1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. Lady_Bug

    Lady_Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    И гените да, ама ми рекоја дека имам од повеќе плодова вода на тоа се должело, наеднаш ми порасна стомако некако. :|
     
  2. Natural

    Natural Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    28
    Здраво, читам дека покрај стриите некои од вас имаат проблем со целулит, како и јас... дали постои нешто што може да се превземе за тоа во тек на бременоста?
    Инаку за стрии јас користам https://www.instagram.com/pchelinmelem/ и павловичева со АД капки во неа.
     
    На Naatashka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    4.025
    Пол:
    Женски
    Za celulit mislam nema, neznam dali bi smeele da koristime talog od kafe koga se tusirame
     
  4. Naatashka123

    Naatashka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2020
    Пораки:
    1.996
    Допаѓања:
    9.903
    Пол:
    Женски
    И јас на тоа се мислев, користев пред бременост некогаш, но сега не и незнам дали смее :^)
     
  5. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    4.025
    Пол:
    Женски
    I jas koristev so morska sol I malce maslinovo maslo, odma imase rezultati..
     
    На MissWitch и Naatashka123 им се допаѓа ова.
  6. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Ova valjda moze, a sto tocno pravese?
     
  7. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    4.025
    Пол:
    Женски
    Go berev talogot vo tegla otkako ke go Ispiev kafeto, stavav 1 lajce. Morska sol I maslinovo maslo,. Mesav. Dodeka. Se soedinat..
     
    На Naatashka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Идни мајки, да ве прашам. Мене ова ми е втора бременост. Во првата користев масло од еуцерин и кога помислив дека се спасив испукав во 36та недела. Сега имам стрии. Моментално сум 23 недела, дали повторно треба да се мачкам ,дали можам повторно да испукам со оглед на тоа што веќе има стрии ? Не верувам веќе на ниедни масла и затоа немам воља. Патем дали некоја користела био оил ?
     
  9. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Јас имам стрии меѓутоа мн ме чешаат кажете ми ве молам нешто што да мачкам да ми се намали чешањевооо?!
     
    На Leoni82 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас испукав во 38ма недела под пупакот, неколку ама ептен дебели виолетови стрии,како некој вампир да ме гребел! Ужас!
     
    На Elena878 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elena878

    Elena878 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Женски
    Да јас, одлично е.. мене до душа не ми се појавија за среќа ама се мачкав редовно од прв месец со него и мустела кремата за стрии
     
  12. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки мене ми искочија стрии кои ужасно чешаат, во нив има дури мали црвени топчиња како бубулици. Гинекологот ми вика дека се работи за обични стрии но не ми се верува ова е неподносливо и како исфрлано. Дали некој друг имал ваков случај? Што да правам кај кого да се обратам?! :(
     
  13. Leoni82

    Leoni82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски

    јас го имам истиот проблем со чешањето, мачкав павловичева, па мачкав Уље на Веледа, ама не можам да издржам одпосле многу ме чеша стомакот, ќе се побудалам. Не знам како да намачкам нешто, а да не ме чеша
     
    На marija99992 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.768
    Допаѓања:
    12.884
    Пробај со еуцерин маслото за стрии мене тоа најмногу ми помогна пред и после пораѓај.Али те чеша од стриите, ако не ти е црвен стомакот(на пример како на сонце кога ќе изгориш) тогаш 100%од стриите ти е :) . Види од кој материјал најмалце те чеша исто прашак и омекнувач.Јас се исфрлив малце на пола бременост од прашакот(Ариел) па си ги перев со Бекутан течен и немав гајле :)
     
  15. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.010
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Склона сум многу на стрии, но за чудо во текот на бременоста не ми се појави ниту една нова. Се мачкав со Hipp путерот, еднаш до два пати дневно.
     
  16. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Во оваа бременост ми се појавија неколку стрии над папокот и подолу на стомакот и тоа после пораѓај :( а мачкав многу поредовно отколку во првата бременост каде ни една не ми се појави.
     
  17. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    И јас немав,немав, последните 2 недели ужас,под пупак огромни дебели 5-6 стрии ама ептен широки ми се направија...
    Некое чаре бар да се намалат има ли?
    Знам дека од виолетови ќе станат бели, ама намалување тешко а?
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Evertsen

    Evertsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    102
    Користам масло Еуцерин и над него мачкам дебел слој Вазелин, два пати на ден. Облекувам веш маичка и така ја одржувам кожата хидрирана подолго време.

    Досега (33 недела) немам стрии. Меѓутоа, сега веќе почнува да ме чеша стомакот и да имам ситни акни кои чешаат.
    Го сфаќам чешањето, ама акните?
     
  19. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    И мене ми се така дебелки виолетови. Едната е доста широка кога ја допирам се осеќа потенка кожа каде што е стријата. Јас мислев се спасив ама ете после пораѓај си ги добив.
    Па мислам дека нема чаре се е само мачкање очи што постои против стрии според мене.
    Нека кажи некоја членка ако имала подобрување од нешто ама освен што ќе обелат со тек на време друго чаре не гледам јас :x
     
  20. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Па ни јас, не дека очекувам да ги снема, тоа знам дека нема шанси, ама ако има нешто да ги намалиме супер би било...имав едно на Сатва ли беше порано за намалување стрии ич не се сеќавам,сега ќе гуглам..:D
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.