Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

 1. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.935
  Допаѓања:
  5.126
  Во право си. Не сака никоја стрии, ама мора нешто да се промени и издржи за да се стигне до најубавото. Јас не кукам околу стриите, нека ги.. Ќе станат бели потоа и ќе се навикнам да ги гледам.
   
  На elenaklasik и BY<3 им се допаѓа ова.
 2. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.484
  Да така е. А замисли понатака здравје, втора бременост за тие кои се одлучат, ако не во прва, во втора... Една мајка на инстаграм шо гледав, огромен стомак во бременост значи огромен (а бебе помало родено во однос на таа големина), ама ниту една стрија. А други полни со стрии, а бе како раскопани. Нема правило.
  А можда и не се толку страшни, отпосле ќе се навикнеме ќе спласнат
   
  На Fallen.Angel, eta и Chuchanov им се допаѓа ова.
 3. zemzela91

  zemzela91 Активен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2020
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Да ви споделам мое искуство..Се мачкам од трети месец со масло кое што го набавувам од DM маркет ама од Германија (тука во Мк не сум го сретнала). Во 24та недела ми се направија стрии странично на стомакот, и мислам заради тоа што тој дел малку го запоставував со мачкање бидејќи мислев дека и не е толку страшно таму за разлика од предниот дел на стомакот кој расте цело време.. беа помали црвени и во голем број.. почнав да ги третирам со истото масло по неколку пати на ден со упорно масирање на тој дел од кожата и после една недела таков третман, денес гледам скоро ги снема.. знам дека е рано и дека до деветти месец има уште многу па ќе ви споделам искуство и за понатака. Еве и слика од маслото. 125мл е околу 12 евра ама трае доста време.
   

  Прикачени фајлови:

  На Fallen.Angel и elenaklasik им се допаѓа ова.
 4. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Женски
  Најдобра за спречување на стрии е домашната свинска маст,мене кожата ми ја прави многу мека,мачкам само навечер од нејзе а на сабајле Мустела со двојно дејство.
   
  На Brpbrp и eta им се допаѓа ова.
 5. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  457
  Пол:
  Женски
  А дали забалежавте појава на целулит? Јас имам само малку стрии кај бутовите, на стомакот се уште не, но затоа ептен ми се појави целулит :worried: Претпоставувам превенција за ова нема, а веќе е доцна...
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.484
  пах шо знам, онака ептен минимално, и од тоа малку претходно шо го имав...Земи масирај се, стегај го со некаков крем. А потоа со слабеење ќе се исчисти. Ако не е мит ова :)
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Женски
  Јас имам целулит ставам сатва од алкалоид после бајнање
   
 8. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  713
  Дали ви помага ?
   
 9. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Женски
  Немам забележано сеуште промени нема ни две недели од кога ја користам
   
  На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  5.914
  Сатва не се става за време на бременoст и дoење.
   
  На 0ли и Chuchanov им се допаѓа ова.
 11. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Женски
  Не знаев,нема да ја ставам веќе.
   
  На firequeenn и Larahappy им се допаѓа ова.
 12. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  271
  Има еден гел на Реплек фарм кој е доста ефикасен околу 800 денари е побарај во космо или аптека само не знам дали може и за трудници да се користи ќе видиш позади на упатството али е многу ефективна ако не сега после пораѓај ќе можеш да ја користиш:):)
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  405
  Јас на стомак се уште немам стрии (24+4), но на градите од долната страна ми излегоа. Од пубертет имам стрии на задник и препони... така да склона сум кон стрии. Се мачкам најмногу со масло против стрии од еуцерин, некогаш со масло од бекутан и при капење на 3 дена му правам нежно пилинг на мешето. Па здравје како биде-биде.
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Јас сум 25+3 и користам само павловиќева ,до сега немам никаде стрии.
   
 15. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.548
  Допаѓања:
  23.668
  Јас во првата бременост (пред 6 год.) мачкав домашна свинска маст помината низ неколку води и чисто маслиново масло, не ми се направи ниту една стрија.

  Сега сум 12та недела, немам уште меше ама планирам и оваа бременост со маст да се мачкам.
   
  На Филотеа и Chuchanov им се допаѓа ова.
 16. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  713
  Здраво да прашам дали некој ги има користено овие за време на бременост читам дека се навистина демек ефикасни ама за време на бременост има едни кои се дозволени некои не се ама ме интересира доколку некој користел искуство ?
   

  Прикачени фајлови:

 17. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Женски
  Јас ставам секоја вечер свинска маст ,27+2 сум немам ниедна стрија
   
  На Monella му/ѝ се допаѓа ова.
 18. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.318
  Допаѓања:
  3.727
  Пол:
  Женски
  Не ви се мастат алиштата од свинската маст?
   
 19. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  1.381
  Пол:
  Женски
  колку е ефикасен Риластилот за стрии сакам да земам ?
  целата сум распукана на стомакот...и под градите забележав малку...
  а се мачкав и со масло и со млеко за тело но сепак... :|
   
  На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Женски
  Само пред спиење ја ставам ми се мастат пижамите
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.