babylove овошни кашички

Тајната зад Мона Лиза

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од QueenElena, 21 септември 2013.

 1. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Здраво!
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ouched.jpg

  Има многу теории за тоа што е тајната околу Мона Лиза. Што мислите вие? Дали верувате дека има некоја тајна зад Мона Лиза?
  Овде можете да пишувате некои факти за Мона Лиза.

  Ајде прво јас...
  Јас верувам дека има некоја тајна или загатка околу Мона Лиза. Да Винчи бил премногу умен за да не направи некоја загатка.

  Ако не ви се допаѓа темата, канта. :)
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Била крадена неколку пати од Лувр и денес не се знае сигурно дали тоа е оригиналната слика. Инаку, најпозната кражба е кражбата извршена од вработен во музејот, кој ја украл и ја чувал дома под душекот, односно спиел врз неа (кој знае што правеле кога биле сами :lol: :lol: ). Инаку, сигурно постои некоја тајна, имам читано многу претпоставки. Една од нив - во еден дел од устата на Мона Лиза е насликан самиот Да Винчи.

  Малку офтопик - пред да влезам во Лувр очекував да видам голема слика, а тоа да ти била сликичка. Навистина не очекував дека ги има тие димензии.
   

  Прикачени фајлови:

  На elimkd и лала ана им се допаѓа ова.
 3. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.886
  Скриените броеви, пр. под мостот од нејзината лева страна. Мостот пак од друга страна е мостот Понте Буриано.
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.175
  Пол:
  Женски

  За какви теории и загатки станува збор околу Мона Лиза?

  Инаку, нема некоја посебна загатка или тајна околу ова, а ниту пак Леонардо нешто посебно се трудел да остава некакви траги кои би претставувале некаква мистерија во индина.Прво, едноставна слика, направена за Мона Лиза Џаконда ( некаде како Џоконда, запишана, зависи од превод и сл.) направена по нарачка на богат трговец Џаконда, односно маж на Мона Лиза.Тука нема никаква мистерија.
  Скоро, мислам дека е откриен нејзиниот гроб, каде ќе се вршат анализи за нејзиното постоење или пак само станува за измислен портрет.Сега, дали се веќе направени или ќе се направат анализи, не ми текнува точно, но се пишуваше за тоа дека бил пронајден скелет за кој се претпоставува дека припаѓа на Мона Лиза, а останува само да се потврди истото.
  Тоа е тоа, околу типкава :D
   
  На ohana и Emotional123 им се допаѓа ова.
 5. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  10.481
  Пол:
  Женски
  Јас имам слушнато дека Да Винчи мотивот од сликата го ставал во триаголник, ако ја погледене убаво сликата ќе приметите дека Мона Лиза формира еден триаголник. Во уметноста триаголникот дава чувство на смиреност и спокој.
   
 6. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Мислам на теории како тоа која е девојката на сликата, теории за некои делови од сликата...
  П.С Сум слушнала дека има уште една Мона Лиза која е исто така нацртана од Да Винчи...
   
  На New York13 и elimkd им се допаѓа ова.