1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телесна vs. духовна убавина

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 10 септември 2010.

  1. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Паа,и двете се важни!Мене мие битен и изгледот незнам зошто. Но, се разбира и духовната убавина е многу важна! :!:
     
  2. Sienna

    Sienna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    25
    Духовна убавина дефинитивно!! :)
    Телесната се менува со тек на време,не дека не ја поддржувам ама духовната убавина е благодет за душата!
     
  3. lulutik

    lulutik Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    И двете :D Така личноста е комплетна! :*
     
  4. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Духовната убавина.Ја сакам најмногу. Ама денес таа е ретка. Ретки се лугето кои ке ти подадат рака во тешки моменти., на кои можеш да и веруваш, кои ке ти помогнат ке те утешат. Духовната убавина не е минлива и неа времето не ја гази напротив уште ја разубавува .Најважно од се лугето со духовна убавина се истовремено и богати.
     
  5. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Телесната убавина е само површинска убавина. Но луѓето ја глеадаат само неа затоа што им е поесно и затоа што и тие ја немаат духовната убавина. Луѓето (поголемиот дел) се површни и глупави шмизли и билдери...Што се очекува од нив освен восхиштвање на физичката, површинска убавина...?
    Јас познавам малку луѓе кои ја имаат таа духовна убавина и им се восхитувам...
     
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Сега се гледа прво телесната, т.е физичката убавина. Ама во пакет си одат и двете работи, пожелно е да се има и карактер и убавина, сепак минлива е убавината, треба да се има и разбирање и карактер :D
     
  7. monnii-4

    monnii-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    60
    Секогаш бев таа што ги пребира луѓето се додека не сфатив колку многу е побитна духовната убавина. Веќе не ме интересира кој како изгледа, само да е одвнатре убав. Толку.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Мора да признаеме дека прва на повидок е-телесната убавина.
    Инаку јас искрено преферирам духовна убавина.Но,денеска ретки се таквите што ја поседуваат.
    Сите се стремеат кон стекнување на телесна убавина,така што вистинските вредности се заборавени.
     
  9. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас сум за духовната убавина. Телесната убавина со тек на времето се менува. Не е битно каков е човекот однадвор, туку каков е од внатре. За телесната убавина не се дискутира. Не можеш на сите да им бидеш убав.
     
  11. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.466
    Најчесто она што го поседува човекот одвнатре, избива и надвор, т.е. можеме да го прочитаме во неговите очи, лик, енергија, па дури и гестови. Затоа веројатно некои луѓе како да имаат магнет во себе, па доколку ми се „магнетни“ однадвор, скоро секогаш ме воодушевуваат и со она што го носат во себеси. А некои пак, и круна на глава да им стават, безлични ги доживувам.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Хмм.. па понекогаш и не е баш така. Јас себеси и не се сметам баш за некоја многу добра личност а однадвор сум убава. :wasntme:
    И самите видовте, се препукнав од фалење, тоа е тоа. |(
    Мене ми се и двете важни, зашто човек ништо не му вреди ако е однадвор убав, а однатре неубав. И двете се важни, изгледот е важен, но и духовната убавина е многу битна. :!:
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Jas ne znam za ubav chovek koj e iskluchitelno zloben, pakosen, psihopatski nastroen. Takvi karakteristiki sum voochila kaj grdi ili prosechni na izgled lugje. Kolku saka neka mi bide nepotkrepeno so fakti mislenjeto, spored mene likot e ogledalo na dushata, fizikusot vo golema mera e odraz na vnatreshnosta.
    Mozhe i od drugi aspekti da se razgleda vrskata vnatreshnost-nadvoreshnost, no, ne sega i vo ovaa tema.
     
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    И двете "убaвини" се субјективни. Зa некoј си убaв, зa некoј си грд, зa некoј си дoбaр, зa некoј си лoш. Пoтпoлнo сoвршенствo не пoстoи.
     
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Телесната убавина може да ме привлече кај некого а духовната убавина делува како магнет за да се ,,залепам,, за личноста.
    Двете заедно во една иста личност се права реткост (барем досега така сум заклучила).

    Еве овде на форумов незнаеме кој каков е физички па духовно се приврзуваме со некого, што значи дека диховната убавина е таа што не влече.
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.551
    Пол:
    Женски
    Повеќе ја сакам духовната убавина на човекот. Имам некаква дарба или што и да е, да познам веднаш личност која вреди, која е прекрасна во духовна смисла. Тоа ме привлекува и прави личноста да ја чувствувам блиска, да можам некако полесно да се поврзам со неа. Но и телесната убавина знае да ми ги заврти умот. Како и да е, на крајот пак духовната е во предност бидејќи ако е човекот убав а по карактер никаков, тогаш немам што да правам покрај него. И да е најубав неговиот грозен карактер ќе ме оддалечи.
     
  17. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Или двете заедно,само што нормално едната повеќе ќе доминира,или ништо од врската.
     
  18. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Леле, од каде излегуваат темиве? :D

    На која убавина повеќе се восхитуваме и која повеќе ја претпочитаме...

    Исто како да прашуваш мало дете кој од родителите повеќе го сака. Природата не' создала нас такви какви што сме. Основен закон на природата е нештата да бидат балансирани. Имаме очи за да ги перципираме убавите и неубавите работи, што автоматски значи дека од голема важност ни е надворешната убавина, која е субјективна работа, а природата исто така не' „отелотворила“ ако можам така да се изразам, за да бидеме слика за таа физичка убавина.

    Но природата не' создала и со свест, емоции, емотивна интелигенција, интуиција, потреба за поврзување со други личности, што од една страна влече корени уште од потребите на луѓето од праисториско време, а од друга страна е засновано на хемиски процеси кои се одвиваат благодарение на хормони. Ова значи автоматски дека важна ни е и убавината што ја носи нечија душа, затоа што човекот не е создаден да опстојува сам, тој е социјално суштество.

    Според тоа, различни се ситуациите и мотивите за некој да не' плени со својата внатрешна или надворешна убавина, но факт е дека имаме нормална и природна потреба од двете.

    И сега, за да скратам, бидејќи темава е многу опширна, ќе го искористам она клише дека секој човек е убав на свој начин, нема некој што е грд. Е сега, некаде внатрешноста и надворешноста се избалансирани, некаде не...
     
    На sugarlips, Outlook и jovanovska94 им се допаѓа ова.
  19. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Двете се битни, и тоа како! Цело е кога има се’! (fingers)
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па двете. Ама телесната убавина лесно може да ја снема, а духовната си останува засекогаш..
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.