-80. Минатата недела ми се јави така повремено. Матичната ми рече никако на грб да не лежам. Притискала тежината и плодот на аортата. И да седам не на грб туку малку на страна. Сега и погоре ни се кренати бебињата и на дијафрагма притискаат. Земај течности и Б6 витамин.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала мила. Баш то и ќе го напрам на страна лежење Б6 и течности. Бацкии
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anushce

    Anushce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Osekam zabrzano cukanje na srceto 25 nedela sum vo bremenost pretisok mi e normalen da ne recam super i nekako mi e strav 103 mi otkucanjeto na srceto dali nekoj se soocil so ovoj problem na 4ti sega imam pregled zakazeno.
    Se nadevam ne e nisto strasno.
    Fala odnapred imajte dobra nokj
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Нормално е. На некој луѓе и секојдневно им се такви отчукувањата. Не се ни високи. Опушти се, уживај во бременоста :hug:
     
  5. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    кај мене и до 150 се крева пулсот а регуларно ми е до 120 и не се симиња од почеток на бременост , бев и на кардиологија и интернисти поминав ама терапија не ми даваат , млеко со мед млако да испијам и Б6 и на рамна површина да лежам кога ќе имам такви моменти , мене не ми помага ништо најискрено ..... незнам што да правам
     
  6. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Isto i jas imam tehikardija posebno koga sum vo dvizenje pijam 2 pati po b6 i bedoksin i caevi ama nekako ne pomaga nosto ..nz kako ke se tera vaka a pred toa piev ad za anksioznost nz dali e od toa so gi otkazav ili normalno e da se ima tehikardija ama mnogu mi smeta
     
  7. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Девојки ајде да прашам.Јас имам еден малку поинаков проблем.Понекогаш ми се случува да осетам како нешто ми се крева од кај желудникот нагоре и осекам наеднаш јак и забрзан пулс,кој за кратко се смирува.Имал некој вакво искуство?Позз
     
  8. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.688
    Палпитации ти се тоа (прескокнувања на срцето), така ги осеќаш.
    Нормални се во бременост, не се секирај.
     
    На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот....Поз
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Devojki jas sum so istiot problem. Paniki nevideni, zabrzan puls, srceto mislam ke mi izleze. Moram da prasam dali ke pominuva so b6 i magnezium ili ke treba da cekam da se porodam pa i togas dali ke pomine.
    Imam momenti koga e stvarno mnogu strasno, posebno navecer koga stanuvam za do wc, i toa sto e noke me voznemiruva.
     
  11. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    девојки многу ме фаќа паника, пулсот не е забрзан ама имам многу прескокнувања на срцето особено кога ќе земам длабоко воздух додека лежам. 23 недела сум ама стомаков бајаги голем во споредба со првото (породена пред 11 месеци). Со првото имав само забрзам пулс кој го смирував со техники на дишење ама ова ми е поразлично и ме плаши ептен. Искуство некоја мама со истово чувство и дали трае до крај на бременоста?
     
  12. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Кај мене и полошо е... Имам и прескоци и забрзување ми се зголеми дури и на 130-140 откуцаии до 3 м не пијав ништо сега пијам верепамил по препорака на гинеколог и избегувам се што ми влошува газирани пијалоци кафе и слично ама пак иста ситуација сум очигледно и така и ќе терам само ме загрижува тоа како ќе поминам на пораѓај оти реално значи сакал неќел ќе те фати паника. Со првото бев природно и сакам природно а се плашам да не завршам царски.. 21 недела сум инаку.. Консултирај се со гинекологот и посети кардиолог јас бев на неколку пати ама истото мислење го добив
     
    На Macmac89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Jas so prvoto carski so vtorovo sakam prirodno ako se e ok, doktorkata kaza deka golrmi sansi se ako se namesti dobro bebce da bide prirodno, ama.tocno i me e me plasi poragjaj i da treba da napnuvam so vakvi otkucai na srce i preskoknuvanja... Ke moram da posetam i kardiolog ocigledno
    Ti blagodaram na odgovorot, ti posakuvam lesno da pomine bremenosta i se da bide ok.
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Нема доктор што не го подетив за оваа работа. Кај мене и со панични напади беше, сега се потсмирив малце. Некои викаат бебето притиска високо затоа така било, друга др ми рече од покачен шеќер и дега пазам што јадам и мн подобро ми е. Никако шеќери, бело брашно, пржено и сл.. одма ќе одетите подобрување.
    34та недела дум, ме фаќаат паники ама де тешам дека тогаш ќе излезе бебе и се ќе заврши.
     
    На Snow white и Macmac89 им се допаѓа ова.
  15. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Посети обавезно со лесно нека е кај сите
     
  16. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Јас сум 14та недела и имам такихардии. Додека лежам пулсот ми се движи некаде од 68 до 80 понекогаш и 90. Кога сум во движење, на пример да станам за да појдам до вц може и да ми достигне и од 120 до 140. Дали то е нормално?
    Да напоменам притисокот ми е вообичаено 110 со 70
     
  17. LegallyBlonde13

    LegallyBlonde13 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.961
    Те молам пиши ми порака, не можам јас да ти пишам
     
  18. КокичеСк

    КокичеСк Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2022
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите и убав ден :)
    Бремена сум 9та недела, чувствувам големи тахикадии, секоја вечер се будам од срцебиење, и во спиење отчукувањата ми се 90 па дури и 100 .. што дури ми прави и отежнато дишење. Се плашам дека нешто ќе ми се случи.. и од сето тоа мислам дека повеќе ме фаќа паника што прави уште побрзо да ми чука.. во понеделник закажав преглед во систина, па да видиме. Тироидна во ред, накачени антитела само,но не ми дадоа терапија само да се следиме рече докторот. Зошто уште од сега толку рано ми почнуваат тахикардии, тоа ме загрижува. Претходно имам правено кардиолошки прегледи и се било во ред.
    Бедоксин пијам во тие моменти, делува ме опушта но од кога ќе му помине дејството повторно по старо.
    Благодарам на секој совет <3
     
  19. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    И јас имав тахикардии но ми се појавија после 8 месец и се испостави од гестациски дијабет, шеќер што се качува дур си бремена.
    Провери и тоа штом си проверила тироидна. Мислам дека околу 7 месец се проверуваше ама штом толку рано ти почнало срцебиење прашај матичен гинеколог да ти проверат уште одсега.
    Јас пиев магнезиум со б6 на солгар го има во зегин само, без шеќер е, многу внимавав на исхрана тесто благо не јадев и се среди, откако се породив се ми помина.
    Со лесно
     
  20. КокичеСк

    КокичеСк Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2022
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, ќе одам во среда на гениколог и ќе му кажам. Инаку имам приметено да, дека после тесто после благо ми се појавува многу, но не секогаш. Ќе проверам па ќе пишам. Ми рекоа и витамин д да испитам.
    Ќе направам се па ќе пишам како се резултатите.
    Секое добро :l:
     
    На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.