1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Твит: Самохраните мајки се канцер во општеството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од macencef, 22 јануари 2017.

  1. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    За да и се каже каде и е местото, у отпад.
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Јас не знам каде вие живеете, ама јас таму каде што живеам има бајаги разведени луѓе и никој не ги нарекува копилиња или да ги исмева. Да, имало исмејување на деца чиишто мајки или сестри се познати “удараљки“, ама се е тоа машки свет и задевање. Ти тоа не можеш да го промениш. Никој не може.
     
    На supertoasty му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Ако треба и 1000 страници нека се посветат.
    Страниците не се посветени на никој таков, туку на сите жени кои се осетија допрени, на сите деца кои имаат самохран родител и општо на сите кои се изреволтираа.
    И убаво што излезе вакво нешто, зошто само тие особи знаат какви етикети носат во животот, бидејќи луѓето се злобни и ги нагрдуваат, а општеството не ги заштитува како што треба.

    А, твојот збор: амеба, и слични на него, покажува дека и ти не си поарна при вреѓањето.
    Ако некој се мисли за поарен од друг, ќе се осети разлика во речникот. (велам при речник, не при дела, бидејќи на форумов се гледаме според пишаното)
     
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Silver.E Оу да, извини, требаше да напишам лале наместо амеба |(
    Баш поради тоа ниедна жена од оваа категорија, т.е самохраните мајки не треба да се обѕираат на ваквите коментари, да се докажуваат на некој дека се храбри и да си го трошат времето и вниманието, да се полнат негативна енергија поради тоа што една амеба, да амеба, не лале ^_^, искоментирала нешто ради реда, не мислејќи на ништо.
    Секој во општеството е подложен на некакво етикетирање, сиромашните, самохраните, а ти велиш супер што излегов ваков твит како демек никој да не бил свесен со што се соочува оваа категорија :^) (facepalm)Уште фали браво да кажеме сега?
    И да бе, поарна сум, сестра на лалето :makeup:
    :d::drunk:
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Ne se slozuvam so toa deka ne treba da mu se obrnuva vnimanie, kolku povekje ignoriras nekogo najcesto e poloso uste povekje zamav zemaat ili sto vikaat, dojdoa ludite isteraa pitomite. Nekogas treba zdravo da se zastane na patot na vakvite.
     
    На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Outlook Добро, до некаде се согласувам, бидејќи понекогаш реакцијата има некое влијание, ама па има и такви, колку повеќе го храниш со внимание, толку полош станува. Мислењето повеќе ми беше дека самохраните мајки не треба да се нервираат поради ваквите коментари, бидејќи не вреди )
    :d::drunk:
     
  7. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Jas licno za sebe znam deka ne vredi, mene ni vo najmala raka ne me tangira ama vo vakvi slucai premolcuvanje znaci odobruvanje, a za se e ama za odobruvanje ne e. Inaku jas I mojata zivotna storija ne se vklopuvame vo taa sema,sepak brakot kako institucija se nisa u veliko kaj nas, a internetot ima golem udel I vlijanie pa,ako tolku moze mozok da se pere na net, mozebi I ovoj otpor I argumenti kje doprat barem do nekoi mozoci. Ne do site,toa bi bilo utopija.
     
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Читав негде коментирате - разведените мајки НЕ се самохрани, добиваат алиментација!! Сериозно??? Зар алиментацијата, мочани 50 евра се нешто од помош во одгледувањето на дете/деца???!!!
    Акање по доктори, неспиење ноќе, трчање до градинка/училиште, по снег и дожд и студ... А татковците кои не плаќаат воопшто алиментација? Киднале во странство и ??
    А оние пак кои останале без еден родител поради смрт, добиваат додека студираат, до 27 години пензија во износ сигурно повисок од алиментацијата која е под знак прашалник.
    А што со оние мајки кои раѓаат трето/четврто заради парите?
    Офф топик, ама да си речам!
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Има разлика од самохрана до самохрана мајка. Едните се со починат партнер или имаат дете од 'непознат' татко, а овие другите се разведени. Овие вторите не ги сметаат баш за самохрани. Демек... Има детето татко и ќе си бараш од него. Проблем се овие првите. Односно, оние жени чие дете таткото не го признал. Имам блиска особа. Жената сама го чува детето. Гадот не сакаше да го признае. Не бил спремен за деца. Таа често беше исмејувана. Не ми се пишува какви гадни коментари добиваше. Мислам дека ќе ме сфатите. А детето.. Душичка... И он беше исмејуван. Ти немаш татко. Ти си ко***е. Го избегнуваа. Не го викаа ни по родендени, ни надвор. Како сида да имаше. Кај нас се уште е табу тема сам да чуваш дете. Можеби затоа некои жени не се осмелуваат на тоа.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.