Текстови на песни

Дискусија во 'Музика' започната од Mimi, 12 ноември 2009.

 1. schizophrenic

  schizophrenic Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Heart core - Arhangel.. najubavaaaaaaaa ;)
  Jas nemam nisto poveke od sebesi
  samo srce koe cuka vistinski
  sosem dovolno da te voznemiri
  da te uplas

  gi znaes dobro onie
  so skrisna solza dlaboko vo srce
  so skrsena zloba daleku zad pogledot
  bolni od nemok
  bolni od zelba za odmazda

  i po ne znam koj pat
  se vidov sebesi vo tebe mrtov
  ne tvojot bol nema nikogas da bide moj

  bez ljubov znam ke te progolta
  ovoj grad bez gordost i sram
  ke ostanes bez dela za vrednuvanje
  ke ostanes bez mok i magija
  bilo sto da promenis pustas solza
  ne znam sto sokriva
  dali mok ili zelba za odmazda
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  ^еден од најдобрите македонски лирики ;)
  ___________________________________________

  Сети се
  Брејк

  Заминуваш, а некој стар блуз во глава ми свири,
  Готово е, само чудо може да не смири.
  Престани ова стварно нигде не не води,
  Земи го твојот куфер слатки лаги и оди.

  Но штом ќе пројде малку време ти ќе сватиш
  Колку вредам јас и ќе се вратиш!

  И штом ќе ти свртат грб сети се...
  И кога ќе нема друг сети се...
  Ти ќе знаеш кој те чекал цело време
  И останал до крај твој!

  проклето добро песниште*
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Архангел
  Нож

  Те помнам
  Ко нежно стопало
  На асфалт што гребе
  И прави лузни
  Ниту курва
  Ниту светица
  жена без мејк-ап
  Се помнам себе
  Свиреп и глуп
  Крај тебе гладна
  За прегратка
  За човек
  Крај кого спиеш
  крај кого се будиш
  Кој го љубиш
  Кому му припаѓаш

  Прости ми
  што не можев да сфатам
  Колку сум осамен
  Меѓу сите тие
  Безвредни луѓе
  Никому потребни
  Прости ми
  што не сфатив колку
  Беше сама
  Крај мене
  Без човек
  Кому ќе дадеш
  Се што девојка
  Може да даде
  Некому

  Дали си среќна
  Или си сама
  Со својот бол, бол, бол, боооол...
  Дали сум крвник
  Или сум жртва
  На својот нож, нож, нож, ноооож...

  Секоја ноќ
  Мојата бремена совест
  Раѓа вампир
  И го гризе
  Ова срце
  Свирепо срце
  Секоја ноќ
  Ми доаѓаш
  Во сон
  Ко ангел
  Се уште сама
  И без човек
  крај кого спиеш
  крај кого се будиш
  кој го љубиш
  кому припаѓаш..


  Каков теееееееекст :o :clap:
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.680
  Zdravko Colic - Mjerkam Te, Mjerkam


  O, la la la,
  o, la la li,
  la la la...

  Koji je ovo grad,
  koje je ovo mjesto,
  gdje sam ja ovo sad
  tu nisam bio cesto.

  U prvom redu ti,
  u tijesnoj haljini
  moram te nocas gledati.

  Bilo bi losije
  da vide komsije,
  sta bi ti kazali
  i kad bi saznali.
  Ja bi te ukrao [ja bi te]
  ja bi te ubrao [ja bi te]
  ubrao ja, cvijete moj.

  Mjerkam te, mjerkam,
  poslije svirke cekam
  u garderobi, pa u mojoj sobi.
  Mozda ce biti, mozda biti nece,
  ej, da je srece, ej, da smo zajedno.

  Putujem ja, nedjeljama,
  jedno mjesto, drugo mjesto
  ko ce da zna.
  Putujem ja, nedjeljama,
  po hotelima i kolima.
  :lol: :lol: :lol:
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.722
  Допаѓања:
  114.470
  Пол:
  Женски
  Parni Valjak - Dok je tebe

  Dotakni mi usne
  Probudi mi tijelo
  Jos je vatre ostalo
  Dotakni mi dusu
  Srce je vrelo
  Za tebe je izgorjelo.

  I samo ne daj nikada
  Da nam ljubav bude navika
  I samo ne daj, ne daj nikada
  Da nam ljubav bude navika.

