1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телесна vs. духовна убавина

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 10 септември 2010.

  1. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Па нормално дека на прв поглед прво во очи ми паѓа телесната убавина, но штом отвори уста ако видам дека е дудук, се` оди во неповрат. Од друга страна пак, некој кој не е толку привлечен физички, ако ги поседува оние квалитети кои јас ги ценам, готова сум. Simple as that. :D
     
    На Inna15 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Телесната е површна, тоа е тоа што прво го забележуваме кај некого. Духовната е побитна. Харизмата е нешто што ја отсликува. Но ретко кој е духовно убав.
     
  3. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Книга не купувам заради фенси корици.

    Баш зашто е плитка и површна, телесната е на прво место. Визуелното е најлесно за перцепција, најблиску и најдостапно. И му служи на сопственикот на многу краток рок. Мртво ако е однатре, бадијала. ;)
     
  4. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    колку и да е убав некој доколку има празна глава убавината нема некое значење
     
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    На двете се воодушевувам и кога би имала можност би ги одбрала двете!! За мене тоа е совршенство! Но, телесната секогаш ја ставам на прво место. Секогаш преферирам надворешна убавина, но доколку таа е надополнета со внатрешна тоа најмногу го ценам!!
     
  6. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Се разбира дека телесната убавина е таа која ти го одвлекува вниманието, но никако не е пресудна.
    Пример, една учителка што ни предаваше на курс, имаше 2 работни места, и се гледаше во лицето колку е уморна, секогаш ненаспана, од премногу кафе и останување до доцна поради премногу работа-жолти заби, и што уште не... Ама во тек на тие 6 месеци ја запознав подобро, и иако беше уморна, секогаш се обидуваше да ми објасни по 2, 3т или повеќе пати, за мене да ми е се јасно, и тоа воопшто не претставуваше проблем за неа, се обидуваше да е позитивно расположена, иако таа беше под стрес и уморна (дури тогаш се подготвуваше за мажење), сепак пред да почне со предавања, не прашуваше како сме, дури кога понекогаш дебатиравме околу нешто, можеше сите да ги сослуша, и мирно да одговори, и да даде мислење. Навистина и се восхитувам... :)
    И кога завши курсот, веќе не ја гледав со тие очи-уморната, ненаспана учителка. Таа веќе стана моја пријателка, дури и инспирација за да бидам силна како неа, а пак нежна со најмилите.
    I miss you, teacher. ;(
    Spiritual beauty wins! :clap:
     
  7. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Телесното е како цвет кој расцветува. Мами со својата прекрасна боја и мирис, но... Само што расцветал, започнал да венее. Неговиот живот е краток.
    А духовното е како едно зимзелено дрвце. Иако ја нема убавината на цветот и опијниот мирис, сепак секогаш е зелено и никогаш не ја менува својата боја. Останува исто и секогаш зрачи со својата убавина.

    Да, духовното е она што останува. Неговата вредност е непроценлива и вечна :angel: .
     
    На angelce1 и Srekicka им се допаѓа ова.
  8. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Поубава е духовната убавина. Ако си добар, интелигентен.. тоа никогаш нема да го изгубиш. Но, за разлика од духовната, телесната убавина е минлива.
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Зависи кај некој ме воодушевува духовната повеќе од телесната ( најмногу тоа го заприметувам од однос кон друга личност, разговор и сл. ) :) :)
     
  10. StarBwoyy

    StarBwoyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    98
    Духовна убавина.Затоа што е нешто со кое се раѓаш,од најмал работиш да го надградиш со сите искуства кои ги сметаш за позитивни во твојот карактер,и со која умираш и поради која си или не си запамтен во твојот животен век.

    Телесна.Затоа што едноставно за секого има некој кој е прекрасен :)
     
  11. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Јас мислам дека харизмата најмногу привлекува, тоа е факт...но ете имав една другарка која беше и убава и харизматична, но многу глупава и лоша, т.е дволична. Ти се прави другарка и те привлекува со харизмата , за на крај да те направи подолу и од куче...Нормално дека за другари би избрала духовна , ама за дечко двете...сега немора нешто најубав да биде , ама да не биде ни грд, сепак да ме привлекува
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Надворешната убавина е она што го дава првиот впечаток, она што го забележувате кога ќе сретнете некого. Но таа е минлива. Духовната убавина е таа која ве краси и отсликува цел живот. Таа е онаа која ви помага да стекнете или изгубите одредени личности во животот, и таа останува за цел живот да го одредува вашиот карактер. Џабе некој да е убав надворешно, кога во душата е гнил. Денес си убав, но кога ќе остариме веќе тоа не е важно.
     
  13. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Предност и давам на духовната убавина. Сепак онаа телесна може до некаде да се стекне и постојано да се гради, но духовната е огледало на целиот живот. Како што си ја стекнал од мали нозе така и продолжуваш да ја негуваш ( мое мислење). Така ако бирам меѓу убаво градено момче (телесна убавина) и момче што има „СРЦЕ“ (духовна убавина), би го одбрала овој вториот. И за другарка важи исто ( во оние најдобрите инаку за другари на денешницава колку да сакаш) . Но најдобра комбинација би била да имаш малку и од тоа, и од тоа, нели ? :)
     
  14. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    секако дека е поважна духовната, но телесната го дава првиот впечаток! :)
     
  15. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Како што велат Убавината привлекува, а карактерот задржува.
    Значи и покрај тоа што велат дека е битен карактерот, не значи дека физичкиот изглед воопшто не е битен.
    Значи не велам дека сите треба да бидат лепотани и лепотици, али да се има некоја умереност.
    Повеќе го ценам карактерот, но да бидам искрена изгледот не го запоставувам.
     
  16. vanna

    vanna Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    Да има и духовна и телесна убавина е добитна комбинација.Постојат и такви личности, убави и одвнатре и однадвор.
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sense

    Sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    45
    Телесната убавина е ништо ако доаѓа во пакет со духовна празнина.
    Спомнувате харизма, за мене харизма е тој сјај во очите што само може да го има среќна, исполнета, ДОБРА особа.
    Никогаш нема да ме привлече физичката убавина на психички неубава личност.
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    ги сакам и двете но,на прво место ми е духовна убавина :P џабе не рекле - убавината привлекува,карактерот задржува! џабе лепота без карактер и душа,нели ? :lol: ;)
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mace1

    mace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    духовната убавина
     
  20. Shaila

    Shaila Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    56
    Духовна ;)