1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тајната на дивата река (Laços de sangue) [Сител]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од BI-44, 2 април 2016.

  1. BI-44

    BI-44 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    975
    Допаѓања:
    485
    [​IMG]
    [​IMG]




    ТАЈНАТА НА ДИВАТА РЕКА
    Број на епизоди: 310


    "Тајната на дивата река" е драма за конфликти и социјални поделби, каде што љубовта има централна улога. Добитничка е на ЕМИ награда за најдобра интернационална теленовела за 2011 г, награда која ја имаат добиено бразилските серии "Индија", "Рамо до рамо", "Драгоцен бисер", "Империја". Серијата е снимена во копродукција со бразилската продуцентска куќа Глобо, а освен во земјите од Латинска Америка, се има емитувано и во Италија и Бугарија.

    Содржина :
    1984 година, двете сестрички Инес и Марта карајќи се за кукличката, паѓаат во надојдената дива река. Додека нивниот татко се обидува да ги спаси, ја спасува постарата ќерка Инес, додека обидувајки се да ја спаси и помалата, реката ќе го одведе кон смртта. Телото на помалата сестра никогаш нема да биде најдено. Мајката е единствениот сведок на таа голема трагедија, во која животот го губи нејзиниот сопруг, а сите мислат и дека Марта е исто така мртва.
    Многу години подоцна, Инес е борбена девојка полна со добрина и без предрасуди, која верува дека нејзината сестра не е мртва и живее за денот кога ќе ја најде саканата сестра. Таа е сопственичка на еден ресторан заедно со нејзината мајка. Вљубена е во Жоао, момче за кое верува дека е човекот на нејзиниот живот. Тој е убав и згоден доктор, кој помага во многу хуманитарни акции. Откако ќе се врати од една таква на Амазон, тој сфаќа дека неговиот живот ќе нема смисла без Инес, па затоа и предлага брак, на што таа со задоволство кажува "да".
    Од друга страна, сестрата на Инес која ја однесе дивата река, всушност е жива. Откако паднала во реката, нејзе ја нашло едно семејство, ја посвоило и и' го дале името Дијана. Дијана сега не се сеќава на ништо. Откако ќе слушне еден разговор на луѓето што ја имаат посвоено, одеднаш и се враќа меморијата и се сеќава на се' што се случило кога била мала. Таа решава да ја пронајде нејзината вистинска сестра и да и се одмазди на Инес за несреќата што и се случила пред многу години. Таа е сигурна дека Инес ја бутнала во реката со намера да се ослободи од неа за да стане единствена наследничка, па затоа решава да и одземе се' што поседува. Дијана нема да бира средства да ја лиши Инес од богаттвото, а истовремено да и го превземе Жоао и целиот живот што и е украден.

    Улоги : Diana Chaves, Diogo Morgado, Joana Santos, Custódia Gallego, João Ricardo, Joana Seixas, Carlos Vieira

    Термини на емитување : од понеделник до петок во 12.10
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Сакам бразилски серии. Инаку Глобо ми е позната и по Клон и затоа едвај чекам да видам што ремек дело е ова. Барем не е турска серија иако по рекламата мислев дека е турска на почеток.
    Содржината малку ме потсетува на трите сестри близначки Марија Гвадалупе, Марија Фернанда и Марија Паола.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Не е бразилска, туку португалска серија. И е синхронизирана, небаре турска е.
     
    На theowndemon, sugarlips, BI-44 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Како и да е, интересна содржина има серијата, само што е синхронизирана не ми се допага воопшто.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    И ние почнавме да ја гледаме, ама се ми е страв дека на крај ќе ја прекинат! А дали некој ја гледа онлине со превод?
     
    На sugarlips и BI-44 им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Chitam tuka vo novi temi i morav da iskomentiram, iako ne gledam sapunici na tv. Naslovot preveden znachi "Krvni vrski", a ne tajna na divi reki, ama dobro, mozhebi celta na shittel e da zvuchi poturski :D
     
    На JustFun му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Насловот е утнат да,ама го преведуваат да има некоја смисла со содржината.И пред да се даваат турските серии правеле утки,зарем не? Пример шпанската "Mundo de fieras" значи „Свет на ѕверки“,а ја превеле како „Вљубени и злобни“ .Таа кај нас се даваше во 2007.

    Он: Ја гледав минатиот викенд и интересна е,барем засега.Единствено што не ми се допаѓа е сихронизацијата. Ама има многу епизоди 322-домашна верзија(нивната),а 310 интернационалната.
     
    Последна измена: 5 април 2016
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ne mi beshe zborot zoshto naslovot ne e bukvalno preveden, zborot mi beshe deka "Tajnata na divata reka" zvuchi kako naslov na turska serija, nishto povekje. Vsushnost ovie nitu naslovite na turskite serii ne gi preveduvaat kako shto treba, tuku ne mi se pravi muabet za toa.
     
  9. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Да, и јас помислив дека се работи за турска, насловот така си вришти. Тие колку не ги сакам нема шанси да загледам некоја па и да ми платат. И оваа не би ја гледала, мразам синхронизација. Ги упропастуваат какви и да се...
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    и јас си ја гледам до сега ми е интересна ама не мислев дека оваа Дијана е до толку злобна, мислев ќе се зближи со сестра и
     
  11. BI-44

    BI-44 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    975
    Допаѓања:
    485
    и јас ја гледам кога имам време..... инетерсна ми ее:)
     
  12. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Е па како ќе снимат триста и кусур епизоди ако веднаш се завршат работите :) Таа и како мала беше лоша...
     
  13. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    хахаа во право си. Во тоа е тајната, за да биде гледана.
     
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Се заразив со серијата, одлична е, штета што не можам да ја најдам без синхронизација...Жоао и Мануел ми се прекрасни.
    Дијана ми оди на нерви, треба да биде благодарна на своите родители што ја спасиле.
     
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Утрово заврши, се навлеков на неа.

    Како што се знаеше Жоао остана со Инес.
    Марта/Дијана умре.
    Тиаго исто така ми го убија.
    Исто и Рикардо се самоуби.
     
  16. Bzaubzz.xy

    Bzaubzz.xy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    594
    Пол:
    Машки
    За жал заврши
    Многу убава беше
    Можеле поубав крај да стават (мислам со Жоао и Инес може и детето ама сепак е Ок)
    Многу ми е мило шо Дијана умре - заслужено
    Али од понеделник почнува нова - Забранета љубов
    Работена е по турската - Притаени страсти од Канал 5
    Даваа ја кај нас на локалните
    Ама сега на Сител
    Мислам убава јас ќе ја гледам
     
    На JustFun му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Дијана/Марта навистина умрела? Ако умрела, како умрела? Не ја гледaв последната епизода, па затоа прашувам. Видов дека глумеше дека е мртва,дека ја успаа со нешто и дека имаше лажен погреб, но како умрела?
     
  18. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Глумеше мртва и ја закопаа, ама тој типот што требаше да ја откопа имаше сообраќајка и умре, а Дијана остана заробена под земја.


    Инаку не ја гледав многу серијата, 10 епизоди нека имам изгледано преку сила. Ама Инес на живци ми идеше со тоа лигавото гласче. Ја обожавав Дијана ...али јбг :lol:
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bzaubzz.xy

    Bzaubzz.xy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    594
    Пол:
    Машки
    Jas ja gledav i dijana so se so napravi mi bese odvratna
    bs ubavo so umre

    A inaku Ines vo privatniot zivot se vika Dijana
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.