  Slusam, cujem,
  Gledam i vidim
  Otvaras se kao cvijet
  Tvoje mi oci
  Kazu sto zelim
  U njima lezi sav moj svijet.

  Probudi me strah,
  Ne bih da te izgubim
  Samo ne znam kakve veze
  Imaju godine s tim
  Idem dalje ja sa tobom zajedno
  Dok je tebe, nista drugo nije potrebno.
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Калиопи - Месечина

  Сама ноќва патувам
  И никој не ме запира
  Јас немам кого да го будам
  Освен сонот на мојва перница
  Како ѕвезди осамени
  Испратени негде на пат
  И никој од нас
  Никој неможе да ги види
  Како птици бескрилни
  Носени со ветрови без глас
  Јас би се вратила
  Само да ти кажам

  Само си ти месечина
  Од ова небо што ме покрива
  Само ти и никој друг
  Не ме прати во далечина
  За еден здив
  За еден сон
  За мене малку е потребно
  Плачеме во себе
  А јас не можам
  Без тебе

  :clap:
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.825
  Пол:
  Женски
  БРАЈТ :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: за брејк,одамна не ми текнало :up:
   
 8. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  687
  Leleeeeeeeeee Bright ama me pogodiiiiiiiiiiiiii :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
   
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.745
  Listen to your heart - Roxette

  I know there's something in the wake of your smile.
  I get a notion from the look in your eyes, yea.
  You've built a love but that love falls apart.
  Your little piece of heaven turns too dark.
  *
  when he's calling for you.
  there's nothing else you can do.
  I don't know where you're going
  and I don't know why,
  but listen to your heart
  before you tell him goodbye.
  *
  Sometimes you wonder if this fight is worthwhile.
  The precious moments are all lost in the tide, yea.
  They're swept away and nothing is what it seems,
  the feeling of belonging to your dreams.
  *
  And there are voices
  that want to be heard.
  So much to mention
  but you can't find the words.
  The scent of magic,
  the beauty that's been
  when love was wilder than the wind.
   
  На Tedy.Bear и dancing.queen им се допаѓа ова.
 10. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  239
  Chris Isaak - Wicked Game :)

  The world was on fire
  No one could save me but you.
  Strange what desire will make foolish people do
  I never dreamed that I'd meet somebody like you
  And I never dreamed that I'd lose somebody like you

  No, I don't want to fall in love
  [This love is only gonna break your heart]
  No, I don't want to fall in love
  [This love is only gonna break your heart]
  With you
  With you

  What a wicked game you play
  To make me feel this way
  What a wicked thing to do
  To let me dream of you
  What a wicked thing to say
  You never felt this way
  What a wicked thing to do
  To make me dream of you
  v And I don't wanna fall in love
  [This love is only gonna break your heart]
  And I don't want to fall in love
  [This love is only gonna break your heart]

  {World was on fire
  No one could save me but you
  Strange what desire will make foolish people do
  I never dreamed that I'd love somebody like you
  I never dreamed that I'd lose somebody like you

  No I don't wanna fall in love
  [This love is only gonna break your heart
  No I don't wanna fall in love
  [This love is only gonna break your heart]
  With you
  With you

  Nobody loves no one
   
  На SweetChild и dancing.queen им се допаѓа ова.
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.680
  NEXT TIME - Why did you go ?
  Please tell my why
  You're no longer here
  When everybody around me
  Is asking me.

  Why did she leave
  When nothing was wrong
  And if times we had
  Were like a precious stone.

  Until the time we meet again
  I'll keep inside this feeling of pain.

  CHOURS:
  Why did you go
  When nothing was wrong
  Lonley slepless nights
  Since you've been gone

  Why did you go
  When did you lost sertency
  But I am here alone again

  Needs to see one look at your smile
  The eyes of an angel
  That keep me alive
  Used to go back to the past
  I'm trying so hard but it's hard to forget.

  Until the time we meet again
  I'll keep inside this feeling of pain.

  CHOURS:
  Why did you go
  When nothing was wrong
  Lonley slepless nights
  Since you've been gone

  Why did you go
  When did you lost sertency
  But I am here alone again

  Прекрасна песна :mrgreen:
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Мило ми е што ви се допадна изборот ;) :)
  Еве уште еден мој омилен текст и песна

  Д.Н.О - Љубов

  Јас милувам да знам
  каде не води сега ова
  и да не ти кажев „да“
  дали ќе остане на тоа.

