1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телегонија

Дискусија во 'Секс' започната од Bitter-Sweet, 10 август 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.434
  Пол:
  Женски
  Дојде време да се научи и ова. :) Денес, кога менувањето на сексуални партнери се смета за нешто нормално и модерно, добро е да се запознаете со телегонијата, па се надевам ќе подразмислите малку... :)
  Што значи телегонија?
  Феноменот на телегонијата прво бил испитан на животните уште пред 150 години. Научниците Флинт и Феликс Ледантек, како и други научници, го докажале овој ефект на животните. Експериментите се опишани во книгата на Ладентек „Телегонија – влијание на првиот мажјак“. Одгледувачите на кучињата знаат дека ако расно куче, барем еднаш, се спои со нерасно куче, после тоа веќе не може да се смета на расно потомство. Исто така, гулабицата која е расна, се убива ако се спои со гулаб кој не е расен, зошто се знае дека потомството ќе биде без педигре. А што се случува со феноменот на телегонија кај луѓето?
  Телегонијата кај луѓето научно е потврдена после долгогодишни опсежни физиолошки, антрополошки, социолошки и статистички иастражувања и експерименти од страна на неутрални научници. Науката тука категорично изјавила:
  „Да, ефектот на телегонијата се однесува и на луѓето и тоа во многу појасно изразена форма отколку во животинскиот свет“. Тоа значи дека жената која иако не забременила, ги носи во себе јајните ќелии во кои се вградени низи на ДНК на сите нејзини претходни партнери со кои имала сексуални односи. Од порано се знае дека гените на партнерот можат да се вткаат во генетскиот систем на жената. Телегонијата тврди дека на потомството на жената влијаат и нејзините поранешни партнери со кои имала сексуален однос така што, нивни генетски материјал се задржува во недоволно развиените јајце клетки па кога партнерот што ќе ја оплоди, ќе создаде плод кој ќе носи во себе гени од претходниот партнер. Како пример за ова се наведуваат Русинки кои имале авантури со глумци од патувачки театри. Тие подоцна раѓале деца кои не личеле на здравиот бел тен на таткото, туку на тие претходните.
  Не звучи импресивно, нели? :)
  Денес ретко кој е запознаен со ова, затоа отворив тема, да се запознаете сите, тие што имале повеќе партнери да бидат свесни што се случува со нивните репродуктивни органи, а тие што сеуште немале секс, треба да бидат среќни што се чисти и да се чуваат. Телегонијата го дава одговорот на прашањето колку невиноста и еден единствен партнер се навистина важни и значајни.
   
  На Traveler91, melnicanecot, clen1 и 8 други им се допаѓа ова.
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  Кул, добро избирав низ годините, децата ќе испаднат супер.


  Ова е теорија. Не е научно потврдена. Освен ако не си мува.
   
  На Traveler91, WildMk, Читател и 49 други им се допаѓа ова.
 3. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.778
  Пол:
  Машки
  Nope. Ниту се направени долгогодишни и опсежни истражувања за ова, ниту оние кои се направени на било каков начин ја потврдиле телегонијата кај луѓето.

  Како што рече @crimson, истражување кое укажува на телегонија постои само за еден вид на муви.

  Телегонијата е само уште еден од многуте псевдонаучни тврдења и недокажани теории, кои одредени групи ги пласираат како вистини, само за да протуркаат и форсираат некоја своја агенда. Како важноста на невиноста, на пример. :)
   
  На WildMk, Читател, CameliaMiller и 36 други им се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Што е следно, детето исто така ќе личи на оние со кои жената посакала да има секс? Мора да се очистат грешни мисли од глава, инаку детето ќе ви личи на холивудски глумец или познат пејач.
   
  На WildMk, Читател, CameliaMiller и 34 други им се допаѓа ова.
 5. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Ооо, па ова би било супер ^_^ Која жена би имала против? :lol:

  Шала на страна, првпат слушам за ова и на сè ми личи само не на наука, многу нелогично. А што е со таткото, и од неговите претходни партнерки да не носи гени детето? :?::D
   
  На WildMk, Читател, CameliaMiller и 28 други им се допаѓа ова.
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Oва генетскиот материјал да ти бил опасна работа бе. :worried:

  Дури сега ми е јасна тезата ,,детето личи на комшијата".
  Оваа пред три години се плеснала со комшијата, путката и запамтила, после на свеченото оплодување од другаров на комшијата се случила магијата, и после комшијата пак крив, а он ни крив ни дужен.

  #ПуткаПамти

  #НеСеКонвертирајтеОдБисексуалкиВоКвазиРелигискиФанатици :smoke:
   
  На WildMk, x.Daisy.x, Читател и 38 други им се допаѓа ова.
 7. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  9.576
  Интересно, али не потврдено до толку.
  За оваа работа со меморија на вагината имам прочитано :!: ама од Куран.
  Во него пишува дека женското тело е способно да зачува дел од семената течност, но тоа трае само 3-4 месеци. :!::!::!: и не треба да се менуваат мажите како чорапи, затоа што се доведува до бунило кај телото што ги прима овие информации и од тука настануваат и преносливите болести. Значи секоја девојка може да си работи со друг после 3-4 месеци од пропаднатата врска 8).
   
