1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Твит: Самохраните мајки се канцер во општеството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од macencef, 22 јануари 2017.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кaнцер вo oпштествoтo?
    Дa, oвa oпштествo мнoгу се грижи зa сaмoхрaните родители. А тие, нaшле пa зaшле кaкo кaнцер ждерaт.(lalala)

    Туку aкo сме кaнцер, бaр кaнцер немa дa не фaти.:muscle:

    Педер, мaме му е ...
     
    На ludoto19, Victorian, eloves и 15 други им се допаѓа ова.
  2. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Таа e поентата во секој случај :)
    Aј сега покултурна ќе бидам. На постов му се придаде премногу важност на twitter и facebook, дечково сакаше да привлече внимание (на мизерен начин) и тоа и го постигна.
    Факт е дека во Македонија има многу вакви заостанати конзервативни типови кои уште живеат во среден век и си даваат за право да осудуваат нечиј животен избор или сплет на околности. Тоа се тие истите кои својот неисполнет и нереализиран живот и своите фрустрации и комплекси ги лечат исмевајќи се на сите што се поразлични од нив. Жалосно е во 21ви век да имаш вакви малограѓански погледи на светот.
    За самохраните мајки, немам збор. Храбри бестрашни жени лавици кои секојдневно бијат битки кои ние не можеме ни да ги замислиме. Им ја посакувам сета среќа на овој свет.
     
    На mizerija, ludoto19, Victorian и 20 други им се допаѓа ова.
  3. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ова е уствари целиот разговор.
    C2xHHD5WQAAa_gh.jpg
    Дури е и малце жално да се коментира.
    Двајцата ги избришале/деактивирале профилите оти толку од храброста. Ваљда исто ко што би побегнале и од соочување со родителство ако еден ден некоја им дозволи да ѝ склепаат дете.
    Јбг, секакви идиоштини тресат (посебно рајана по Твитер) за некој да ги забележи.
     
    На ku4ence, kavadar4anka, ludoto19 и 29 други им се допаѓа ова.
  4. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    ЕЛЕМ ако не е на англиски не можеме да разбереме :rofl::!::tmi:
     
    На joy1, Summerlover, calliope и 2 други им се допаѓа ова.
  5. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Пази му сурат и се ти е јасно. Плус фактот што стално се издрогирани и поинаку и да сакаат не можат да функционираат, не е ни чудо што се такви мизерни и несреќни.
    Жална раја, оштетена. Баш канцер.
     
    Последна измена: 23 јануари 2017
    На Bitter-Sweet, honest girl, snezan4e и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ваква будалаштина немам капацитет за да ја разберам, што значи таа пријава ? Глуп народ, јас се изнатрчав од врата на врата името на маж ми да го впишам како татко зш луѓето не контаа како може да е починат и секоја мајка нема зошто детето или таткото да го лиши од тоа, глупости не видени. Што се живее кај нас и кога ќе речам некогаш ми се гади од ваков менталитет овде значи слаб збор е гадење.
     
    На Victorian, buba4e89, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  7. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Не ми се верува дека постојат вакви луѓе,мора нешто да се изместени од паметот.Голем дел од самохраните мајки,одлучиле да се тоа,токму поради вакви ѓубриња.
    Не ми се верува дека жена би напишала вакво нешто.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Се сaмoцитирaм oд еднa другa темa
    "Самохран родител, дури и “титулава“ е бедна, жална и нецелосна. Само хран, само одговорен, само исплашен, само надежен, само загрижен, само-СЕ родител.
    Знаете каков е денот на еден самохран родител?
    Среќен си наутро кога ќе го слушнеш алармот и ќе смогнеш сили да се измкнеш од кревет. Супер, нема да закасниме во школо (зошто во спротивно никој нема да разбере дека уморот е двојно поголем... а нема кој да те разбуди ако затаи техниката). Хаотично се спремаме за работа/школо, скенирам облека,хигиена - ок е ..трк до кола. Уфф фала богу нема заледени стакла (кога има само-СЕ родителот струга, струга погледнувајќи во саатот да не закасни). Запали од прва и тргаме, супер.
    Прва станица е школото. Те сакам најмногу ...чао. И јас тебе.
    Продолжува само-се родителот кон работното место. Таму сме сите рамнопрвани. Нема не можам, нема не сакам, нема уморна сум (и не треба да има).
    Завршува работниот ден... за кого како. Јас после работното време таксирам - час по ова, она, тренинг, роденден. Во меѓувреме пазарење (зошто нели самоХРАН), банка, забар ...се по нешто. А потоа учење, па час ѕиркам во книгите, час во тенџерето. Бури и олуи. И иако очите ми паѓаат седнувам и запишувам обврски за следниот ден ...и внимателно го местам алармот.
    И, и не се жалам на ништо од ова, а и не набројав се.
    Најтешко од се, ми носењето а одлуки - сама. Се трудам да не згрешам, да не попуштам, да не бидам строга, да правилно одлучам што да купам/не купам, пуштам/не пуштам, карам/простам, викам/молчам.
    Се трудам да детето да не почуствува дека ништо не е како порано... и успевам, зошто јас сум супер-СЕ родител."

