1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Твитер (Twitter)

Дискусија во 'Слободно време' започната од creshicka, 2 октомври 2011.

 1. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Секојдневно може да се прочита по интернет дека славните многу го употребуваат Твитер. Твитер е онлајн социјална мрежа односно микроблог, кој овозможува објавување постови во реално време кои се познати како твитови (tweets). Дали вие го користите Твитер и што мислите за него? Јас кога наеднаш стана популарен направив јузер но да бидам искрена неможев да се снајдам :fubar: Следев некои познати личности онака чисто ме интерисираше што им се случува, но по една недела го затворив јузерот и сега ми е деактивиран.

  Не можев да најдам ваква тема, ако има се извинувам. :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Твитер (twitter).

  Имам твитер. Но не го користам многу често. Некако глупаво ми е. Не знам зошто. Следам неколку познати, 2-3ца другари. И тоа е тоа. Во план ми е да го деактивирам. Нема ништо друго освен да "твиташ" т.е. да пишуваш пораки. Ставаш една слика само, профилска, нема ни лајк ни ништо. Нема игри како на фејсбук.
   
 3. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Супер си е Твитер, ама кај ќе успеам се да соберам во 140 карактери?
  Си следам познати, личности што ме интересираат, твитам што правам во моментот, дознавам што се случува во светот. На прв поглед изгледа досаден, ама треба малку да се проучи па тогаш станува интересен и заразен.
  Повеќето не го сфаќаат Твитер, па добра половина од македонските твитер корисници се Џастин Бибер фанови.
   
  На tinna-biebs и Kristina.R им се допаѓа ова.
 4. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Имам Твитер,и во сазон на интересно ми е,не следам никој од познативе...само мои познати си следам и такачка,па за натаму ќе видиме :)
   
 5. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  Немам профил на твитер.Немам во план да направам бидејки не сум заинтересирена а и доста ми е фејзбук не ми треба друга глупава завист :)
   
 6. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Немам твитер, немам ни фејсбук и никогаш сум немала провфил негде, едноставно не узжувам во тоа, не е за мене. Фејсбук има и позитивни и негативни страни, а твитер само да следиш некој или да те следат кај си што правиш. Не сум против, но не би направила
   
 7. HappyOne

  HappyOne Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  77
  Имам Твитер и го користам многу често, дури повеќе и од ФБ. Кога го користиш подолго време некако се навлекуваш и ти станува интересен. Кога си го направив не се имав уклучено цела недела, после почнав почесто да отварам, си наоѓав интересни луѓе со слични интереси како мене и тоа ми стана секојдневие. Следам неколку познати личности, во главно тие што ги сакам највеќе, другарки, некои чии твитови се секогаш интересни и забавни за читање и секако некои со кој можам да си разговарам на многу теми и да споделуваме искуства, импресии од нешто... Ама 140 карактери, е тоа колку е само најзабегано, како да се искажам само со 140 карактери, како а ??? |(
   
 8. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Направив божем да си гледа нешто за познативе, ама јас малце припроста сум, и не знам ни како се користи, само знам дека можеш да следиш некој, да те следат и да „твиташ“.
  Го направив април негде, еднаш се вклучив, и заборавив и пасворд и се, 4 месеци се немам пуштено. :rofl:
   
 9. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Си направив пред неколку месеца профил и не сум го отворила богзнае од кога.Едноставно не ја разбирам целата поента.
  Ајде на Фејсбук барем можеш линкови да објавуваш,повеќе албуми со слики,да се зачленуваш ваму,онаму но Твитерот не ми е јасен.Демек нешто фалоу,па трендинг,никако не можев да се снајдам и го баталив.
  Доволен ми е фејсбукот,дури и он почна да ми здосадува.
   
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Профил направив пред можеби повеќе од една година. Не ми служи за комуникација, туку го направив за да можам да ги „следам“ актерите од сериите кои ги гледам, the makeup gurus и влогерите од YouTube, некои омилени писатели, пејачи и слично.
  Кај нас ретко кој користи твитер, па затоа комуникацијата ја одржувам претежно преку фејсбук.
   
 11. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Имам твитер и го користам често :)
  Прво не може да го сфатам ама после се навикнав и сега секој ден го отварам...Го користам за следење на познатите но и за нови пријателства :D
   
 12. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Дали има некој добар да ми објасни детално како да го користам ? Имам профил и не се снаоѓам. Кликнав фолоу на неколку познати и не сфаќам во што е поентата. Ако не ви е мака на тие што го користите често, ве молам објаснете ми по лп што е и како е работата. :)
   
 13. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  ^Пиши ми ЛП што не ти е јасно :)
   
 14. smiley-32

  smiley-32 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  510
  Не ми се допаѓа :^) Ни немам :worried:
  Всушност незнам ни што е поената во Твитер,освен следење на познати личности?? :?:
   
 15. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Немам твирер....Не ми е нешто посебно и не ми се допаѓа :doh:
   
 16. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Имав и го деактивирав.Ич не е убаво,неможиш да се снајдиш а и нема нешто интересно ]:) И фејсбук немам и тој е досаден.Сега само на Фемина си сум.А на фејсбук понекогаш се уклучувам од кај сестра ми да бидам во тек со настаните :D
   
 17. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Имам твитер, ама никогаш не го употребувам.
  Кај Американците е посебно популарен...
  Познато е исто и дека повеќето славни личности повеќе користат твитер него ли фејсбук.
  Јас го отворив мојот профил таму од чиста љубопитност да видам што како има.
  Фоловнав неколку славни личности, и незнаев веќе што да правам и повеќе не се уклучувам.
  Иако познавам неколку личности од мое опкружување кои почесто го користат твитерот неко фејсбукот како средство за комуникација, забава и тепање на време.

  Не викам дека не е корисен, ама јас лично таму неможам и баш најдобро да се снајдам...
  И доколку би се снашла, и би го употребувала како што треба правилно, верувам дека за скоро време би ми здосадило од причина што поголемиот дел од твитер пријателите би ми биле само од странство, или се' славни само, и статусите што јас би ги пишувала би биле неинтересни за некого или пак нивните статуси би ми биле неинтересни на мене..

  Што се однесува до приватноста на твитер, не сум многу запознаена со ова, и незнам колкава приватност на своите податоци и слики имаат корисниците на твитер.... Сега баш размислив дека на мојот профил ама баш ништо не е подесено за да имам зголемена приватност туку се' ми е апла и кој сака слободно бујрум, може да се послужи со моите податоци и слики... :D
   
  На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
  Имам го користам и го почитувам повеќе од фб! Го користам за многу цели, дознавам многу информации, ми помогнал во наоѓањето крв за мајка ми, во организирање на изложба, информацијата се шири многу брзо, разрешувам многу проблеми доколку не ми е нешто јасно, доволно е да поставам прашање и да добијам одговори. Да го користам и не следам никој од популарниве фаци, оти не ми се битни нивните животи, туку следам лади луѓе, некои портали кои навистина вредат..
   
  На jelena.rozga и poison.ivy им се допаѓа ова.
 19. simon4etooo

  simon4etooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  186
  Може некој да ми каже за што служи опцијата Retweet? :)
   
 20. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Ако ти се допаѓа некој твит.Одиш ретвит и се појавува на твојот профил :)
   
  На simon4etooo му/ѝ се допаѓа ова.