1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас моментално на Афродита.
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Девојки, има ли некоја која испукала на градите, а на стомакот не?
    Јас сум 21ва недела со ивф. Уште од почеток на стимулации почнав да се мачкам и на гради и на стомак. На градите псобено им обрнував внимание бидејќи забележав брзо растење на градите (кои инаку ми беа речиси рамни). Уште во 8-9 недела мене градите ми беа распукани од долноот дел, а до сега и цел круг околу брадавиците.
    Дали да очекувам и стомакот да распука или сепак има некои случаи кога на градите се појавуваат стрии, а на стомакот не?
     
  3. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    И јас испукав на градите доле кога почнаа да ми растат и јас имав мали гради. На стомакот не испукав само малку околу папокот, мислам дека нема правило, ако можеш мачкај се колку можеш против стрии можеби ќе спречиш. Не дозволувај да те чеша кожата, тогаш ќе ти испука ако не ја мачкаш.
     
    На Brpbrp, Maja92@ и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
  4. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    jas sum 26ta nedela i jas isto ispukana sum vo gradite samo, iako se mackav dva pati na den, isto imam mali gradi i odednash mi narasnaa... ke se mackame pa shto ke bide neka bide
     
    На Izzy_0504 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  5. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    38 недела денес немам ниедна стрија, откако влегов во 9ти месец заборавам и да мачкам, предходно мачкав премногу.
     
    Последна измена: 27 мај 2020
    На Филотеа, eta, nadenadia и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки:inlove:.. 31+5 сум, буквално цело тело ми е со стрии, почна со градите па потоа нозете (бутките и мускулите) и пред околу 1 месец и стомакот:doh:.. Не се обични стрии како лузни туку лилјави се и премногу ми се познаваат, не можам ни фустанчиња да носам а кај да е времево ќе се затопли, но толку многу имам стрии што дури не сакам да носам фустанчиња;(.. Нешто да се мачкам некоја крема да ми препорачате навистина што помага?:(
    Порачав една од билки домашно направена 2 пати во денот да се мачкам ми рекоја, ептен грозно мирисаше и не помогна ништо па си реков да пишам тука да ми препорачате нешто..^_^:l:
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    А од кога треба стрии да се појавуваат? Јас сум 20+5 немам ниедна стрија. Стомакот ми порасна градите од мали исто 2 броја ми се зголемија .. мачкам и јас масла од ДМ за трудници ама не толку редовно сега почнав поредовно. Има шанси воопшто да не се појават или сега допрва ќе се појавуваат?
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.827
    Зависи од генетика некои мачкаат од самиот почеток на бременост па испукале, некои последниот месец тогаш и највеќе расте стомакот,а пак некои ни тогаш. Тоа што се мачкаме чисто превентивно ако можеш да спречиш или пак ублажиш појава на стрии:):)
     
    На Maja92@ и Milkiway им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    А шо ако имате стрии?
    Секоја лузна на телото е потсетник на 'битката' која сме ја поминале.
     
    На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Значи нема правило кога може да се појави..ништо сега ќе мачкам по редовно(y)
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.827
    Факт е дека тоа е битката али ако можат на било каков начин да се спречат зашто да не го направиме тоа? Тоа е исто како и со килажата ако не да се направиме 200 кила бидејќи бебето треба да јаде и воопшто да не пазиме нема логика
     
    На lovely91, eta и Milkiway им се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.827
    Едноставно нема правила секој си е различен мачкај редовно јас и по два пати се мачкам гледам да не ја оставам сува кожата да не почне да ме чеша :)
     
    На Maja92@, Izzy_0504 и Milkiway им се допаѓа ова.
  13. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Од неодамна го купив маслото на Веледа против стрии, се мачкам секој ден ама некако не ми ја масти кожата убаво (за разлика од кокосовото, ама престанав да го користам зашто мислам дека од него ми се појави црвенило и чешање), па ме интересираат ваши искуства. Инаку имам претежно сува кожа.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.827
    Јас се мачкам со еуцерин маслото до сега задоволна сум и не ги мрси алиштата што е најбитно. Имам слушнато и за свинска маст дека помагало доста
     
    На Chuchanov и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  15. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас мачкав свинска маст секоја вечер некаде до кај 7ми многу помага, а и мустела насабајле и поручек сега сум само на нејзе а и заборавам да ја ставам немам ниедна стрија
     
    На Brpbrp и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  16. zemzela91

    zemzela91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Пишував претходно тука дека користев едно масло од ДМ. Меѓутоа некаде кај 6ти месец почнаа од страничниот дел на стомакот да се појавуваат баш такви црвени стрии и почнав да користам свинска маст која ја ставав само навечер. Веќе сум 9ти месец и досега немам ниедна стриа, а тие црвените што се појавија за брзо време се изгубија.
     
    На Lovebug01, Mim111 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.827
    Ете искуство со свинска се мислам и јас да земам да мачкам и тоа па каква ми е среќата таква :)
     
  18. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Не ги прља алиштата свинската маст?
     
  19. zemzela91

    zemzela91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Ги валка. Затоа облекувам некоја постара маица за спиење.На делот кај стомакот прима мрсно маицата ама не е страшно. Не останува на постелнината.И не мора да се става премногу од свинската маст, бидејќи мн е мрсна и секако не може се да се впие во кожата.
     
    На Chuchanov и Brpbrp им се допаѓа ова.
  20. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Дали некоја го користела леа за стрии во бременост од фитофарм? Се мачкав со павловичева, ад капки и кокосово, но гинекологот ми кажа не е тоа тоа.
    еуцерин ми е прескап, нешто поевтино ?
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.