1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. Trkalce

    Trkalce Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Направи сама. Оригинал павловичева измешај со бадемово масло. Дооста познаници што ми кажувале не им излегле воопшто. :)
     
    На alexsandraa, Ygritte и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  2. kristina.a.a.a

    kristina.a.a.a Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    во првите две бремености и јас се мачкав со Леа Мама , ме чешаше многу кожата ама немам ниту една стрија а вториот пат бев многу немарна и последните месеци скроз заборавав , трета бременост 6 години после втората ременост веке сум 8 ма недела стискам палци да биде се во ред ама сепак ова е генетски пврзано и мислам неможе многу да се влијае на тоа
     
  3. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Мешиња што користите за стрии? Кажете нешто ефикасно ја користам од путерот на хип и масло користев ама џабе ми се појавија стрии на мешето и на грбот па да пробам со нешто друго. 26+6 сум а веќе од пред неколку недели ми се појавија
     
  4. YoursTruly

    YoursTruly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2015
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    Си ја пробала кремата за трудници на Мустела? Јас јас користам од 3 месец, сега 24та недела сум, за сега не сум приметила стрии.
     
    На BoaVista и an4ii им се допаѓа ова.
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.847
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште немам стрии фала Богу 38 недела. Не користам ништо посебно, што ќе најдам, крем бекутан, од авон некои лосиони, павловичева...и тоа почнав сега пред 1 месец и нешто и тоа не се мачкам секој ден.
     
  6. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Не сум ја пробала каде ја има ?
     
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    32 недела до денес храбро се држам против стриите иако генетски би требало да испукам.
    Два пати на ден мачкање од прв ден до сега. Без никакво прескокнување.
     
  8. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Поздрав женски...читам сите масла и путери користите, јас па млеко за тело си купив на Хипп. Путер не се мачка потешко? а од масло не се правите лом? затоа некако по логично ми беше опција млеко, затоа сеа ми е чудно вака кога ве читам :?::|:^)
     
  9. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Путерот на hipp лесно си се размачкува без проблем ,мириса на бебе:inlove: користам и мустела ама не секој ден како hipp зошто на болница ми мириса:)
     
    На YoursTruly му/ѝ се допаѓа ова.
  10. YoursTruly

    YoursTruly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2015
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    @Happyinlove имаш право, не мириса баш најубаво ама шта је ту је, за лепота ќе трпиме :lol: А @an4ii Мустела ја имаш во Зегин, малку е поскапа ама па затоа и јас ја комбинирам со путерот на Хип, на меше и гради Мустела на помалку критичните делови путер.
     
    На Happyinlove и an4ii им се допаѓа ова.
  11. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.515
    Допаѓања:
    3.644
    Пол:
    Женски
    Mене ми го фалеа маслото од Еуцерин па си го зедов вчера. Можиш и постоечки стрии да третираш, земи пробај си :)
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    а што сеа млеково за тело џабе го купив? :?:
     
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.847
    Пол:
    Женски
    Мачкај го нема врска само да е хидрирана кожата, генетиката е најбитна во секој случај.
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Фала, ај баш ќе видам кај мене како ќе биде!:hug:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Користев еден убав путер на Алверде, ем лесно се размачкуваше, ем преубаво мирисаше. Густ е ама се размачкуваше како омекнат путер за јадење :) И најважно, мрсни флеки на алишта не оставаше.
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Јас и оваа бременост користам Стриамент. Стрии немам иако имам уште доста време до термин. Рано си почнав со мачкање и првиот пат и овој, до душа само еднаш дневно (навечер после туширање) ама сепак. Мислам дека пак ќе успеам без стрии да поминам (се надевам нема пак 20 кг. да се поправам до крај :lol:)
     
  17. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Редовно се мачкав откако дознав дека сум бремена,уште ни стомак немав,па во 38 недела пак ми се појавија стрии.:| До кожата е.
     
  18. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас на градите испукав..на стомакот уште не, се мачкав редовно и дисциплинирано..од павловичева со витамини, па со путерот и маслото на хип, па со леа мама на гала фарм и со уште една крема (заборавив на името). Сега за 8ми и 9то месец зедов Мустела..ако можам да спасам барем на стомакот да не ми се појават..ама нема правила..нема да ме чуди и последната недела да испукам :/
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Повеќе верувам во намалување на веќе постоечки стрии одколку во спречување на нивната појава..се е до кожата, имам пријателки кои не се мачкале воопшто со ништо па и по 2 бремености немаат ниту с од стрии а јас кутрата купувај мачкај и тоа се од тие специјалните наменити за во бременост и пак си испукав..да се роди и второто здраво живо, па после ке му ја мислам што како..моментално се мачкам со кокосово и со едно др.био за во бременост, и тоа мачкам за да не ме чеша не дека очекувам резултати..
     
    На PeachGirl и lackygirl им се допаѓа ова.
  20. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    И јас сум иста, градите ми испукаа и покрај тоа што ги мачкав со павловичева и витамини, на стомак уште немам ама има време, 18 недела ја терам уште. А кај мене никој во фамилија нема стрии. Мајка ми била коски и кожа кога ме родила, а стомак огромен, а ни една стрија нема. Плус и двете имаме сува кожа (викаат таа повеќе пука) таа не се мачкала ништо јас се мачкам и пак таа не испукала јас испукав. Значи нема правила, ама што е тука е... Битно е маливе да ни се живи и здрави ние за нив се си трпиме :wasntme:
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.