1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Твитер (Twitter)

Дискусија во 'Слободно време' започната од creshicka, 2 октомври 2011.

  1. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Секојдневно може да се прочита по интернет дека славните многу го употребуваат Твитер. Твитер е онлајн социјална мрежа односно микроблог, кој овозможува објавување постови во реално време кои се познати како твитови (tweets). Дали вие го користите Твитер и што мислите за него? Јас кога наеднаш стана популарен направив јузер но да бидам искрена неможев да се снајдам :fubar: Следев некои познати личности онака чисто ме интерисираше што им се случува, но по една недела го затворив јузерот и сега ми е деактивиран.

    Не можев да најдам ваква тема, ако има се извинувам. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Твитер (twitter).

    Имам твитер. Но не го користам многу често. Некако глупаво ми е. Не знам зошто. Следам неколку познати, 2-3ца другари. И тоа е тоа. Во план ми е да го деактивирам. Нема ништо друго освен да "твиташ" т.е. да пишуваш пораки. Ставаш една слика само, профилска, нема ни лајк ни ништо. Нема игри како на фејсбук.
     
  3. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Супер си е Твитер, ама кај ќе успеам се да соберам во 140 карактери?
    Си следам познати, личности што ме интересираат, твитам што правам во моментот, дознавам што се случува во светот. На прв поглед изгледа досаден, ама треба малку да се проучи па тогаш станува интересен и заразен.
    Повеќето не го сфаќаат Твитер, па добра половина од македонските твитер корисници се Џастин Бибер фанови.
     
    На tinna-biebs и Kristina.R им се допаѓа ова.
  4. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Имам Твитер,и во сазон на интересно ми е,не следам никој од познативе...само мои познати си следам и такачка,па за натаму ќе видиме :)
     
  5. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Немам профил на твитер.Немам во план да направам бидејки не сум заинтересирена а и доста ми е фејзбук не ми треба друга глупава завист :)
     
  6. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Немам твитер, немам ни фејсбук и никогаш сум немала провфил негде, едноставно не узжувам во тоа, не е за мене. Фејсбук има и позитивни и негативни страни, а твитер само да следиш некој или да те следат кај си што правиш. Не сум против, но не би направила
     
  7. HappyOne

    HappyOne Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    Имам Твитер и го користам многу често, дури повеќе и од ФБ. Кога го користиш подолго време некако се навлекуваш и ти станува интересен. Кога си го направив не се имав уклучено цела недела, после почнав почесто да отварам, си наоѓав интересни луѓе со слични интереси како мене и тоа ми стана секојдневие. Следам неколку познати личности, во главно тие што ги сакам највеќе, другарки, некои чии твитови се секогаш интересни и забавни за читање и секако некои со кој можам да си разговарам на многу теми и да споделуваме искуства, импресии од нешто... Ама 140 карактери, е тоа колку е само најзабегано, како да се искажам само со 140 карактери, како а ??? |(
     
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Направив божем да си гледа нешто за познативе, ама јас малце припроста сум, и не знам ни како се користи, само знам дека можеш да следиш некој, да те следат и да „твиташ“.
    Го направив април негде, еднаш се вклучив, и заборавив и пасворд и се, 4 месеци се немам пуштено. :rofl:
     
  9. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Си направив пред неколку месеца профил и не сум го отворила богзнае од кога.Едноставно не ја разбирам целата поента.
    Ајде на Фејсбук барем можеш линкови да објавуваш,повеќе албуми со слики,да се зачленуваш ваму,онаму но Твитерот не ми е јасен.Демек нешто фалоу,па трендинг,никако не можев да се снајдам и го баталив.
    Доволен ми е фејсбукот,дури и он почна да ми здосадува.
     
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Профил направив пред можеби повеќе од една година. Не ми служи за комуникација, туку го направив за да можам да ги „следам“ актерите од сериите кои ги гледам, the makeup gurus и влогерите од YouTube, некои омилени писатели, пејачи и слично.
    Кај нас ретко кој користи твитер, па затоа комуникацијата ја одржувам претежно преку фејсбук.
     
  11. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Имам твитер и го користам често :)
    Прво не може да го сфатам ама после се навикнав и сега секој ден го отварам...Го користам за следење на познатите но и за нови пријателства :D
     
  12. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Дали има некој добар да ми објасни детално како да го користам ? Имам профил и не се снаоѓам. Кликнав фолоу на неколку познати и не сфаќам во што е поентата. Ако не ви е мака на тие што го користите често, ве молам објаснете ми по лп што е и како е работата. :)
     
  13. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    ^Пиши ми ЛП што не ти е јасно :)
     
  14. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    Не ми се допаѓа :^) Ни немам :worried:
    Всушност незнам ни што е поената во Твитер,освен следење на познати личности?? :?:
     
  15. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Немам твирер....Не ми е нешто посебно и не ми се допаѓа :doh:
     
  16. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Имав и го деактивирав.Ич не е убаво,неможиш да се снајдиш а и нема нешто интересно ]:) И фејсбук немам и тој е досаден.Сега само на Фемина си сум.А на фејсбук понекогаш се уклучувам од кај сестра ми да бидам во тек со настаните :D
     
  17. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Имам твитер, ама никогаш не го употребувам.
    Кај Американците е посебно популарен...
    Познато е исто и дека повеќето славни личности повеќе користат твитер него ли фејсбук.
    Јас го отворив мојот профил таму од чиста љубопитност да видам што како има.
    Фоловнав неколку славни личности, и незнаев веќе што да правам и повеќе не се уклучувам.
    Иако познавам неколку личности од мое опкружување кои почесто го користат твитерот неко фејсбукот како средство за комуникација, забава и тепање на време.

    Не викам дека не е корисен, ама јас лично таму неможам и баш најдобро да се снајдам...
    И доколку би се снашла, и би го употребувала како што треба правилно, верувам дека за скоро време би ми здосадило од причина што поголемиот дел од твитер пријателите би ми биле само од странство, или се' славни само, и статусите што јас би ги пишувала би биле неинтересни за некого или пак нивните статуси би ми биле неинтересни на мене..

    Што се однесува до приватноста на твитер, не сум многу запознаена со ова, и незнам колкава приватност на своите податоци и слики имаат корисниците на твитер.... Сега баш размислив дека на мојот профил ама баш ништо не е подесено за да имам зголемена приватност туку се' ми е апла и кој сака слободно бујрум, може да се послужи со моите податоци и слики... :D
     
    На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Имам го користам и го почитувам повеќе од фб! Го користам за многу цели, дознавам многу информации, ми помогнал во наоѓањето крв за мајка ми, во организирање на изложба, информацијата се шири многу брзо, разрешувам многу проблеми доколку не ми е нешто јасно, доволно е да поставам прашање и да добијам одговори. Да го користам и не следам никој од популарниве фаци, оти не ми се битни нивните животи, туку следам лади луѓе, некои портали кои навистина вредат..
     
    На jelena.rozga и poison.ivy им се допаѓа ова.
  19. simon4etooo

    simon4etooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    186
    Може некој да ми каже за што служи опцијата Retweet? :)
     
  20. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Ако ти се допаѓа некој твит.Одиш ретвит и се појавува на твојот профил :)
     
    На simon4etooo му/ѝ се допаѓа ова.