1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телeкинеза

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од SanjaKirchner, 8 мај 2011.

  1. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Многу често имам слушнато за овај поим, тражев на интернет има многу „докази„ дека е точно и дека теликинезата стварно постои. Но на мене ми изгледа како невозможно човек да може да поместува предмети само доколку го користи 100 % мозокот.
    Една другарка ми кажа дека нејзината мајка можела да свитка пара :?:

    Па сакав да ја отворам оваа тема и да слушнам други мислења за ова, можеби е ставрно точно или само бујна фантазија :?:

    Еве што најдов на интернет.
    Телекинезата претставува способност на поместување и манипулирање на предмети со помош на силата на умот
    На YouTube можете да погледате разни клипови каде што разни луѓе, „обични мали смртници“ објаснуваат како да постигнете телекинеза и да помрднете некој предмет. Како на почеток би требало да изберете некој лесен предмет, не преголем но не и премал, како на пример некое топче или пак молив. Е сега, морате да се сконцентрирате, да го гледате предметот кој што сакате да го помрднете и да замислите како тој навистина се придвижува. На некои повеќе им одговара потполно да се опуштат и „да го пуштат мозокот на пасење“, а на некои баш им годи некоја музика во позадината

    П.С можеби оваа тема постои но не можев да најдам, слободно ја избришите или преместете ако веќе постои :)
     
  2. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Теликинеза ?!

    Мислам дека темата некаде постои, но тоа не е моја работа. Ми се допаѓа темата искрено. Телекинезата е сложен процес. Најважна од се е концентрацијата! Не мора мозокот 100% да се употребува, тоа е премногу. Телекинезата не може да успее кај секого, тоа е факт. За неа како што реков треба многу голема концентрација и вежбање. Ако некој планира да се бави со тоа - гуд лак! :lol:
     
  3. bad-cat8

    bad-cat8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    78
    Телеканиза

    многу ме интересира дали верувате во тоа и дали ви се случило некогаш..мене искрено не ми се случило но имам една луда ( се шегувам) пријателка која ме убадува дека може да го направи тоа еднаш дури и ми покажа а јас не си верував на своито очи... ми кажа дека несмеам да кажам на никого од неејзиното друштво....таа не сакаше ни мене да ми каже но јас сама ја видов како го прави... вака беше ја викнав кај мене дома зошто сме многу добри другарки.. знаев дека има нешто што не сака да ми го каже..и дадов сокче но го ставив малку поназад на масата ( случајно) а не оред неа... потоа отидов да го земам лап топот и ја оставив вратата отворена.. таа не ме примети кога се вракв... одеднаш чашата сама се помести токму пред неа а таа се ннасмевна и тивко рече можам... јас ја прашав што е тоа таа ми објасуваше и објаснуваше... беш ме интересира што мислите вие? ;) ;) :!:
     
    На selly.gomez му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Јас вака би ти кажал:

    Многу талент + малку вежбање = лоши резултати
    Малку талент + многу вежбање = добри резултати

    Телекинезата не ја може секој, тоа нека е јасно, но тие кои што ја можат само нека продолжат со унапредување и ќе биде лудница :rock: :lol:
     
  5. selly.gomez

    selly.gomez Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    42
    Јас и братучеда ми, имаме многу бујна фантазија, па ајде рековме да пробаме :) ставивме еден молив и гледавме во него, ама ништо не се случи, изгледа не сме од ретките кои го можат ова... :( ;(
     
  6. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    во една книга за слична тематика имаше напис за еден Рус кој бил познат по своите способности и неговата приказна беше дека кога решил да ја развие телекинезата вежбал 2 недели по 7 часа додека не ги добил првите резултати.

    Не може секој мо некои ќе можат само кој се дал на таков тренинг, треба да има смисол и целиот организам да ти е изместен во однос на нормала :).

    Телекинезата не е цел сама за себе туку нуспроизвод на нешто многу поголемо.
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Како може да се постигне? Или е дарба тоа?
     
  8. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    јас мислам дека тоа е дарба но и со вежбање може да се постигне јас на пример не можам ова да го правам затоа што треба да си сконцетриран а јас воопшто не можам да издржам да седам така повеќе од 15 мин
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.