1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Има страна на фб најди ја Bio oil Makedonija гледам продаваат, а така го нема по аптеки
     
    На eta и MinnieM им се допаѓа ова.
  2. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Јас го користев од Србија го купував. Во Србија е 1200 ден тука на фб го има 1800 ден се продава. Јас подолго го користев и ми се појави ко алергија од него многу ме чешаше кога ќе се намачкав и затоа го прекинав. Од тогаш почнав да си правам павловичева оргинал, пантенол маст, ад капки, вазелин, кокосов путер и бадемово масло. Одлична комбинација. Ти препорачувам нема да згрешиш. Цело време ќе ти биде хидрирана кожата дури и послем бањање ќе осеќаш дека имаш крема на тебе
     
    На BeloMache, Izzy_0504 и MinnieM им се допаѓа ова.
  3. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.937
    Jaс се мачкам со кокосово масло од тегла тоа што е и го мешам со павловичева маст.
    1мало лажиче павловичева и 1 лажиче од маслото. Си велам навреме почнав 11 недела таман е
    По еднаш на ден мачкам.
     
    На BeloMache и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  4. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со Weleda масло против стрии? Се мислам меѓу тоа и на Mustela?
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.684
    Пол:
    Женски
    Да ја активирам малку темата :) 12та недела сум и одвреме навреме се мачкам со кокосово масло за превенција од стрии, но на некои места имам доста сува кожа и ми треба нешто помрсно. Планирам да додадам павловичева. Некаде читав дека добро било во кремата да се додава и витамин Е, па ме интересира каков поточно витамин Е се става?... Инаку имав тестер од Мустела и го потрошив ама ми беше како кремче, веднаш ми се упиваше така да мислам не би ми вршело многу работа.
     
  6. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Јас користев Мустела во бременоста и сум задоволна, ми се појавија стрии само на деловите на кои не обрнував внимание, странично на спојлерите и колковите, којзнае зошто таму не се мачкав доволно, за памет понатаму (facepalm)
     
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    35та недела денес немам ниедна стрија, а и многу мачкам Мустела е права ствар ќе продолжам со нејзе и по породување.
     
    На eta, Филотеа и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  8. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Може ли слика од таа крема и колку е цена ?
     
  9. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    IMG_20200506_091224.jpg 1410 денари од зегин, купив и 3 во 1 ќе ти ја сликам вечер кога ќе си одам дома
     
    На eta, Филотеа и Anaouou им се допаѓа ова.
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас сите креми ги мачкав ама џабе почнав да пукам. Хипп, мустела два вида, еуцерин, дм масло некое, бадемово масло... еуцеринот го потрошив, при крај сум и со другите :)
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  11. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас пак си земав еуцерин масло и оваа бременост ,32 недела за некој ден немам ниту една стриа ,инаку оваа бременост пред да почнам со еуцеринот толку почнав да осеќам дека кожата на стомакот и бутовите ми се суши дури и се перути и ме чешаше многу сега веќе и те како приметувам разлика од кога користам еуцерин не чеша ,а и многу ми е мека кожата ,инаку користам и маслена купка за бањање ,ова со купкава го препорача дерматолог на предавањата во систина кога одев за трудници .
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Не ми се направија стрии, но и да се направеа, ми е гајле.
    Мачкав само со домашно масло од невен што сама си го имав направено, а не мачкав баш баш секој ден, навечер кога ќе ми текнеше. И сега од мачкањето кожата на стомакот ми е најмека од цело тело :lol:
     
    На Lovebug01, Maja92@, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Јас релативно рано почнав да пукам, некаде околу 7, можеби и крај на 6. Стомакот како преку ноќ да ми порасна. Мислам дека го имав најголемиот стомак, невозможно е да не испукаш на тоа оптегање на кожата. Прво беа две линии, сега имам низ цел стомак. Ама ако, горда сум на нив, ова тело 9 месеци трпеше огромни промени а сега имам син.
    Другите делови не испукаа, сразмерно си бев дебела. :D
     
    На Maja92@ и Thallia им се допаѓа ова.
  14. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    И јас мачкам уште од почеток два вида на масла и путер, ама изгледа згрешив што одредени делови не ги мачкав, и еве сега во 9ти, неочекувано испукав на долниот дел на стомакот под пупакот и кај препоните (facepalm)
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Секаде се мачкав :D Откако останавме од дома да работиме и по 4 пати на ден :D Ама ајде нека сме живи и здрави ние и бебињата, кога ќе завршиме со раѓање ќе идеме на ласер :D Јас така се тешам :D
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.684
    Пол:
    Женски
    Дај рецепт за маслото, јас сум повеќе за такви "домашни" работи :D
     
  17. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Рано е уште за невен, таму август-септември. Од жени што собираат по чисти места купив свежи цветови, ги исушив и во тегла ги ставив, дополнав со ладно цедено маслиново масло. Ги ставив да стојат мислам 40 дена на темно место. Повремено промешував и прекрасно портокалово масло добив со мирис на невен. :inlove:
    Си правам и од кантарион, од морков, од камилица, од рузмарин. Па ги користам за мешање со чист пчелин восок, други масла, шеа путер, путер од какао итн.
     
    На WhiteCat33, Chuchanov, Butterfly1107 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    kakva maslena kupka koristite?
     
  19. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
    Боди путерот на Hipp за мене се покажа многу ефикасен. На почетокот не се мачкав ништо и ми се појавија по 5-6 линии од двете страни на стомакот. Сега кога го мачкам стомакот, немам никакво чешање, си останаа само тие стрии што ги имав, дури и како да се намалуваат/побледуваат кога ги мачкам редовно.
     
    На eta, Chuchanov и Maja92@ им се допаѓа ова.
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.969
    Пол:
    Женски
    И најскапото масло да го користите, не е до маслото до кожата е. Познавам жени што не користеле ништо па немаат стрии, познавам жени што потрошиле еден куп пари па се што се вика од глава до пети. Последната недела долу испукав преку ноќ, Weleda користев до 7 месец, од 7ми Bioil,продолжив да користам и после пораѓај, видливоста е намалена ама реално да се изгубат скроз не е возможно. Мислев дека ќе ми направат "проблем" во самодоверба ама баш сум сега поубава :inlove: сега сум мами:l:
     
    На Maja92@, lakiki, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.