1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. mrazulka

    mrazulka Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Jas koristam edna krema za strii koja mnogu e efikasna malku e skapicka,za vreme na bremenost dovolni se od 4 do 5 pakuvanja,se koristi 2 ili 3 pati na den,dokolku imate moznost probajte ja.
    RILASTIL CREMA SMAGLIATURE 200 ml-LABORATORI MILANO.
     
    На Hope_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Женски а со стрии како стоитЕ???? Јас се мачкам постојано, дали со крем дали со беби улје , но имам кожа склона кон пукање. И така вчера се мачкав пред спиење, и баш се гледав немам ништо, но затоа сега пред 5мин кога се мачкав повторно имам симпатични розови стрии и од двете страни :devil: баш се срцки, колку се само дискретни , таинствени ,преку ноќ излегуваат |(
    Како само се надевав дека ќе ме одминат :^)
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  3. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    За стриите нема спас до 9 немав ништо ,се машкав со еуцерин уље и павловичева ама џабе првата ја исплакав добро ама сега веке не се замарам јас си се мачкам а тие пак излегуваат и тоа е се помирив со фактот дека ке си ги носам цел живот.
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    За стриите, абе зошто цел живот, ете и мајка ми кога била бремена со мене цел стомак и бил катастрофа, 30кг се поправила, а денес , додуша од кога памтам она нема една единствена стрија на себе . Дај Боже кај сите нас така да биде :wasntme:
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  5. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас засега немам стрии, а еве петти месец го терам, и се надевам дека нема да се појават, ама гледам викате и на крај може да се појават. :(
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  6. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    А со што се мачкате против стрии и од кога почнавте?
     
  7. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Ако кожата не ти е доволно еластична ништо не те спасува.
    Јас со двете бремености на стомакот воопшто не испукав, немам ниту една стрија, а повремено се мачкав само со павловичева.
    Е сега последниве два месеци (јуни и јули) толку беше топло и склетно, јас бев 8-ми месец ништо не ставав, само вода на мене, ни млеко, ни крема, ни маст, ништо и не испукав.
    Ама затоа пак со првата бременост нагло се поправив некои 22-3 кг. и ми се направија стрии на бутовите и на градите, беа црвени, сега веќе се бели, се познаваат, ама не многу, комотно си носам бикини на плажа.
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.879
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев трудна ја купив кремата од Деба против стрии , мислам дека е бугарска , ја има во аптека. Но џабе ја купив , само 2 пати се мачкав бидејки потоа почна да ме мрзи :$ :D а и доста читав на нет дека за да ти се појават стрии зависи од кожата..дали е еластична или не. Јас лично и пред да забременам имав стрии на градите , на нозете ама незабележливи се и така и си останаа , а на стомакот ниту една не ми се појави :)
    Сум слушнала дека помага и мачкање со маслиново масло па може и така да пробате. ;)
     
  9. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Стрии имам и тоа многу на градите и на стомакот, се мачкам со еуцерин и со една друга крема направена ја имам поставено рецептата во темата Стрии..
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  10. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Иначе сакав да ви кажам дека ако не саката стрии треба уште од почеток да се почне во мачкање, ако се мачкаш кога ќе ти искочат се е џабе.
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    ТеаБ јас се мачкам од сам почеток, неколку пати дневно, нема врска тоа, се зависи од еластичноста на кожата. Јас сфатив дека е џабе и тоа е тоа. Здравје ќе работиме понатаму па ќе собираме пари за ласерско отстранување на стрии :lol:
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  12. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Јас почнав да се мачкам против стрииве (само мешлаков) со една крема во петокот ја купив од КАМ со Q 10 ама сеуште немам значи на стрии со оглед на тоа што имам поголем мешлак од претходно може сеуште е рано па бебушов сеуште има доволно место.
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ивановичка го гледав и јас тој крем од Кам, планирам да го земам ефтин е , а сигурно ќе се најде. До сега мачкам хидратантни креми и бебешко улје, но тоа еништо не помага. Се надевав дека нема да излезат, или барем не толку рано, но исто ми се фаќа поарно сега отколку во 9ти месец, па да си пукнам од мака :wasntme:
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557

    јас сум додуша уште на почеток 14 недела, немам стрии, ама и засега не се мачкам со ништо , некогаш ако ми текнне со витаминска маст, или некое млеко читав на интернет за да не ни се прават стрии се мешало витаминска маст со ад капки и со тоа да се мачкаш, помагало многу ;)
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас имам правено такво, павлилева маст , внатре масло од невен, ад капки и улје од алое. ЏАБЕ е се .... и пак ќе се повторам, кожата ако ти е склона кон стриите , ништо не помага.
    Инаку љубичица мислам дека е време да почнеш со мачкање, викаат дека најкасно од трети месец треба да се започне.
     
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Абе труднички ве читам сите зборете за стрии мачкање, јас пак со уште ништо не сум почнала да се мачкам, сеуште немам стрии ама за натака ќе треба да почнам само што јас не сум во Мк и за тука немам појма каква крема ќе терба да земам, баш ќе разгледам по маркетиве овде.
     
  17. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.624
    Допаѓања:
    251.158
    Пол:
    Женски
    Eucerin против стрии!
    Мене не ми излезе ни една, а имам сува кожа и сум склона кон стрии. Си имам од пубертет на градите и малку на рацете и мислев во бременост ќе стане ситуацијата заникаде но изгледа кремава поточно е како масло си ја заврши работата.
    Има само една негативна страна мене лошо ми мирисаше!
     
  18. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    И мене ми помага еуцерин, ем мириса малку лошо а и многу поти , барем мене многу ме поти и склет ми е некако кога ке ја савам на стомак.. Ама за убавина се ке пробаме :)

    Калиас можеш да си земеш или Еуцерин или било каква крема некоја што е по мрсна како павловичева, сигурно ке најдеш нешто такво таму.. :)
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    За стрии морам да ви кажам колку ми е криво значи до крај на терминот немав ни една стрија а од момичка си имав по некоја на градите и таман ми помина терминот оп еве ти ги и стриите по 2-3 на бутовите и на стомакот и оп еве ти ги и отоците на нозете и раците
     
    Последна измена од модератор: 8 април 2017
  20. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Јас користам млеко за тело Елдена го има во КАМ маркет и исто така витаминската маст на Бекутан ја користам, се мачкам два пати во денот, досега ми се нема појавено ниту една стрија а навака ќе видиме (се надевам дека така ќе остане до крајот од бременоста) :)