1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Ама ти дека близначиња носиш кај тебе е друга ситуацијата ;)
    Ајде нека се бебенцата добри ќе преживееш со некоја стрија.
     
  2. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    pa da kaj mene se bliznacinja ama sepak mislam deka i do kozata e kaj sekogo e razlicno
     
  3. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас иако се мачкав постојано, сепак испукав. Имав огромен стомак, можеби затоа во 9ти месец цела распукав. Еве речиси година и пол по пораѓајот, стриите се избледени, се надевам кога цела ќе се стегнам нема да се познаваат воопшто.
    Ми кажа медицинско лице кога работиш нешто по дома, само павличева маст (ова важи за после пораѓај) во поголема количина и мотање со фолија околу стомак. Демек имало голема помош. Ич не ми текнало до сега да се намачкам додека работам по дома, ама ете од утре ќе се трудам почесто да го правам ова.
     
  4. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    А дали појавата на стрии зависи од килограмите добиени за време на бременоста?
     
  5. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас мислам дека зависи, дека ако не качиш многу нема ни да ти се зголеми многу стомакот за да ти испука, мене првата стрија ми пукна после 3 4 дена прејадување. Сепак се е до кожата и нејзината растегливост.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Не, зависи само од еластичноста на самата кожа, килограмите немаат врска. Има жени што се поправиле по 30кг во бременост, па немаат ни една стрија, и жени што се поправиле до 10кг максимум, па испукале цели. Само до кожата е, поточно, поткожното ткиво, бидејќи тоа е она што пука поради наглото растегнување, и стриите се всушност лузни од поткожното ткиво. Еластичноста е и генетски предодредена, но може да се подобри со користење на соодветни препарати (добар е препаратот на enca.69).
     
    На feferona му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Мешинја јас сум 21 недела мешето едвај почнува да се познава да почнам ли да се мачкам со крем за спречуванје на стрии? до сега се мачкав со хидратантно млеко за тело :$
     
  8. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Јас немам ниту една стрија, се здебелив само 8 кг, стомакот го мачкав со бекутан детската крема
     
  9. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Најприродно и најбезбедно за бебето и мајката секако е бадемово масло,јас тоа користев со керка ми а и сега го практикуавам. И секако има ефекти :$
     
  10. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Мое мислење е дека не зависи. Од како останав бремена ми се појави алергија.. не можат да отркијат на што сум алергична бидејќи сум била во рана бременост. Јадам само овошје и зеленчук и имам ослабено 5кг. Стомакот веќе почна да ми расте.... и одма почнаа да ми се појавуваат стрии.

    Јас користам масло против стрии од еуцерин, во зегин ми го препорачаа како најефикасно. Се мачкам секогаш кога ќе влезам во веце, тоа е едно петнаесет пати дневно... ефект нула. Не знам што да користам. А не сакам да ми останат стриите..... имам 6 на стомакот, црвени стрии..... помош! :sweat:
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    И јас земав средство за стрии manta се вика сега за сега задоволна сум
    Состои БАДЕМОВО МАСЛО и е 330ден.Одма се осеќа на кожата промена како бебе нежна ја прави,таа ми ја препорачаа зошто почна да ми се исфрла стомакот од сувост и да ме чеша пеколно како алергија да имав
    Пишува дека е мелем за стрии,се користи еднаш дневно а јас шлапам по два пати :)
     
  12. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Јас не сум бремена, но ја читнав темава бидејќи и јас имам доста проблеми со стрии. :@
    Кремата од Еуцерин помага да избледат веќе појавени стрии (но мора да се користи подолг период). Но, штом си бремена и поради ширењете на кожата таа пука и за да спречиш појава на нови стрии треба да ставаш некоја мрсна крема - најубаво павловичева во која ќе додадеш бадемово масло. Мрсните креми ја хидратираат кожата и ја прават поеластична. Хидратантноста спречува појава на стрии.
    Нормално можеш и некоја друга крема или млеко која е наменета за сува кожа, но за стрии сепак е најубаво бадемовото масло.
    Се надевам ќе успееш да се справиш со овој проблем. :)
     
  13. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    од кај го земаш тоа средство? и мене ме чеша стомакот ,сега почнаа да ми се појавуваат стрии околу папокот :(
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Го земав од лептокарија аптеката се вика herbal
    Не знам на друго место каде ја има оваа аптека.Прашај и во зегин може и таму ја имаат manta се вика
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Pepita82 срце мента се викало ова не манта :lol: да знаеш немој манта да бараш па да ме пцуеш после
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Јас се мачкам со сало со невен помешано домашно направено мајка ми мене ми го направи доага како маст не мириса многу нај нај пријатно али било многу убаво за кожата и еве фала богу сеуште не ми се појавиле стрии :D
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    А која недела си срце?Стави си тикерче да те пратиме...Кажи подетално за рецептов да си направиме и ние ;)
     
    На ana.tinkerbell му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    :D :D при крај ми е млекото за тело Елдена инаку користев до сега ,па ако си задоволна од ова ке го земам а се мислам и за бадемово масло :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Имам пишувано за стриите ама не знам во која тема точно, мене многу ми помогна Елдена млекото за тело од КАМ , се мачкав со него цела бременост и исто така ставам и витаминска крема на бекутан и не ми се појави ниту една стрија, всушност стомакот ми е ист како порано, немам ни вишок кожа, ништо.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238

    Јас сум 22ра недела, еве сега ке си ставам тикерче ич не ми текнало фала што ме потсети :D А маста се правела од 40 цветови невен, се пржеле заедно со свинска маст (сало) околу 15ти минути се дури не пожолти смесата и после во кутивче од помада или било што се става ама природно си е нема ни хемикалии ни ништо можеби затоа помага
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.