    Им пoсaкувaм никoгaш дa немaaт децa, зaтoa штo вo некoјa тaму пријaвa, грев е некoе невинo дете дa гo пише иметo нa oвие тoтaлни идиoти.
     
    На manja666, ku4ence, Umbrella22 и 68 други им се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    па има секакви жени за жал и ако добро гледам жена и маж разговараат или грешам
     
  10. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Јас добив впечаток дека се двајца мажи.Не сакам да верувам дека жена би напишала вакво нешто,никој не знае што го чека понатака во животот.
     
  11. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    2.795
    Пол:
    Женски
    Колку треба да си искомплексиран, болен и плиток во тоа мозокот ( ако може така да се нарече тоа што го имаат во главите ) за да напишеш нешто вакво ?
    Јас сум дете на самохрана мајка. И сум горда на својата мајка затоа што сама направила од мене човек повеќе од многу парови кои своите деца ги унаказуваат психички.
    Да одговарам на дотичниот твитерџија : Во пријавата го пишувам нејзиното име да можам и со огромни букви би го пишала затоа што таа ми е и мајка и татко и брат и сестра и другар најверен, нешто што сигурна сум дека ти за твоите родители не би можел да го кажеш . Мене би ми било жал јас мое дете да воспитам вака и нешто вакво од него да чујам Срам голем !
     
    На ku4ence, mizerija, ludoto19 и 27 други им се допаѓа ова.
  12. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Се сложувам ама за луѓе, мажи или жени исто е ако имаш свест ко ти што ја имаш ама секој нема, подобро е да се мажи инаку родот женски бетер би ми го згадиле.
     
    На LollySky и snezan4e им се допаѓа ова.
  13. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    И тaткoвците кoи се сaмoхрaни рoдители се сooчувaaт сo истите прoблеми кaкo и мајките.
    Тaкa дa не е битнo oвие двaјцa/две дaли се мaжи или жени.
    Всушнoст, кaкo штo веќе кaжaв, идиoти се.
     
    На bittersweet, Jordanovska-K, Orthophill и 28 други им се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    И тука публицитет за овие?
    Ај за нив веќе е јасно сите што мислиме.
    Туку зошто се спуштаме на нивно ниво?
    Па дури и подолу.
     
    На eloves, Ketchup, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Леле пак интелектуалциве од твитер што се умислуваат дека се некој битен фактор во државава.
    Малку ги имаат помешано поимите хејтање, сакразам и интелигентен хумор во последно време. Не им работат толку тие надуваните главчиња за да размислат што пишуваат.
    А и вие па не знам што се замарате со ваквите. Отсекогаш ги имало и ќе ги има, ради баланс во универзумот, нели... :)

    Јас ви се восхитувам на вас кои се борите сами за своите деца! Знам од искуство како се трудите и од какви се лични задоволства се откажувате за да им обезбедите се што им е потребно. И верувајте дека паметат се и ќе ви се оддолжат во животот на многу начини! :l:
     
