1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тематска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од Cinderfakinrella, 3 декември 2016.

  1. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    И јaс вooпштo не ги сaкaм нaшиве свaдби. Ептен се глупи, пa и кoгa ќе пoкaнaт некoј штo сaмo име му знaеш...:envy: Јaс велaм нaшиве рoднини (aкo мoжaт тaкa дa се нaречaт) служaт сaмo зa свaдби и пoгреби. |( Други денoви никaде ги немa. Зa ритуaливе пa ич не ми се рaзгoвaрa. :doh: Лебoви, туркaњa зa невестa, фрлaње oриз нa крoв..Некoј немa штo дa јaде oни oриз ќе фрлaaт. :emo:

    @MagsDestiny same here, girl. Истo кo јaс дa сум гo пишaл. (y)
    Штo се oднесувa дo мене јaс личнo не би ни прaвел свaдбa. Ич не сaкaм кичерaј. Пoдoбрo сo тие пaри штo ќе ги дaдaм нa свaдбa ќе ги искoристaм зa некoе квaлитетнo пaтувaње и некaде нa сред плaжa и двaјцaтa oблечени вo белo, би се венчaле. Рoмaнтики. Кoгa ќе си дoјдеме тукa мoже сaмo дa се венчaм вo црквa и еден пoтпис вo мaтичнo и aј чao.

    И мнoгу си прaвaм филм, мoрaм дa престaнaм сегa. 8-|
     
    На cresa-jagoda, theowndemon, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    [QUOTE="Mr. Right, post:
    @MagsDestiny same here, girl. Истo кo јaс дa сум гo пишaл. (y)
    Штo се oднесувa дo мене јaс личнo не би ни прaвел свaдбa. Ич не сaкaм кичерaј. Пoдoбрo сo тие пaри штo ќе ги дaдaм нa свaдбa ќе ги искoристaм зa некoе квaлитетнo пaтувaње и некaде нa сред плaжa и двaјцaтa oблечени вo белo, би се венчaле. Рoмaнтики. Кoгa ќе си дoјдеме тукa мoже сaмo дa се венчaм вo црквa и еден пoтпис вo мaтичнo и aј чao.

    И мнoгу си прaвaм филм, мoрaм дa престaнaм сегa. 8-|[/QUOTE]

    Ич не ти е лоша идејата, со малце поише пари може да си ја напраиш свадба од соништата. Со роуд трип :D Башка ете ти и хани мун. Ама не, ние сме оние: Што ќе речат комшиите/роднините. Ма, иди. Истите тие ќе ги видиш на следна свадба кај друга роднина. И таму исто срање. И пак и пак... За на крај ножеви со пластичен држач да ти донесат! Не е до парите, колку е до честа и почитта... И после нема пари за убав меден месец, епа нема. Мора тетка ти од Кавадарци, што воедно е братучетка на мајка ти од мушка тетка да дое со цела чета. А, ни името не и го знаеш...
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Темата ја претворивте во плукање по македонските свадби.

    Кој како сака нека си прави.
    Кој што го исполнува тоа.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки

    Ич не ти е лоша идејата, со малце поише пари може да си ја напраиш свадба од соништата. Со роуд трип :D Башка ете ти и хани мун. Ама не, ние сме оние: Што ќе речат комшиите/роднините. Ма, иди. Истите тие ќе ги видиш на следна свадба кај друга роднина. И таму исто срање. И пак и пак... За на крај ножеви со пластичен држач да ти донесат! Не е до парите, колку е до честа и почитта... И после нема пари за убав меден месец, епа нема. Мора тетка ти од Кавадарци, што воедно е братучетка на мајка ти од мушка тетка да дое со цела чета. А, ни името не и го знаеш...[/QUOTE]

    @Cinderfakinrella

    Така де. Па ај и тие тетки-метки што ќе дојдат, ама и нивните деца со девојките или дечковците нивни мислиш небаре пред брак се и они. Имав ваква случка кога братучетка ми правеше свадба. Па морало и двајцата заедно да спијат, па ајде брачен кревет им отстапија на младите. А, овие 18 и 15 години беа. Свашта. |(

    А за комшии кој што ќе каже уво не ме боли. „Опериран“ сум од такви муабети кој што рекол и како рекол. Ако би се договорил со идната би направил така ако имам можност. Нема ни потреба од скапи одела и скапи невестински фустани и сè што иде со тоа. И најважното - нема да има потреба од ора и народни песни. :drunk:
    А тебе инаку моторџискава тема за свадба не ти е лоша. Правете си со идниот сопруг вие како сакате, а не другите како сакаат. Тоа е ваш ден и вие треба да уживате во свадбата. Гостите само ја надополнуваат атмосферата.
    Некаде тука низ форумов имам прочитано дека едни правеа свадба во дискотека, наместо во ресторан заошто не сакаа обична свадба и таква музика и ете си направиле како што си сакале. Воопшто не се замарајте за гостите кој што ќе каже. Вие сте важни. :)
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски


