1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Текст за покани за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од od-samrak-do-zori, 22 март 2011.

 1. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58
  Pa bi sakala da spodelime razni idei za toa sto pisuva na pokanata.ne e vazno dali ste ja dobile,ste ja pratile ili bi sakale da pisuva.da spodelime idei koi na nekogo sigurno ke mu bidat od pomos.mislam deka moze ovde da stoi i dokolku se pravi vencavka i krstevka zaedno.se nadevam deka ke ima zainteresirani za toa i interesni idei.pa eve da pocnam jas:

  *Ve pokanuvame da bidete so nas na eden mnogu poseben den koga ke bidat blagosloveni od Boga nasiot brak i naseto cedo*
  (ova neka bide za vencavka i krstevka,sto ja dobiv)
  a vie povelete...prodolzete
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Sto pisuva na vasite pokani

  Не се замарај тоа, од таму каде што ќе земеш венчаница или бидермаер ќе ти дадат каталог да си избереш покана и повеќе текстови од кои можеш да бираш.
  А на мојата покана појма немам што пишуваше, сигурно некој текст што во тој момент ми бил ок ;)
  Претопставувам дека ретко кој чита покана освен саатот во колку почнува свадбата и кафаната. Повеќе ги интересира дизајнот на поканата.

  Сега приметив, како венчавка и крштевка од ист пар во ист ден ????
   
  На BI-44 и sesilija им се допаѓа ова.
 3. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  Sto pisuva na vasite pokani

  епа така може, ако не се венчале младите во црква претходно, па откако ке им се роди бебенцето ке прават и венчавка и крштевка во еден ден. така беше случајот со мојот братучед, тие неможеа да прават свадба, па кога се роди внуками ги направија двете работи во еден ден :) денес ова е многу често ;)
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Sto pisuva na vasite pokani

  Ок, кратење на трошоци. Ама па некако традиционално ми е, регистрација, црква, кафана...Крштевка на бебе ми е некако посебен чин, али секој си има свое право
   
 5. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58
  Sto pisuva na vasite pokani

  pa sekoj kako sto si saka taka ke si se organizira.za nekoj nema vrska trosakot tuku od razlicni pricini taka ispadnalo.ne sakal nekoj golema proslava nesto kako pointimno i taka.vo sekoj slucaj vazna e i pokanata sekako,oti koga se pravi samo vencavka nevestata ne e vo belo,mislam vo vencanica i ne kupuva nitu iznajmuva.a ni bidermaer.i uste ako se pravi vencavka i krstevka pokanite sami treba da si gi sostavis i tie samo gi pecatat od studioto.toa mi bese ideata da spodelime takvi idei za pokani.
   
 6. Vesna25

  Vesna25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  11
  И јас сум сега со ова преокупирана...имам неколку текстови што ми го дадоа кога разгледував покани-
  *За мигот што вечност значи во светиот храм со благослов од Бога пред олтарот негов ке ја крунисаат љубовта со брак ,,,*
  *Има денови кои траат неколку часа,а вечно остануваат во сеќавањата.Во името на љубовта,среќата и новиот живот бидете со нас на ,,,*
  *Во овој миг кога животот ни ги спои судбините ние двајца ке станеме едно и во сон и на јаве,за навек со благослов од Бога ке ја крунисаме нашата љубов,,,*
  *Вистинските љубовни приказни немаат крај,поделете го со нас почетокот,,,*
  *Кога ке се слуште биењето на камбаните и песната на ангелите,со благослов од Бога во Светиот храм пред олтарот љубовта ке ја крунисаат со брак,,,*
  *Има денови кои траат кратко,но се паметат вечно,во календарот на животот тие денови се најубави,,,*
  *Кој чие презиме ке земе? Кој ке го фати бидермаерот? Дали невестата ке игра по маси? Ова и многу други детали ке ги дознаете ако бидете на правото место во право време,,,*

  Не се нешто посебно но ете можеби ке ти се допадне некој
   
  На figgiMK, Sun.shine, maca99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  461
  нашата покана е многу едноставана, а пред се, елегантна...
  Оставивме само мал текст...

