Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.998
  Допаѓања:
  7.445
  Пол:
  Женски
  Нема штета од мачкање, ама јас дали 5 пати се намачкав цела бременост и ниедна стрија немам на стомакот. На градите имав стрии од пубертет, сега само повеќе се познаваат, особено одма после доење кога ми е најмали градите. А ме чешаше кожата на стомакот многу, на работа цело време ме опоменуваа да не се чешам демек заради стрии, ама ете. Генетика.
   
 2. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  5.711
  Пол:
  Женски
  И јас немам една стрија ни на стомак ни гради. А 39 недела втора бременост.
  Се мачкам како и пред бременоста со нивеа млеко за тело заради сува кожа. И јас мислам генетика.
   
  На Mini90 и Septemvri им се допаѓа ова.
 3. SexyGirl2

  SexyGirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2017
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  447
  Пол:
  Женски
  Јас до 8 месец немав ништо стрии по стомак.. само на градите. Но за жал како влегов во 9 и како бебешка си претка така стомакот се повеќе линии има. И на задникот денес забележав 3-4 црвени линии
   
  На Mini90 и Presrekna им се допаѓа ова.
 4. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  2.115
  Пол:
  Женски
  И јас имам стрии само на градите, ама тие од претходно ми се.
  На стомак немам ич, на задник исто. Дај боже до крај да не се појават. :lol:
   
 5. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Истиот проблем.... цела бременост се мачкав со еуцеринот масло незнам колку шишиња сменав..и.. еве до 37 недела ништо... пред три дена се разбудив жар под папукот,испукана црвена...(facepalm):( ај со лес да ни биде да ни се здрави и живи бебушки
   
 6. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Мамички да ве прашам нс тие што ви се појавија стрии нажалост... мене дури сега во 37 недела,но она што ме интересира е како ви изгледаа? Мене ми се жар црвени и како набубрени како со осип :( и на бутовите имам осип и на стомакот и мн ме чеша.. гинекологот ми препиша синодерм... дали има некоја со слично искуство?
   
 7. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  1.046
  Пол:
  Женски
  Jas sum vo rana bremenost 8ma nedela no butovite,gradite i stomakot mnogu me cesaat pocnav da mackam svinska mast posle rabota i navecer pred da si legnam,a sabajleto pred rabotta hipp puter protiv strii
   
 8. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  И мене ми се појавиа 37недела и исто така изгледаа. Само да ви кажам ако имате кожа склона на пукање ништо ама ништо не помага и господ да се симне. Јас уште што не пробав, креми од германија прескапи порачував и пак испукав додека другарка моја се мачкаше преку три дена (кога ќе и текне) со павличева и стрија нема. Јас си се помирив и сега си ги имам стриите ама пак си го гушкам најубавото бебе на светот
   
 9. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  5.926
  Hipp путерот е супер, земи го и маслото. Јас истерав без ниедна стрија.
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  3.334
  Пол:
  Женски
  И јас го користев хипот путерот и бев задоволна
   
  На Rafafa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.447
  Допаѓања:
  7.322
  Колку пари е?
   
 12. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  5.926
  Околу 300 денари.
   
 13. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  1.046
  Пол:
  Женски
  355 денари е путерот го земав од Зегин
   
  На crazylady и Larahappy им се допаѓа ова.
 14. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Здраво мешиња.Јас сум 4ти месец и сакав да почнам да се мачкам против стрии.Сум слушнала најдобро дека е павловичева со ад капки и маслиново.Дали знаете која павловичева(знам дека има повеќе видови) и колку пари е од прилика да не ја утнам.
   
  На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
 15. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.899
  Допаѓања:
  19.191
  Пол:
  Женски
  Само навечер го мачкам стомакот со масло од невен што сама си го направив. Онака, да не сум покусо и да мачкам со нешто, не дека се замарам дали ќе имам стрии или не, ми е гајле :D
   
  На Sexybaby86, Fallen.Angel, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  1.046
  Пол:
  Женски
  Jas mackam po 3 pati na den navecer so domasna svinska mast(na moi rodnini vo amerika im pustaa za da ne ispukat, a i majkami so brat mi se po pravi 36 kg ni strija ni nisto), nautro i posle rabota so mustela kremot so dvojno dejstvo. Do 4ti mesec mackav hipp puter vo nego stavav bademovo maslo za mackanje mnogu mackam ushte od samiot pocetok
   
  На Ivona S му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  1.046
  Пол:
  Женски
  Mene vo apteka mi rekoa originalna pavliceva so bademovo maslo razmesana. Site shto se protiv strii glaven sostav im e bademovo maslo
   
 18. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.571
  Допаѓања:
  13.353
  Пол:
  Женски
  :clap::clap::clap:(y)(y)(y) браво !

  Инаку уште немам на стомак, на градите ми се појавија за прв пат сега во бременоста, ама имав мн мали гради од секогаш сега се зголемија и пукаат :Dимам од страна на перничињата :D и на нозете по малку. Испукав таму кај што бев испукана уште во пубертет.
  И не се замарам, нека ми се роди живо и здраво, јас да сум жива и здрава, а кожата дали ќе ми била со стрии или без, не ми е важно. Важно ми е ова што ме клоцка внатре . Душа на мама :inlove:
   
  На Sexybaby86, Isabel, Milaаа991 и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  5.147
  Не бев баш упорна со мачкањето, а во 18-19 недела кога видов 2-3 мали стрии се подисплашив и почнав поредовно да се мачкам. Сега сум географска карта, толку дебели и големи стрии немав видено на никого. Не се замарам искрено. Цел стомак изгледа ќе ми биде стрии. Нека биде, важно бебето да биде добро. Баш убаво кажала и @Veki4kaa тоа е најважно. Јас и претходно си имав малку стрии. Нека имам сега, споменче ќе ми останат.

  Малку се плашам кожата да не ми се олабави на стомакот како што имам гледано на други жени после породувањето овиснат им е стомакот. Ама тоа е.. што ќе биде нека биде, не можеме се да држиме под контрола.

  Цела тема ја читав има членки кои упорно се мачкале по повеќе пати во ден и потоа пак испукале. Може е генетика.. Некои ништо не ставале па повторно се со мазна кожа..
   
 20. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.294
  Допаѓања:
  4.070
  И јас имав стрии од првата бременост, сега у втората исто повеќе испукав. Мачкање не помага, до кожата е . Како ѓеографска карта сум и јас, ама не ми сметат.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.