    @Cinderfakinrella

    Така де. Па ај и тие тетки-метки што ќе дојдат, ама и нивните деца со девојките или дечковците нивни мислиш небаре пред брак се и они. Имав ваква случка кога братучетка ми правеше свадба. Па морало и двајцата заедно да спијат, па ајде брачен кревет им отстапија на младите. А, овие 18 и 15 години беа. Свашта. |(

    А за комшии кој што ќе каже уво не ме боли. „Опериран“ сум од такви муабети кој што рекол и како рекол. Ако би се договорил со идната би направил така ако имам можност. Нема ни потреба од скапи одела и скапи невестински фустани и сè што иде со тоа. И најважното - нема да има потреба од ора и народни песни. :drunk:
    А тебе инаку моторџискава тема за свадба не ти е лоша. Правете си со идниот сопруг вие како сакате, а не другите како сакаат. Тоа е ваш ден и вие треба да уживате во свадбата. Гостите само ја надополнуваат атмосферата.
    Некаде тука низ форумов имам прочитано дека едни правеа свадба во дискотека, наместо во ресторан заошто не сакаа обична свадба и таква музика и ете си направиле како што си сакале. Воопшто не се замарајте за гостите кој што ќе каже. Вие сте важни. :)[/QUOTE]

    Фала ти, искрено смучено ми е од обичаи и ора. Дискотека не е ич лоша идеја, али ја би свадба на отворено. И ако треба боса по трева.. Сон ми е.. Да се изнаиграм ко чоек за свој ќеф. А, песни од Морва до Дунава.. Јок. Братучетка ми имаше диџеј викнато. Фантазија..
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    @Cinderfakinrella некако чудно ме цитираш. Цел се губам и сега не можам да те цитирам па еве те тагнувам. :lol:

    Да не збориме за истата личност од тука? :D Се шалам.
    Е, и тоа заборавив да го кажам. Свадба на отворено со шведска маса и кој што сака и колку сака нека си зима и нека јаде и пие. И ова е добра варијанта. Јас замислувам една градина со базен и од околу поставени маси си храна и пијалок и некоја весела музика. Ора, качување по столчиња и маси и кршење чаши - јок. :shake:
    Кога ќе правите свадба? Ако правите летно време би можела нешто да најдеш вакво слично ако ти е желба. Е, сега за цениве како се движат не сум сигурен. Гостиве повеќето ќе ви се млади или стари и некој залутан роднина ќе имате? :D Ако повеќето од гостите ви се млади, тогаш ќе се изнаџускате сите. :) Стариве се проблем. :|

    И сега кога ќе ме цитираш само кликни на „Одговори“ и почни да пишуваш и така попрегледно ќе биде. :)
     
  7. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Имаш право, изгледа така ќе треба, извини... Инаку изгледа ќе биде во септември, крај на летна сезона. Иначе и ја би сакала со базен и маси наоколку со шветска маса.. Убајни.. До 100 гости преку сила. Од кај мене накај 70, кај него само 30.. Најблиските роднини, од родни тетки и чичковци до први братучеди со дечињата. И наравно друштвото. Толку... Брат ми е исто моторџија, така ќе биде интересно... А, другиве само ќе имаат за задача да дојдат и да уживаат. Моиве нема да ги малтретирам со спремања триста по дома. Само еден венец нели дека се мужам, он ќе дое да ме земе, брат ми или татко ми ќе ме испрати од врата и толку. Идеме у црква, па у ресторан и таму матичарот да не чека... Малтретирања по цел ден не сакам!!! Сакам да играм и јас и моите со мене. А, не папсани да бидат од 6 саат наутро станти...
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Битно пирошки да има, па сега дали чочеци или рок ќе се свири, мање битно. :P
    Шала на страна. Обично на сите свадби што сум бил, биле на некои не толку блиски роднини, така да не ми мењало тоа каква тематика ќе има свадбата. Ми се допаѓаат некои вакви идеи како на пример што е на членкава за моторџиска свадба. Најубаво е секој да си ја прави онака како што сака и онака каков што му е стилот и секако да биде креативно.
     
