1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Женски да ве информирам дека кремата која ја земав од ДМ за стрии изгледа делува навистина. Посебно им ја препорачувам на мешенцата во почетна бременост, сигурно би дала и поголеми резултати.
    Јас еве веќе недела време како ја користам и синоќа со мм констатиравме дека полека избледуваат стриите. Но, ова зборам за гадните модри стрии. Се надевам дека е до неа, друго ништо не ставам, а мачкам по најмалку 2-3пати на ден. Пријатна е , не е мрсна , убаво мириса, и не ми смета почесто да ја ставам.
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  2. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    Добро утроо и од мене.. меУ можеш ли да ми кажеш за која крема поточно станува збор? Јас моментално користам павловичева во која додадов АД капки (така ми рече продавачката во Зегин) и ставам по еднаш на ден, зашто сеуште ми е мало мешето и сметам дека е доволно.. Но би сакала да знам, па за понатаму да си ја земам ако е толку добра..
    Поздрав до сите, ви посакувам убав ден!!! :* :* :*
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Оваа ја земав
    [​IMG]

    а само еднаш мачкање верувај уште сега ти е малку, барем 2 пати ставај, наутро и навечер, немаш зијан.
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    сакам да прашам од кога почнаа да ви се прават и да се познаваат многу стриите?? јас сум сеа 22 недела и некој ден, и засега фала богу немам ништо, се мачкам само со витаминска маст на вечер, ама уште е рано а???
    се надевам дека нема да ми се направат понатака многу ;)
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Кај мене првите стрии се појавија некаде во 30н. И пред појавата мачкав секој ден улје, крем, што ќе ми дојдедше при рака, но ништо нема ефект.
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    значи како и да е тие ке си се појават, што и да си се мачкаме ние :( само се надевам дека нема да се многу :)
     
  7. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Леле и јас почнав да се нервирам со стрииве. Се мачкам со павловичева, но сите ми викаат дека тоа нема врска за стриите. Има ли барем некоја трудница на која не и се појавиле стрии?
     
  8. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Мене :hai: Јас мислам дека се е до типот на кожата и нејзината еластичност. Јас кога останував трудна одма почнував да се мачкам ,ама една туба за цела бременост :D ја трошев . Со син ми се мачкав со крема на Виши и мислев дека ради нејзе не ми се појавиле,а со ќерка ми со мам кер (од космо ја земав) и пак не ми се појавија. Мене и стомакот за 3 недели ми се враќаше назад ,а и кога ќе ја фатам кожата не ми е свисната туку фина цврста.
    И да напоменам дека не ми беше целта да се фалам :!:
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  9. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    Оваа ја земав
    [​IMG]

    а само еднаш мачкање верувај уште сега ти е малку, барем 2 пати ставај, наутро и навечер, немаш зијан.

    meU А од каде ја купи?
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Од ДМ, 100мл ,135ден
     
    На Katalea му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Добро утро и од мене труднички или добар ден, за кого како :)
    Гледам зборувате за стриите и кремови, јас земав масло на Еуцерин уште пред месец и пол, се мачкав во почетокот сабајле и навечер и сега некое време заборавам и ме мрзи баш да се мачкам :tmi: , а стрии немам сеуште, стомакот ми е баш цврст,затегнат сега во бременоста, инаку ми беше салце до пред да останам бремена :lol: па ќе треба да почнам интензивно да се мачкам за да не почнат да се појавуваат тие грозните стрии, но и се си е до конструкцијата на телото јас мислам, ете и вие кои веќе сте родиле, сте се мачкале цела бременост па пак имате стрии, некои пак воопшто не се мачкаат со ништо и немаат ни С од стрија, така да се си е до организмот , кај секоја жена е различно :|
    Инаку еве ова масло го користам за стриите
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    ТеаБ, јас се мачкав со бадемово масло за стриите. Во бременоста не ми се појавија, јас си имав стари, одамна избледени стрии од нагло дебелеење и слабеење како помлада. А и стомакот не би беше до толку голем за да ми распука многу.
    Сè зависи од кожата, поточно од еластичноста на поткожното ткиво. Нема штета од мачкање во секој случај.
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  13. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Инаку додека бев бремена се мачкав на стомакот со павловичева помешана со бадемово и маслиново масло и немам ниту една стрија (можеби е до кожата) ама на делови каде што не се мачкав имам ,и тоа убави стрии :) .
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  14. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    За крема јас искрено си користам Dove shea butter и сега за сека е добро стрии сеуште нема ....
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    мешенца, јас денес ја добив првата стија на стомакот, мала е но сепак е стриа, што значи во наредните 2 месеци ке се распукам како географска карта :( што да правам сегаааа ?