  По малку исплашен те гледам
  ти се претвораш во гнев,
  сепак не можам да скријам -
  јас не те сакам повеќе.


  Не оставај ме,
  не сама...

  Љубов...

  Јас милувам да знам
  каде не води сега ова
  и да не ти кажев „да“
  дали ќе остане на тоа...

  Дали ќе остане на тоа,
  гледај остани остани на тоа,
  те молам остани на тоа.

  Само тоа не,
  не сама,
  не оставај ме...

  Љубов...
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.745
  Pomozi mi - Tose Proeski i Karolina Goceva

  Vreme polako tece
  Ja jos uvek spavam sama cujes li
  Sanjam dajes mi ljubav
  Takve stvari
  Jedino si znao ti
  *
  Pomozi mi jos jednom
  Da se uverim da mogu opet ljubiti
  Jer nista nije vredno
  Bez tvoje ljubavi
  Pomozi mi i sve mi oprosti
  Pozeli me i dodji
  Probudi me iz sna
  U ponoc kada zaspu svi
  Pogledaj u oci
  Tamo spava istina
  U njima si uvek samo ti
  *
  Jesi li sama
  Nocas kao ja
  Gledas li zvezde kao nekada
  Svi moji gresi
  Ljubav su ubili
  Jedino bog moze da me iskupi

  *
  Zelim da te vidim
  Da te ljubim
  Isto kao nekada
  Tvoja uvek cu biti
  Zasto cutis
  Zasto mi se na javljas?!
   
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.680
  Kittie - Summer Dies


  Summer dies
  Winter takes its place
  It chills inside
  A cold sedated slumber
  I have cried
  For this thankless life
  These tears turn ice I
  have been forsaken
  Through the lies I can see the truth
  When all warmth dies
  Cold becomes familiar
  I have waited for this day
  Winter's warning comes
  Another summer dies but she'll be back again
  To save me from this endless night
  I have cried enough
  Another summer dies but there'll be light again
  To save me from this endless
  Save me from
  Down this path
  Out of existence
  Its winter's wrath
  That I fear the most
  Shades of green
  Through the ice and snow
  Let me know I have been forgiven
  I have waited for this day
  Summer dies
  Winter takes its place
  It chills inside
  Cold sedated slumber so end this night
   
 15. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Ареа - Одведи ме

  Знам многу зборови,
  кои не ги кажав јас,
  знаев и патеки,
  кои водеа до нас.

  Во овој миг ти одведи ме,
  по оној ѕвезден пат,
  и само знаеш дека,
  вљубена сум јас.

  Одведи ме, одведи ме.

  Илјада години го слушам твојот глас,
  низ цел универзум барав за да можам да,
  да те допрам да те освојам,
  и да те одведам по оној пат на љубовта
  зошто вљубена сум јас.

  Одведи ме, одведи ме.

  Само ти и само јас,
  што веруваш во мене.
  Само ти и само јас,
  без правила и време.

  Само ти и само јас,
  одведи ме ооо, одведи ме.

  Знам многу зборови,
  кои не ги кажав јас,
  знаев и патеки,
  кои водеа до нас.

  Во овој миг ти одведи ме,
  по оној ѕвезден пат,
  по оној пат на љубовта,
  зошто вљубена сум јас.

  Одведи ме, одведи ме.

  Само ти и само јас,
  што веруваш во мене.
  Само ти и само јас,
  без правила и време.


  Само ти и само јас,
  одведи ме ооо, одведи ме.
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.745
  You raise me up - Westlife

  When I am down and, oh my soul, so weary;
  When troubles come and my heart burdened be;
  Then, I am still and wait here in the silence,
  Until you come and sit awhile with me...
  *
  You raise me up, so I can stand on mountains;
  You raise me up, to walk on stormy seas;
  I am strong, when I am on your shoulders...

  *
  You raise me up... To more than I can be.
   
