1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телесна vs. духовна убавина

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 10 септември 2010.

  1. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878

    точно така :D сосема се согласувам со тебе :)
     
  2. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    И двете убавини се потребни,но карактерот е она што те задржува :)
     
  3. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Сакам човек што зрачи одвнатре. Да има нешто во него што ти причинува задоволство да го гледаш. Без разлика дали е позитивен или негативен. Мене никогаш не ме одалечувале нерасположените луѓе, само глупите.

    Моите бивши не се некои лепотани. И не ни тражам некој лепотан или пак некој со факултет. Јас го сакам тоа духовното. Затоа мн. љубам уметници, мислам дека тие се мн. духовни и длабоки луѓе.

    Не ми е важна ниту самодовербата. Пред мене може да седи некое момче или девојка со мала самодоверба кое има јак став, ама не може да го изнесе и одбрани. Ама одма ќе се познае неговото присуство, неговите движења и срамежливиот однос со другите кој ќе те тера подобро да го запознаееш или пак да го гушнеш или штипнеш :rofl: Е со такви луѓе сакам да се дружам јас.

    Или пак некој може да те освои со разговор. Или пак да не праве ништо посебно, а сексуално да те возбуди. Ќе го кажеш дека е обичен, а всушност тој е редок пример. А сум видела мн. убави луѓе со голема самодоверба, а се многу плитки и ограничени. И таа нивна самодоверба (оправдана или не ) ќе ги натера да светат и да бидат главни во друштво. Тие се знаат, на нив се убаво и стои... ама може пак да се нула.

    Сакам ги оние луѓе што знаат да љубат, да простат и да помогнат. Луѓе кои работат на својот талент и се надградуваат. Оние кои што се интересираат за поинаков свет од оној на технолигијата и искривените вредности. А за тоа не е потребна никаква убавина!

    Затоа, духовна убавина ;)
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Грдите луѓе немаат ни харизма ни убавина (надворешна)
    Нас може и харизмата да не направи убави ! :)
    Ги сакам и двете,кога има и од двете по малку е најдобро.
     
  5. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    Како прво мислам дека секогаш прво ке ги забележиме овие што се убави па не сум јас едвард да им читам мислите и да гледам дали се духовно убави, и многу е редко да најдеш некој што е убав одвнатре и однадвор
     
  6. Bel-Golub

    Bel-Golub Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    48
    вистинска е таа убавина внатрешна духовна а таа надворешна е минлива таа која што останува сепак е внатрешната.
    дефинитивно духовната убавина
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071

    Да бе да, дај да ги убиеме сите грди луѓе. Како може да кажеш дека не убава личност никако неможе да има харизма??? Мислам која е логиката, како тоа харизмата зависи од ликот на човекот.
    Во втората реченица си контрадикторна сама на себе „Нас може и харизмата да не направи убави!„ Како? Нели грдите немаат харизма? И какви се тие „нас„ личности? Грди? Па харизмата ги прави убави или... :^) не разбирам навистина.
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nа прв пат ја гледам таа надворешна убавина,гледам како има личноста преубаво лице и убав став.
    Pа Sе тоа што е надворешно,бидејки на прв пат највеке тоа се забележува.

    Pотоа кога казува и Pрави она преубаво нешто што денес е тоа ретко,се восхитувам и на тоA што сеуште има некој толку духовен и добар човек.
     
  9. traumhaft..90

    traumhaft..90 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Зборот убавина ми е толку некако исфорсиран,според мене убава личност е оној кој ја поседува духовната ајде убавина и тоа не го велам оти нели многу сум хумана или незнам што,туку затоа што неможе една личност да биде убава ако нема карактер,веднаш ја доживувам како грда,незнам одбивна ми е и воопшто нема никаква убавина дали машко или женско сеедно.Се восхитувам на оние според мене зрели личности кои имаат надворешна но и внатрешна убавина и токму затоа ги нареков зрели а не убави.Кога ги слушнам коментарите лелеее колку си само убава не си свесна,или не сум видела поубава од тебе |( прво тоа е толку клише на денешницата поготово со овие фејсбуци друго и неможеш да прочиташ,зборот ми е дека надворешната убавина е битна но не пресудна,харизмата пред се и карактерот се двигатели па ти ако сакаш биди и најубав џабе ако незнаеш да разговараш или ако си идиот
     
  10. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Повеќе ја сакам духовната убавина таа плени и исполнува,а телесната или онаа надворешната не баш таа е минлива и што корист од неа!?
     
  11. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Духовната е на прво место. Џабе ако имаш телесна убавина кога немаш карактер :^)
    Убавината привлекува, ама карактерот задржува :)
     
  12. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Според мене и двете зависат една од друга. :)
     
  13. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Според мене неможе едното без другото. Вистина е дека карактерот задржува, НО убавината е таа што ќе те привлече и ќе те натера да посакаш да ја запознаеш личноста.. Сепак ако физички не те привлекува нема ни да посакаш да видиш дали има карактер добар.. Сепак и двете се важни :)
     
    На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Вака за да ја видам духовната треба да ме привлече телесната убавина.Јас мислам дека тие две зависат едно од друго т.е. духовната зависи од телесната убавина.
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    И на двете убавини им се восхитувам и најубаво е кога ќе видиш..убав/а дечко/девојка со убави манири ... :$
     
  16. dream.queen

    dream.queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Секако дека чим ќе видиш некого прво ја гледа телесната убавина,но дур да почне да зборува па да се види духовната убавина.Но има некои ја ценат повеќе телесната но јас прво гледам карактер па надворешна лепота :)
     
  17. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    И телецната и духовната убавина се важни.
     
  18. maja57

    maja57 Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Духовната убавина секогаш е на прво место. ;)
     
  19. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Тешко прашање, вечна тема.
    Јасно, физичката убавина е минлива, духовната трае, но потешко се забележува, зошто нема некој интерес за неа во денешно време.
    Духот на лугето и знаењето, мудроста ствараат/ле напредок на светот, но поради убавината на жената крваво се војувало.

    Да се држиме Феминки кон духовната убавина, позитивен став кон животот, достоинствено.
     
  20. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    ....реткост да се двете во комбинација...
    ....секогаш за мене е поважно што личноста носи во душата и срцето отколку како изгледа...си тргам од мене.на пр...јас не сум некоја лепотица,ама имам шарм и харизма,мила сум и нежна,секогаш спремна да помогнам ако треба.....да,и мислам внатрешната убавина е трајна,надворешната е променлива и одминлива,и мислам дека физички убавите лица се нарцисоидни,вљубени во себе си,така да од високо ја гледаат околината,и така се арогантни и како ништо да не допира до нив....
    ....сепак мислам дека секој е убав на свој начин,,физички или духовен....сите сме различни и пред бога и пред другите.... :clap: