1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телeкинеза

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од SanjaKirchner, 8 мај 2011.

 1. SanjaKirchner

  SanjaKirchner Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  760
  Многу често имам слушнато за овај поим, тражев на интернет има многу „докази„ дека е точно и дека теликинезата стварно постои. Но на мене ми изгледа како невозможно човек да може да поместува предмети само доколку го користи 100 % мозокот.
  Една другарка ми кажа дека нејзината мајка можела да свитка пара :?:

  Па сакав да ја отворам оваа тема и да слушнам други мислења за ова, можеби е ставрно точно или само бујна фантазија :?:

  Еве што најдов на интернет.
  Телекинезата претставува способност на поместување и манипулирање на предмети со помош на силата на умот
  На YouTube можете да погледате разни клипови каде што разни луѓе, „обични мали смртници“ објаснуваат како да постигнете телекинеза и да помрднете некој предмет. Како на почеток би требало да изберете некој лесен предмет, не преголем но не и премал, како на пример некое топче или пак молив. Е сега, морате да се сконцентрирате, да го гледате предметот кој што сакате да го помрднете и да замислите како тој навистина се придвижува. На некои повеќе им одговара потполно да се опуштат и „да го пуштат мозокот на пасење“, а на некои баш им годи некоја музика во позадината

  П.С можеби оваа тема постои но не можев да најдам, слободно ја избришите или преместете ако веќе постои :)
   
 2. ToRmEnTeD.LoVe

  ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  50
  Теликинеза ?!

  Мислам дека темата некаде постои, но тоа не е моја работа. Ми се допаѓа темата искрено. Телекинезата е сложен процес. Најважна од се е концентрацијата! Не мора мозокот 100% да се употребува, тоа е премногу. Телекинезата не може да успее кај секого, тоа е факт. За неа како што реков треба многу голема концентрација и вежбање. Ако некој планира да се бави со тоа - гуд лак! :lol:
   
 3. bad-cat8

  bad-cat8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  78
  Телеканиза

  многу ме интересира дали верувате во тоа и дали ви се случило некогаш..мене искрено не ми се случило но имам една луда ( се шегувам) пријателка која ме убадува дека може да го направи тоа еднаш дури и ми покажа а јас не си верував на своито очи... ми кажа дека несмеам да кажам на никого од неејзиното друштво....таа не сакаше ни мене да ми каже но јас сама ја видов како го прави... вака беше ја викнав кај мене дома зошто сме многу добри другарки.. знаев дека има нешто што не сака да ми го каже..и дадов сокче но го ставив малку поназад на масата ( случајно) а не оред неа... потоа отидов да го земам лап топот и ја оставив вратата отворена.. таа не ме примети кога се вракв... одеднаш чашата сама се помести токму пред неа а таа се ннасмевна и тивко рече можам... јас ја прашав што е тоа таа ми објасуваше и објаснуваше... беш ме интересира што мислите вие? ;) ;) :!:
   
  На selly.gomez му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ToRmEnTeD.LoVe

  ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  50
  Јас вака би ти кажал:

  Многу талент + малку вежбање = лоши резултати
  Малку талент + многу вежбање = добри резултати

  Телекинезата не ја може секој, тоа нека е јасно, но тие кои што ја можат само нека продолжат со унапредување и ќе биде лудница :rock: :lol:
   
 5. selly.gomez

  selly.gomez Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  42
  Јас и братучеда ми, имаме многу бујна фантазија, па ајде рековме да пробаме :) ставивме еден молив и гледавме во него, ама ништо не се случи, изгледа не сме од ретките кои го можат ова... :( ;(
   
 6. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  во една книга за слична тематика имаше напис за еден Рус кој бил познат по своите способности и неговата приказна беше дека кога решил да ја развие телекинезата вежбал 2 недели по 7 часа додека не ги добил првите резултати.

  Не може секој мо некои ќе можат само кој се дал на таков тренинг, треба да има смисол и целиот организам да ти е изместен во однос на нормала :).

  Телекинезата не е цел сама за себе туку нуспроизвод на нешто многу поголемо.
   
  На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. RainbowButterfly

  RainbowButterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  574
  Пол:
  Женски
  Како може да се постигне? Или е дарба тоа?
   
 8. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  јас мислам дека тоа е дарба но и со вежбање може да се постигне јас на пример не можам ова да го правам затоа што треба да си сконцетриран а јас воопшто не можам да издржам да седам така повеќе од 15 мин
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.