    А вие што коментирате за креми за мачкање, користете павловичева маст со бадемово масло или кантарионово, тоа помагало многу, и најмногу од се зависи типот на кожата, мајка ми не се мачкала со ништо па има 2 деца и не и е испукан стомакот, а тетка ми се мачкаше со се живо ама ѓабе пак цела испука.
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  16. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Труднички муабети

    ^^^
    Една моја рецепта, кај мене успешна се покажа...пробај...
    1 павловиќева оригинал( може една обична, во розово пакување и една оригинал, ќе имаш за повеќе време)
    6-7 лажици маслиново масло, малку помалку од пола шишенце бадемово,
    Ад маслени капки
    Витамин Ц во ампула
    и ако најдеш витамин Е, течен некоја поефтина варијанта, затоа што маслото е 800 денари, јес да трае пола година, ама јас најдов во капсули, па истурав 5-6, тие се 270 денари, 30 капсули, можеш и во кремите за лице да додадеш, витаминот Е, е најважен за еластичност на кожата, значи и против брчки и стрии....
    ја растопуваш павловиќевата малку, јас на парно правев, и во поголем сад, од некоја друга крема, мешаш се заедно, имаш за околу 2 месеци, се мачкаш убаво насабајле и навечер..
    звучи комплицирано ама не е, кошта околу 500-600 денари, ама има многу да се мачкаш, мене ниту една стрија не ми излезе, дали е до тоа или не....не сум сигурна, но зијан нема, само корист може да има, бидејќи сите овие состојки се битни за кожата...
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    ама дали од одма има ефект тоа, или требало да се мачкам многу порано за да не дојде до ова?
     
  18. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Труднички муабети

    Сењоритке теши се со мене јас денеска видев на двете гради, и тоа на долната страна повеке се и црвени на мешето уште немам тажна сум (а јас сум и недели поназат од тебе ), ама се тешам што се црвени нели викат ако се црвени и ако се мачкат редовно можеби ќе поминат,е ако се бели им нема спас.Туку јас се мачкам со павличева маст и бадемово масло за стрии,еуциринот ми се виде скап да го купам, а во темата за стрии прочитав и покрај тоа што некој го користел , ако кожата ти е подложна на стрии ти нема спас.До сега немав ниту една стрија по телото, ама не е лесно да станаш мама, жртвуваш и од својата убавина за да го донесеш ангелчето на свет.Како и да е ако ги снема добро ако не дечињата да ни се живи и здрави, убавината наша не е ништо во споредба со нив :*
     
  19. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Труднички муабети

    Па јас мислам дека ќе ти помогне многу, бидејќи ја навлажнува кожата и и дава еластичност, и да е потребно некое време да помине, сепак ќе ти помогне бидејќи крајот на бременоста најмногу се распукува, затоа интервенирај барем малку, ако не се спречи да се ублажи барем...
    Ова може да го користат сите што имаат проблеми со сува кожа, за влажност и еластичност, стварно е добро...
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    јас на градите, имам по некоја уште кога бев околу 20та недела ми се појавиа ама тие не се за плашење ги преболев, ама на стомакот не сакав да имам, а еве гледам дека нема да ме прескокнат :( a ова што го кажа енца ке го пробам, сепак не се губи ништо.