Форумџика на годината 2020

Тајниот свет на една купохоличарка (Софи Кинсела)

Дискусија во 'Книги' започната од RedDevilGirL, 10 март 2011.

 1. RedDevilGirL

  RedDevilGirL Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  20
  Здраво и добредојдовте во светот на Ребека Блумвуд!

  Овде, сега и со неа започнува една луда, забавна и незаборавна приказна.

  До сега оваа приказна има 3 дела преведени на македонски, но таа не завршува овде, нови продолженија уште излегуваат бидејќи Софи Кинсела сфати дека светот се заљуби во оваа девојка. Доколку не ви пречи да ја читате на англиски, сите 5 дела можете да ги купите кај нас.

  Ребека е новинар.

  Работи како советник за управување со парите, а своето слободно време го поминува во шопинг и трошење на сопствените пари (повеќе отколку што ги има).

  Confessions of a shopaholicТаа живее во луксузен стан, се дружи со џет сетот, а нејзиниот плакар е преполн со парчиња облека што едноставно „мора“ да ги има.

  Беки постојано се обидува да смисли начин за да заработува повеќе пари и да намали со трошењето, но тоа едноставно не ѝ оди. Единствена утеха ѝ е да си купи нешто, барем некоја ситница.

  Ова е една луда девојка каква до сега не сте запознале. Ова е една необична девојка која ќе ја засакате, која ќе Ве натера да се смеете без престан. Ова е првиот дел од една приказна која не смеете да ја пропуштите.

  Силно Ви ја препорачувам оваа книга со сите нејзини делови, ќе ве насмее до солзи и ќе ве наполни со позитивна енергија која ќе трае со денови...

  Ако оваа книга едноставно не ви е доволна, тогаш продолжете веднаш со вториот дел, Купохоличарка во странство...
   
  На shushu, Cynthia и unlucky им се допаѓа ова.
 2. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  73
  леле планирам да ја купам уште денес :D :D
   
 3. ma4kicatata

  ma4kicatata Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  И јас одма ке ја купам Ч)
   
 4. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  3.918
  Пол:
  Женски
  Јас пред два дена ја купив,вчера почнав да ја читам и не можам да ја оставам.
  Работа не можам да си потерам од книгава :D
  Многу е интересна и опушта ептен.Ја препорачувам на сите што сакате да избегате од секојдневните грижи.
  Софи Кинсела ми е одличен автор на чик литература.
   
 5. swanprincess

  swanprincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  27
  Забавна, пријатна и лесна за читање. Има и филм за Confessions of a shopaholic. И тој е многу интересен.
   
 6. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  73
  како што реков ја купив, ја прочитав и сум воодушевена, многу позитивно влијае и те расположува а искрено и си се пронајдво во ликот на Беки многу пати :D ... сега ќе одам во потрага по уште од позитивната дрога на Софи Кинсела :P
   
 7. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  сум го прочитала само овај, првиот дел, а на листата секако се и сите останати.. закон книга ;)
   
 8. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Го имам цел комплет сите книги на КУПОХОЛИЧАРКА ги купив во Рамстор...1500 ден беа сите заедно спаковани во прекрасна кутија,и ја имам прочитано првата само а за другите кога ќе имам време летово можеби,,,сега имам испити.Ми се допаѓа,за опуштање.
   
 9. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.496
  Допаѓања:
  3.962
  Пол:
  Женски
  Книгата ја неам читано филмот го гледав ми падна во очи така интересен е па во план ми е да си ја земам
   
 10. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  Има и филм според книгата? А како е насловот, на англиски, мислам

  Упс, го најдов The secret dream world of a shopaholic, ако и некој друг не знаеше
   
 11. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Женски
  Одлична книга за „перење“ мозок :)
  Лесна, забавна и знае да ве опушти.
  Ја препорачувам на сите оние кои не ја прочитале!!
   
 12. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.750
  Допаѓања:
  3.964
  Пол:
  Женски
  Книгите ги немам читано, но затоа филмот го имам гледано добри 10-тина пати :D
  Беки е закон
  Планирам да си ги купам и книгите, прочитав подоле сите делови за 1500 денари во Рамстор
  Каде од Рамстор?

  едит:
  Мила насловот е Confessions of a shopaholic со Исла Фишер во главна улога
   
 13. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Планирам да ја купам, само ме интересира колку делови се?
  Нели беше оваа, па со бебето, па се мажи... Колку се?
   
 14. monushka

  monushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  2
  Го купив првиот дел во Скопје,и многу ми е криво што не ги земав сите (не живеам во Македонија).
  Знае ли некој дали и каде можам да ги спуштам по нетов?
   
 15. RedDevilGirL

  RedDevilGirL Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  20
  Ако можеш да читаш на англиски еве линк од каде да ги даунлоадираш.. Цел серијал се :)
  http://sakamknigi.mk/index.php?option=c ... &Itemid=39
   
 16. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  Го имам прочитано само вториот дел. Од филмот тотално се разочарав бидејќи во него се измешани многу делови од првиот и вториот дел. Значи додека го гледате филмот вие всушност ги читате двете книги. Инаку книгата е одлична за оние кои имаат повеќе слободно време и сакаат чик литература. ;)
   
 17. laryla

  laryla Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  228
  Значи неможам да опишам колку се поврзувам и пронаоѓам во Беки.Софи Кинсела,дефинитивно автор над авторите,секоја чест на креативноста,идејата за ваква книга.Значи читам и не ми се верува.Сите 5 дела ги прочитав за една недела,а имаат по 300-400 страни.Ги имам читано милион пати и секој пат кога ги читам ми е како прв пат.Едноставно такви книги ме оставаат без здив.Секој ден трчам по книжарите да проверам да не искочил и "Мини купохоличарка" . Спуштам капа на Софи, :bow: ! :inlove:
   
 18. xoxo.Martina

  xoxo.Martina Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  197
  Ги обожавам книгите за Купохоличарката :) Ги имам читано ,, Купохоличарката и нејзината сестра ,, и ,, Купохоличарката и бебето ,, и ми оставија одличен впечаток. Сакам и да купам и другите :
  1. Confessions of a shopaholic
  2. Shopaholic takes Manhattan
  3. Shopaholic ties knot
  Филмот пак Confessions of a shopaholic го имама гледано мноооогу пати и никогаш нема да ми стане досаден :)
   
 19. Luciano

  Luciano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  223
  Девојки, како одат насловите по ред кој дел е прв ?
   
 20. apolonija27

  apolonija27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Тајниот свет на една купохоличарка
  Купохоличарката во странство
  Купохоличарката се мажи
  Купохоличарката и нејзината сестра
  Купохоличарката и бебето
  Мини купохоличарка

  Последниот дел е веќе преведен :)