    На КикиМаус, Someonespecial, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Нема потреба да се извинуваш. :)
    Инаку, и мене не ми се допаѓа она спремања по дома, па музики, па ајде на чочек сите надвор, па комшиите се собрале гледаат....|( Дома може исто една мини шведска маса со пијалок и толку. А може и без шведска маса туку нешто онака за мезење само. А не мене мајка ми после наместо да се спрема или кога ќе дојде дома после свадба да се расправа со тањири и триста чуда.
    Глупаво ми е и она бричењето на младоженецот. Не знам кој го бричи по обичај, ама глупо е.Твојот сопруг ќе го прави ова со бричењево дома? Јас вака не сакам да ме фаќаат по лице, не па некој друг. :envy:
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Скроз без обичаи.. Се водам по свадбата на братучетка ми (горенаведената).. Она имаше свадба у амерички стил. Се најдоа на Матка двајцата. Се венчаа у црквата, матичарот им дое таму и после у Кањон Матка си течеше цела свадба. Имаше до душе орца ова-она ради стариве... Песни мешани... И после вечерата нели забавно, малку оро и дојде диџејот. Славеле до 4 сабалје. Никој не беше од нив уморен пошто баш си биле гости таа вечер. Епски добро поминаа стварно. И гости до кај 100-150 души. Најбоља свадба.
    Иначе мојот будеќи муж иде само кај еден бербер хаха, мислам дека не би му дал на друг да му ја рчне.. А, богами троа поголемка му е хаха :D
     
    На cresa-jagoda и Mr. Right им се допаѓа ова.
  11. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    @Cinderfakinrella @Mr. Right не знам што толку се придава важност кај нас и за роднини никогаш не видени, и за 300 обичаи. Него, останало она турското што се вели. Па ај, кој што ќе каже, како ќе каже, ѓоа ние од комшиските трачеви живееме. :^)
    Не ни мора да се викаат толку луѓе, јас кога ќе видам свадба со по 1000 души, ај што не ми е јасно од каде се ги прособрале толку, ама не ми е ни верно некој да е при здрав разум и да троши брдо пари на нешто толку непотребно. :shake:
    А за обичаи, па потоа ресторани, менија, музики и да не расправам. Тој кој ја прави прославата треба да си го избере она што му е нему драго, без расправии. Така еднаш нешто ми падна муабет со татко ми, не знам на која тема беше, малку битно, ама ми вели човекот нешто во смисла „ама ти бре во Македонија живееш, не можеш со вакво размислување, утре на свадба на Metallica ли ќе играш?“ (муабетов беше нешто во смисла дека не сакам наша народна, ниту па овој патетичниов српски турбо фолк :puke:); и што сега, јас цел живот таква музика не сакам да слушнам, и ќе ми дојде свадба, ден што нели, треба да е мој и „најважен“, и јас баш тој ден, за да им угодам на присутните ќе ја вртам Цеца и компанија!? :fubar:
     
    На Mr. Right и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  12. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Ја со моите расчистив. Мама праеше некои фаци: што ќе кажат гостите као.. Татко ми е рокериште.. Нејќе народно, него ќе му биде топ. Татко му исто е по таа музика, а и мајка му не слуша.. Све у свему, ме заболе за другите со иЗвинење. Па еднаш прајме свадба, после касно е за: А, може требаше..
     
    На Kitten, cresa-jagoda, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    @Cinderfakinrella а пази, најтрагично, муабетов ми го сврте татко ми, кој ни сам не слуша таква музика :rofl::rofl: што ти прави пусти македонски менталитет значи :?:
     
    На Mr. Right и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  14. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Слично со мајка ми. Она ти е луда по латино-американски танци и ветив дека ќе има малце џаив.. Ама, с ким си такав си. Си примила од колешките.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    И јaс не мoжaм дa смислaм турбo фoлк. Не сaкaм дa слушaм вo пoзaдинa Цецa и другaрице. Не сaкaм ниту нaши нaрoдни песни. Еднoстaвнo не ги слушaм.
    Јaс дa ви кaжaм нaјмнoгу зaрaди тoa избегнувaм свaдби. Зaрaди кичерaјoт. Пa уште нa свaдбa кoгa ќе се нaфрли некoј сo пушки. Бoг дa чувa. |( Или пaк сo мaкедoнски знaмињa. А имa и тaкви кoи викaaт oд oние трбушни плесaчици кaкo изненaдувaње зa млaдoженецoт. Живи глупoсти.

    Инaку @Cinderfakinrella oд кaј знaеш пa ти декa еднa свaдбa ќе прaвите? :P :rofl:
     
    На Petra777 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  16. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Хохо, поише од сигурна сум. Може втора свадба, али пак со него. Као дијамантска? :D
    Мислам дека сме створени еден за друг... И доста сме познати као пар низ Скопјево ради еден детаљ со кацигите.. Љубов у тони хехе
    @Mr. Right
     
    На cresa-jagoda и Mr. Right им се допаѓа ова.
  17. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Се шaлев јaс. Дaј Бoже зaсекoгaш дa сте зaеднo. :)
    Знaчи aкo видaм некoј пaр сo мoтoр низ Скoпјевo знaчи вие сте. :D
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Со детаљи врз кацигите!! Хехе

    П.с. Амин!!!
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.