1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Труднички муабети

    Да не се секираш, ете тоа да правиш.
    Знаеш дека ќе избледат а и ако една ти излегла незначи дека ќе испукаш на повеќе места.
    А колку се поправи?
    Се мачкаш со нешто?
     
  2. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Труднички муабети

    Јас до сега немам ниту една стрија мамички, ниту на стомакот, ниту гради ниту нигде. Уште на почетокот пред да почне да ми расте стомакот си зедов масло на Еуцерин и почнав да се мачкам една недела и толку, баталив, ме мрзеше и од тогаш не сум се мачкала никако, дали дека немам сеуште ни една стрија па не ме влече некако да се мачкам, којзнае. И си велам од утре ќе почнам секој ден и тоа по 2 пати да се мачкам ама некако слабо ми иде.....а и не сум поправена јас на ниедно место од телото, се ми иде во стомакот и плус пак мал стомак имам :!:
    Така да јас мислам дека се си е до конструкцијата, некоја се мачка цела бременост и на крај од еднаш и излаваат стрии, а некоја не се мачка никако и нема ниту една стрија. Шо знам, бар јас така мислам, секоја жена е различна и секое тело не е исто..... :worried:
     
  3. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Труднички муабети

    А се мачкаше ли со нешто па ти излегоа или не?
    Јас уште оддамна купив бадемово масло и павличева,ама мислам дека е моја вината не се мачкав редовно 2- 3 пати во цела недела, оти ми е мрсна природно кожата и немам некоја навика на користење креми и лосијони за тело.Всушност воопшто не сум користела.Е сега кога се избањав и кога се видеов на огледалото гледам дека сум ја заебала работата оти не се мачкав.Од глава ми се појавија не бев редовна иако треба барем 2 пати на ден да се мачкаш, не мора со некој посебен препарат барем павловичева да е.Ама ајде за памет ќе ми е сега барем да си знам да сум редовна.
     
  4. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    до сега имам 8 кила ставено, а се мачкав со павлавичева ама си признавам дека не бев редовна, во неделата еднаш ако ми текнеше се мачкав.
     
  5. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Труднички муабети

    se izvinuvam poradi latinicata.izbezumena sum,nastinata bev i piedv makropen a posle toa pocna da mi docni eve denes sesti den mi doccni,ako sdum bremena piev antibiotici umiram od syrav
     
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Труднички муабети

    Значи, посекако зависи од тоа каква кожа имаш, но мислам дека е премногу да се ослониме само на тоа, и јас имам еластична кожа, и пијам многу течности, но не оставив така, се мачкав редовно, затоа што сепак е голема промена и логично е да за да се шири без последици кожата треба да е влажна, е сега точно дека тие што имаат еластична кожа е полесно за нив, но и тие што имаат сува не треба однапред да се предадат, да се направи што се може, што е до нас, а останатото не можеме да го смениме. А овој микс го правев откако прочитав за секој производ посебно какво дејство има на кожата, и баш се чувствува како кожата по само недела дена е поинаква и на изглед и на допир.
    Јас сметам дека треба да се мачка, па нека е и со најобична мрсна крема, ама да е редовно, со масажа со кружни движења...нешто сигурно ќе се ублажи.
    А мислам дека овие прескапиве креми, би требале да ја држат таа цена ако гарантираат неизлегување стрии, во спротивно, за 2 недели мачкање 1000 денари ми е сулудна работа, а овие состојки што ги пишав, посебно ад маслените капки и витаминот е, се чудо за кожата.
     
  7. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    а кај да најдам ад капки? и витамин е?
     
  8. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Труднички муабети

    Ад маслени капки во секоја аптека, а Витамин Е во капсули точно знам дека има во аптеката во Зебра ако ти е близу, таму се 270, а можеби има и во другите аптеки, се ова имаш во аптека, само за витамин е прашај каков имаат, треба да е во течна состојба, како што реков има и масло, кое е околу 800 денари, ама трае година дена, а се става и во кремите за лице против брчки, а можеби и во другите аптеки има како капсули, ова јас што го зимам, и расекуваш 5-6 до 10 капсули и г ставаш во смесата.
    Се надевам ќе ти биде од помош.
     
  9. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    благодарам енца, утре ке се снабдам со овие работи што ми ги кажа, па ке видиме што ке биде. поздрав и добра ноќ :*
     
    На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Mesinja vi se ima sluceno da ve cesa stomakot dole?! Dali e toa rezultat na sirenjeto na kozata,na optegnuvanjeto?! ILI pak bebusko pravi nekoi dvizenja?
     
  11. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    тоа е знак дека кожата се шири и ако не се мачкаш може да почниш е вака како мене да пукаш, да ти се појават стрии.
     
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    I jas na toa se posomnevav,ama vikam da si prasam :) ke mora znaci od utre da razgledam nekoe kremce protiv strii.I taka gi imam na zadnikot i butovite,uste stomak i gradi mi se nemat pojaveno. :@
     
  13. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    разгледај во претходната страна има мислење од енца за смеса што се прави за мачкање против стрии, може и тебе ке ти послужи. поздрав
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Труднички муабети

    Јас се мачкам по 2-3 пати на ден. Навечер пред спиење, прво се туширам и после се мачкам и масирам со масло Кларинс,маслото е 100% природни состојки и билки, и си бара 5 минути седење гола додека да се впие.
    А сабајле се мачкам со масло од семки од кајсија, го купив од билна аптека за 600 денари, се упива веднаш и после него се мачкам со дебел слој хидратантно млеко за влажност на кожата.
    До сега фала богу немам ни една стрија, ниту нешто ме чеша, ме опоменаа искусни мајки дека кожата мора да се третира од самиот почеток, бидејќи ако се испости, доцна е за спас последните месеци да се мачкаш и по 5 пати на ден, доколку не си ја почнал негата на време. :worried:
     
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    сакаш да кажиш дека јас сум готова, ми нема спас, ке се оцртам како географска карта :D
     
  16. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Така ме советуваа најблиските, дека негата на кожата почнува уште во првите месеци, дека еластичноста на крајот се постигнува со подлогата на почетокот.
    Не сакам да те плашам, ама подобро да почнеш уште денеска да мачкаш се што ќе најдеш дома :)
    Јас на почетокот во хидратантното млеко му ставив малку маслиново масло за да не ми биде многу мрсно додека се мачкам и да ми мириса на млекото што го користам.
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас искрено се мачкам на стомакот само со витаминска маст и тоа само на вечер , фала богу засега немам ниедна стрија :) јас мислам дека секако влијание има мачкањето но и самата кожа, сестрами со какви не масла, кремови се мачкаше кога беше бремена и пак на секаде и се направија стрии...
     
  18. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    И јас земав бебешка крема, и внимавам да се мачкам 2 пати дневно секој ден (иако се случуваат одстапки) Сега сакам да земам ампули и маслени капки да смешам во кремата, но некако ми се гледа густа смесата незнам како би ја извела таа операција?!?!
     
  19. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Ќе ја растопиш малку смесата, на парно, или во близина на некое грејно тело, зависи, и после ги сипуваш, мешаш ....на претходната страна имам опишано процедура :)
     
  20. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    i mene mi se napravija a koristam dosta skapa krema imam na gradite,gore na nozete po nekoja a sreka na stomakot pak nemam