    На galapce, kravce и zhap4e им се допаѓа ова.
  16. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Го читав ова и јас утрово.
    Ми ги разбуди сите неврони, ме иритира, ме нервира, ме прави бесна!! :@
    Самохрани мајки сите во ист кош - не бива!!
    Едно е вдовица, друго разведена зошто ја изневерувал, трето зошто била жртва на семејно насилство, четврто зошто таа го изневерила, петто зошто не функционирале како пар па се разделиле.... и на крај оние кои вонбрачно родиле.
    Сите се самохрани мајки со некоја своја причина!! Кој има право да им суди!!!
    Скоро секој може да НАПРАВИ дете, ама ретко кој може да ГО ИЗРАСНЕ во личност!!
    Секој со свои фрустрации, секој со своите проблеми и тежини!
    Те изневерува? Молчи, како така самохрана мајка да си!!??
    Те малтретира!?? Молчи, семејството заради децата!!
    Те деградира како личност!?? Молчи, битно имаат децата дома и мама и тато!! (facepalm)
    Да беа активни твитерџииве ќе ми дадеа почит што бар три од горенаведенине ставки сум толелирала за да не бидат моите деца последици во општеството од 'канцерот' :@
    Ја знаете кампањата против семејно насилство - молчењето не е злато? Па и кога ќе решиш да прозбориш кај надлежните - те замолчуваат тие!!! :x:x

    Во брак под секакви услови - Заради Децата!!?
    Еве уште еден текст кој ме поттикнува

    zelenaucionica.com/ne-lazite-sebe-ni-svoju-decu-da-ostajete-u-losem-braku-za-njihovo-dobro

    Мајки кои сте во темница и живеете со изговор и убедување - се заради децата - ПРОГЛЕДАЈТЕ, ИЗЛЕЗЕТЕ ОД ТЕМНИЦАТА!!!

    Подобро ГОРДА самохрана мајка отколку ...се останато!!!
     
    На ku4ence, mizerija, kjukli и 24 други им се допаѓа ова.
  17. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Еве зошто сум ЗА абортус. Не после некои вакви амеби а не луѓе да ме карактеризираат како канцер во општеството зошто и покрај сите маки во животот сум решила на свет сама да донесам жив човек. Ако жените се канцер во општеството тогаш мажите што ги оставиле сами на овој свет со дете за да трчаат по други што се ?
     
    На Adi888, ku4ence, kjukli и 12 други им се допаѓа ова.
  18. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    1. Твитерџииве кај нас се мислат дека се многу јаки фаци и пишуваат се и сешто. Ќе прочиташ и нешто интересно, ама многу постови им се и превземени, а голем дел им се и тешки глупости со големи навреди.
    Како на твитер да е дозволено и оправдано се да напиши (не на фб.), како: твитерџија сум јас, мене се ми е дозволено. И си се подржуваат меѓу нив.
    И сега за пусто внимание, за на кого појак статус ќе му текни, ќе видиш напишани тешки глупости.

    2. Ова што е напишано на Твитер честопати е изговорено, ама не е напишано. Само тие кои се самохрани родители, знаат колку навреди од различен карактер претрпеле (осуди, погледи, индиректни провокации), од фамилија, комшии, државата, итн.

    3. Секој човек кој е никој и ништо, мизерен и беден, а сака да се прави јака фаца, ќе плука по некој друг. На тој начин демек си ја зголемува сопствената вредност. И навистина не треба да не допираат работи кажани од такви луѓе.
    Со такви не треба ни да се дружиме, ни да ги следиме на фб, твитер, ни ништо.

    4. Честопати сум слушнала, еј без мајка е детето, кој ќе го воспитува, дете мајка си бара; или нема татко, од каде ќе најдат пари, како ќе живеат. И најчесто тие деца се највоспитани и школувани.
    А, отстрана гледам еден куп деца со двајца родители, ама со големо невоспитание, некултура, и баш нивните родители треба да се засрамат, што ги имале сите услови за воспитување и гледање деца, а улогата не си ја завршиле како што треба.
    (Тука мислам, каде другиот родител е починат; бидејќи во случаите на развод сепак е поинаку, зошто претежно присутни се двајцата родители во животот на детето)

    5. И така, секој да си гледа во домот свој, а не носот да си го пика по други семејства.
     
    На ku4ence, kjukli, okcenzi и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Не му ја разбирам јас поентата на дечкото и општо на сите тие што се исмеваат или зборуваат лошо за самохран родител (мајка, татко, небитно). Па тој е борец, каков канцер на општеството. :x Од толку важни битки кои тие ги водат, некој ќе се чуди што ќе пишува на празното место... добро е некогаш да се подразмисли подлабоко пред да се објави нешто во јавност.
     
    На kjukli, Orthophill и LollySky им се допаѓа ова.
  20. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.212
    Ne vredi na moronov da mu se obraka vnimanie. Toj e jada. A ja postignal celta da bide vo centar na socijalnive mrezi.Batalete go , bajat e.
     
    На kjukli, biGirl, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.