 17. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.680
  Hinder - Lips Of An Angel

  Honey why you calling me so late?
  It's kinda hard to talk right now.
  Honey why are you crying? Is everything okay?
  I gotta whisper 'cause I can't be too loud

  Well, my girl's in the next room
  Sometimes I wish she was you
  I guess we never really moved on
  It's really good to hear your voice saying my name
  It sounds so sweet
  Coming from the lips of an angel
  Hearing those words it makes me weak

  And I never wanna say goodbye
  But girl you make it hard to be faithful
  With the lips of an angel

  It's funny that you're calling me tonight
  And, yes, I've dreamt of you too
  And does he know you're talking to me
  Will it start a fight
  No I don't think she has a clue

  Well my girl's in the next room
  Sometimes I wish she was you
  I guess we never really moved on
  It's really good to hear your voice saying my name
  It sounds so sweet
  Coming from the lips of an angel
  Hearing those words it makes me weak

  And I never wanna say goodbye
  But girl you make it hard to be faithful
  With the lips of an angel

  It's really good to hear your voice saying my name
  It sounds so sweet
  Coming from the lips of an angel
  Hearing those words it makes me weak

  And I never wanna say goodbye
  But girl you make it hard to be faithful
  With the lips of an angel

  And I never wanna say goodbye
  But girl you make it hard to be faithful
  With the lips of an angel

  Honey why you calling me so late?
   
 18. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.745
  Panika - Djogani

  Ne volim kada zavolim
  Kada zavolim ja gresim
  dopustim kad se opustim
  *
  Ne verujem srcu tvom
  lagalo me vise puta
  navelo pa zavelo
  *
  zelim da me zavolis
  da zavodljivo se smesis
  priznacu i pristacu

  *
  ...nisam znala da je to...
  opasno zapaljivo
  (tako seksi)
  tako neodoljivo

  *
  ...gubim glavu na tvoj znak
  vodi me u polumrak
  pa pa panika
  kada blizu sam ti ja
  pa se pretvoris u dah
  ti si anđeoski prah
   
 19. UnA...-7

  UnA...-7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  15
  WHITESNAKE-NOW YOU`RE GONE

  Now you're gone
  I can feel my heart is breaking,
  An' I can't go on
  When I think of the love that you've taken

  In the night I pray for your embrace,
  Every time I close my eyes
  I can't escape your face
  You're out of sight,
  But, always on my mind,
  I never realised
  My love could be so blind

  You're all I want,
  Can't you feel the love
  In this heart of mine
  Its on the line
  You're all I need,
  So maybe we could turn back
  The hands of time,
  Maybe we could give it another try
  One more time

  But, now you're gone
  There's an emptiness closing around me,
  An' I can't go on
  When all I have left is the memory

  In the night I call out your name,
  I wake up in a cold sweat
  An' I'm all alone again
  I need your love
  Much more than I can say,
  I realise without you
  I can't face another day

  You're all I want,
  Can't you feel the love
  In this heart of mine
  It's on the line
  You're all that I need,
  Since I lost you, girl,
  I've been losing my mind
  You're all that I want,
  So maybe we could turn back
  The hands of time,
  Maybe we could give it
  Another try
  One more time,
  Baby, just one more time

  Now you're gone
  I can feel my heart is breaking,
  An I can't go on
  When all of my love has been taken

  You're all I want,
  Can't you feel the love
  In this heart of mine
  It's on the line
  You're all that I need,
  Since I lost you, girl,
  I've been losing my mind

  You're all I want,
  Can't you feel the love
  In this heart of mine
  It's on the Line
  You're all that I need,
  Since I lost you, girl,
  I've been losing my mind...
   
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.954
  IS THIS LOVE ? (Whitesnake)

  I should have known better
  Than to let you go alone
  It's times like these
  Can't make it on my own
  Wasted days, and sleepless nights
  An' I can't wait to see you again
  I find I spend my time
  Waiting on your call
  How can I tell you, babe
  My back's against the wall
  I need you by my side
  To tell me it's alright
  'Cos I don't think
  I can't take anymore

  Is this love that I'm feeling
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love or am I dreaming
  This must be love
  'Cos it's really got a hold on me
  A hold on me
  I can't stop the feeling
  I've been this way before
  But, with you I've found the key
  To open any door
  I can feel my love for you
  Growing stronger day by day
  An' I can't wait to see you again
  So I can hold you in my arms

  Is this love that I'm feeling
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love or am I dreaming
  This must be love
  'Cos it's really got a hold on me
  A hold on me
  Is this love that I'm feeling
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love or am I dreaming
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love or am I dreaming
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love or am I dreaming
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love or am I dreaming
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love or am I dreaming
  Is this the love that I've been searching for
  Is this love is this love