1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Јас уште немам 33та недела ама и стомакот ми е овален и мал за неделите..павловичева и бебешко масло мачкам после туш. Најголем фактор е генот зборев со 10 доктори само наше е да пробаме да ја одржуваме кожата со препарати.
     
    На elcezelce, Jana06 и ddevojce им се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И мене мислам дека нема да ми сметаат. Ќе се навикнам како што се имав навикнато претходно на првите стрии уште од пубертет. За стрии нема лек, не се отстрануваат, останува да се навикнеме на нив.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу сува кожа,денес сум 21 недела немам сеуште ништо али многу мачкам и пијам вода по 2литри на ден имам потсетник на моб.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Јас мачкав на почеток од бременост и баталив после...Од 4ти месец па се до 8ми ништо не мачкам, си се помирив и си реков ако испукам нека испукам...Па еве фала богу немам ништо засега...Прочитав и јас во темава имаше членки по 3 пати на ден мачкаа без пропуст и на крај пак испукаа...Јас мислам дека најмногу до кожата зависи. Не си редете беспотребен стрес на душата.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Се слагам со тебе генетска предиспозиција се стриите или доколку телото ти е склоно кон стрии ќе излезат ,еве јас од првата бременост немам ниту една стриа ,а имав доста голем стомак ,се мачкав не дека не се мачкав ,првите месеци со павловичева па со кокосово масло ,и последните 3 месеци со еуцерин масло за стрии.
     
    На SummerGirl и Mitrovska95 им се допаѓа ова.
  6. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Мислам дека помага мачкањето. Јас се мачкав на стомак само со оригинал павловичева и немам ниедна стрија, а ма гзот ни на крај памет не ми падна да се мачкам, цел ми испука.. Истата кожа е.
     
  7. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Женски, кожата како што ја негуваме од надвор, треба и од внатре.
    Пијте многу течности, вода. И тоа игра улога. Кожата треба да е хидрирана.
     
    На dunika, Jana06, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Баш така... верувај се е генетика... ако испукала мајка ти голема е веројатноста дека ке испукаш и ти... односно имаш иста кожа што не е еластична... јас се мачкав од првиот ден кога дознав .. и џабе.. испукав во 35та недела преку ноќ... тоа е што е нека се здрави и живи бебушите
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Епа и јас и братми си имаме стрии од порано што сме се здебелувале. Знаев дека и сега ќе имам. Мајка ми имаше, а се здебелила само 9кг во бременост. До типот на кожата е..
     
    На NewMama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Да дефинитивно, јас се здебелив 11 ама тоа е.. си лес само
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Јас веќе се поправив некаде 13 кг до сега
    32+6
    Дебовиве го осеќам стомакот како нагло расте, ме чешаат градите и имам изразени вени на нив иако имам мали гради
    Синоќа приметив нови стрии на препоните ,на стомакот досега немам ништо приметено а на задникот и нозете имам стари стрии
    Се надевам нема одеднаш да испукам (facepalm)
    Досега се немам мачкано ништо, чат пат павличава.
     
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Јас немам стрии сега за сега, ама затоа целулит :x
     
    На Jana06 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  13. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Немам сеуште стрии,32 ја терам,ама и мал стомак имам за неделите,исто и килажа 6+ сум од прилика.
    Вода пијам премногу,хидратација е побитна од масло,но пред се е генетика.
    Очекувам пред крај да се појават,и не се замарам воопшто..
    Мајка ми имала црвени непосредно пред пораѓај,а потоа и исчезнале.
     
    На eta, 0ли, Thallia и 2 други им се допаѓа ова.
  14. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    998
    Допаѓања:
    2.271
    Пол:
    Женски
    Јас со првото не се мачкав со ништо и иако се поправив вкупно 8кг цела бременост во 9ти кога влегов преку ноќ ми и спука цел стомак.. сега уште не сум почнала со мачкање а веќе сум 20та недела.. ќе почнам да се мачкам ама и јас мислам дека нема многу голеѓа учога мачкањето и кремите.. па што е тука е и да испукам пак тоа е тоа :D
     
    На Fallen.Angel, dunika, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Со првото испукав одеднаш во 39-та недела, да се утепа човек |( Ама не беше страшно, тенки и бледи стрии доле ниско под пупакот, а немаше што не мачкав, ептен пазев на тоа.

    Сега не мачкам ништо специјално, имам Еуцерин масло, и еднаш на две недели ако се намачкам добро е :D Си ставам само путер за тело од Loccitane после секое бањање, ама тоа ми е коњак, го правам и кога не сум трудна. Си ги гледам старите стрии на стомаков, тука се од претходната бременост, а нови не забележувам засега. Кога не бев трудна ич не се познаваа, дека долу ептен се и не е оптегнат стомакот, нели, ама сега ги гледам. Мада повеќе се замарам да сум хидрирана со течности отколку со мачкање. Искрено, генетика е во прашање, еве и мајка ми две деца има родено и нема стрии, односно има на истото место како и јас, не и’ се ни познаваат. И да излезат, нека, не се оптоварувам со тоа.
     
    На eta, Fallen.Angel, 0ли и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Јас се уште немам стрии, но од кога влегов во четврти месец, кога стомакот веќе почна да ми се познава мачкам кокосово масло после секое туширање, брзо и добро се впива и читав дека помага против стрии.
    Генетика е пресудна се знае, хидратација исто така, но убаво е превентивно да се делува навреме, ако не да се спречи, барем да се намали нивната појава.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    До сега ставав природна крема за стрии домашна, демек од неколку масла и 12 билки, ама ептен испукав.
    Денес од ДМ земав две работи, едното е крема за стрии другово е масло за масажа против стрии. И двете се за трудници. Едното беше 200, другото 240 денари. Не верувам дека којзнае што ќе ми направат ама ај да бидам малку посериозна.
     

    Прикачени фајлови:

    На eminka, Филотеа, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Пиши ни како ќе си задоволна :)(fingers)
    Која недела си? Сигурно имаш пишано во Труднички ама ме мрзи да барам наназад :$
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    23+1 сум, и јас не ја пребарувам многу таа тема, натрупана е ептен. Само некои мислења кога ќе ми се појават. Ќе ви кажам дали нешто ќе ме спаси некој од овие два производи.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Маслото на Еуцерин против стрии е многу ефикасно, од лично и од искуство на многу пријателки. Околу 800-900ден е ама трае многу, околу 5-6 месеци едно шишенце.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.