  На Traveler91, fallenangel, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.684
  Пол:
  Машки
  Рамна земја, шуплива земја, библиска земја...Телегонија...
   
  На WildMk, Читател, calliope и 28 други им се допаѓа ова.
 9. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.469
  Допаѓања:
  17.430
  Пол:
  Женски
  Нема логика ова што го постирала членката која ја отворила темата. Не е точно и не може да се класифицира како научно.

  Сите јајце клетки, доколку не се оплодат во зигот, изумираат. Затоа жените имаат месечен циклус. Што веднаш ја побива оваа "теза" или "теорија". Освен тоа, се знае по колку хромозоми се одбиваат од двајцата родители по пат на делба со Мејоза. Доколку ова би било точно, а не е, вкупниот број на хромозоми нема да изнесува 46. Ќе зависи од бројот на партнери.
  И ние би биле некои чудовишта мутанти.
   
  На WildMk, Читател, CameliaMiller и 38 други им се допаѓа ова.
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.592
  Допаѓања:
  34.141
  Па ова телеволононнонијава само арно донела - мулатите т.е. расно мешаните луѓе се да не речам најубави луѓе на планетава...

  И само едно прашање, ова другаркава видела дека имам профил на Фемина, па за неа прашувам - дали детето ќе и биде зелено и ќе и горчи, оти се самозадоволувала со селска крастајца еднаш до два пати преку сила?:bandit:
   
  На WildMk, Читател, CameliaMiller и 33 други им се допаѓа ова.
 11. Tamatam

  Tamatam Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2017
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Имаше напис во весник минатата недела баш за ова.. Ако има некој генетичар на форумов нека елаборира малце подетално. Ние другите само ќе нагаѓаме
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Затоа мајките имаат предност при доделување старателство, едноставно не се знае кај кој од татковците да одат децата.

  Преку телепатија, до телегонија :inlove:
   
  На WildMk, CameliaMiller, calliope и 18 други им се допаѓа ова.
 13. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  3.227
  Пол:
  Женски
  Овa e некоја т.н. научна теорија & it's clearly nonsense. Секој има право да си верува во што сака да верува. Мене лично ми е nonsense.

  Не менувам сексуални партнери како чорапи од милион причини, ама телегонија не е една од нив.

  Еден мој познаник, (кул, спиритуален тип од Л.А.) кажа нешто интересно. It goes like this: Кога спиеш со една личност, на некој начин превземаш енергија од негови/нејзини претходни сексуални искуства. Поверојатно ми е дека навистина "собираме" таква енергија, но не и дека "собираме" генетика.
   
  На CameliaMiller, AURUA, Sesil и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Она што е рамна земја за астрономијата и физиката, така нешто би била и оваа теорија за биологијата и поточно генетиката :D
   
  На Need for Speed, WildMk, Читател и 15 други им се допаѓа ова.
 15. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.429
  Пол:
  Женски
  Значи што повеќе партнери шо поубаво ...Ем ќе се собере интелегенцијата од сите нив и оп алиментација од сите по нешто
   
  На WildMk, Читател, CameliaMiller и 17 други им се допаѓа ова.
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  И нов крај на светот има наредниот месец http://www.telegraph.co.uk/news/0/will-2017-solar-eclipse-cause-secret-planet-called-nibiru-destroy/
  :worried:
  :rofl: Сега се ми е јасно.

  Оти бе така во се и сешто верувате? Биологија не сте учеле за да знаете како се оплодува јајце клетка?
   
  На CameliaMiller, Црна Ружа, blackwave и 6 други им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.582
  Допаѓања:
  155.758
  Пол:
  Женски
  Еј ај стварно нека фаќа и од актерите нешто, на невидено. :inlove: :rofl: :lol:
  Мојот глас оди ЗА! :lol: :rofl: :inlove:
   
  На CameliaMiller, Brojka, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.016
  Допаѓања:
  198.830
  Пол:
  Женски
  Ова ми личи на некоја теорија за која истражувањата се финансирани од оние кои не поддржуваат секс пред брак. Ниту секс со повеќе партнери, исто пред брак. Just sayin' :wasntme:
   
  На Читател, CameliaMiller, fallenangel и 24 други им се допаѓа ова.
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Ок значи децата ќе ни личат на кондом.
  Just relax...
   
  На Читател, CameliaMiller, Petar80 и 16 други им се допаѓа ова.
 20. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.708
  Пол:
  Женски
  Woooow на толку учење, ја тек сега дознавам дека габичните инфекции се настанати како резултат на бунило во организмот на жената која се мафтосувала со неколкумина?!

  Е Ребека, сТрам да ти е.

  Нејсе, сакав да прашам каков е протоколот за оние што имаат спирала?
   
  На Читател, CameliaMiller, Petar80 и 19 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.