  “затоа што сте дел од нашите животи,
  Ве покануваме заедно да го прославиме денот кога ние .......стапуваме во брак...бла бла бла’

  Нема некој што рекол дека поканите не му се допаѓаат.
  запомнете....колку поедноставно, толку поубаво ! ;)
   
  На Arika му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  99
  во нашата покана за свадба немаше текст-строго сликички :D и така гостите преку цртеж беа повикани на нашиот ден :D Баш беше интересно во тоа време (пред 4 год) ;)
   
 9. bitol4anka

  bitol4anka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
  на нашата покана пишуваше
  кога ќе се слушне биењето на камбаните,и песната на анѓелите со благослов од бога,во светиот храм пред господ лјубовата ќе ја крунисаат со брак.....
  мене овааа многу ми се допадна,инаку сите се убави....но не е многу важно тоа како ќе пише...важно е да се сакате засекогаш....пошто поканите траат кратко но љубовта е вечна....поззз
   
 10. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Девојки аман помагајтееее :D Ми треба текст за покана за свадба ама итноооооо :sweat: Некако се што прочитав до сега не ме бендиса многу... Сакам да биде едноставно ама да те наежи кога ќе го прочиташ :$ Ајде бидете креативни, знам дека можете ;)
   
  На od-samrak-do-zori му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Ајде девојки помагајте, дајте некој интересен текст за покана за свадба, сите што ги прочитав до сега се клише... Нешто едноставно а убаво :$
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.668
  Допаѓања:
  196.379
  Пол:
  Женски
  А зошто да мора со текст? Нашите покани беа како стрипче, ништо не пишуваше, освен времето и местото на настанот. Самиот текст мене ми е клише... инаку, можеш да си ставиш некој стих или реченица од песна или некој текст што тебе ти се допаѓа.
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Нека љубовта биде на крилјата на зората
  љубовта нека биде длабоко море
  голема како милион универзуми
  нежна и тивка, без немири
  и ќе се посвети да го украде срцето на секого
  дека секој сака на свој начин, различен од другите.

  xxx & xxx
  Свечeна вечера и прием
  во ресторан ______ од 19.30 часот

  Бидејќи сте дел од нашите животи,
  поради вашата љубов и пријателство,
  по задоволство Ве покануваме заедно да го прославиме
  24 јуни 2000 г (сабота)
  како ден за нов почеток
  xxx & xxx
  Семејство Семејство
  xxx xxx

  Вистинската љубов е дар од бога,сребрена панделка,
  со која срцето со срце и умот со ум во едно тело и душа ги сврзува.
  (име на невестата и младоженецот)
  Ве покануваат семејствата
  (презимињата)
  и податоците за матично,црква,ресторан


  Свечен прием во хотел Холидеј Ин Скопје
  Од 19.00 часот
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

  На marceperce, madam-buterfly и Arianna им се допаѓа ова.
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

  На Arianna му/ѝ се допаѓа ова.
 17. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.365
  анат ај стави сликичка да видиме како изгледало стрипчето баш супер идеја е тоа
   
 18. bombon

  bombon Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  [mod-reklama:1xxkz0fl][/mod-reklama:1xxkz0fl]
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.668
  Допаѓања:
  196.379
  Пол:
  Женски
  Joelle, дури сега видов дека имаш прашано за поканите. Немам слика од нашите покани, поточно, не остана барем една за да ја скенирам и да ја ставам тука, ама беше како слика од стрип што го цртало дете, значи луѓе како што ги цртаат децата, и притоа нацртани и ресторанот, црквата и означено времето кога и како ќе се одвива сето тоа. Баш ми беше интересно, двобојно, темно плаво со крем. А друго ништо немаше напишано.

  Edit: мене лично, и вакво нешто ми се допаѓа :)
  [​IMG]

  Ама дали некој би нацртал?!
   
  На spellbound му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 42195

  42195 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  8