1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Темни кругови околу очите

Дискусија во 'Лице' започната од Milickaa, 24 јануари 2010.

 1. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Околу очите имам темни кругови и наликуваат на подочници. Како вдлабнатини се, се познава една линија.. Ме интересира да не знаете некој начин како можам да ги отстранам пошо се многу непријатни денски, баш глупо изгледа некогаш ни коректор ниту пудра не помага. Пишете некој совет или доколку некој имал ваков проблем нека пише како го решава.:!: :|

  Модератор: При пишување на мислењата користете кирилица.
   
 2. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  прво види да не имаш некој проблем со бубрезите ако ти се појавиле нагло темните кругови или оток на утро посебно...
  или некој друг сличен проблем ако пак не имаш еден куп креми..
  на природна база помагаат кругови од компир ...но целосно да ги снема тешко е :?
   
  На viki85 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  nemam problemi nisto i na lekar otidov mi kazaa deka se vo red ... aj ke probam so kompiri pa ke ti kazam dali mi uspealo
   
 4. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  пробај...
  и пред спиење пробај неколку вечери мачкај се со рицинусово масло по многу малку зошто е густо (од него растат и трепките повеќе)
  а помага и онаа кремата од авон што е во две бои жолта и бела за дење и ноќе но ти имаш 22 год па мислам дека е глупо од сега да почнеш...
  за поголем ефект пробај со рендан компир ;)
   
 5. femme123

  femme123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  14
  Доколку сакаш да ги корегираш користејќи шминка иди до парфимерија некоја и купи си коректор.Нијанса потемна од твојата боја на кожа.Најдобро би било жолт коректор ама кај нас не сум видела до сега таков, само зелен имам најдено меѓутоа тој користи за покривање на црвенило.Gosh се добри, околу 300 денари чинат.
   
 6. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  ok... ke pobaram da si zemam
   
 7. Dirty-angel

  Dirty-angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Темни кругови под очите

  Вака. . Имам сериозен проблем со подочниците, премногу ми се познаваат и кога сум наспана..
  Сум пробала и со коректори и пудри и ништо не помага :o :o :o
  Дајте некој совет што да правам- ноќен кошмар ми се :)
   
  На zajceto му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.609
  Ахх ии мене ми се така .. Уште од малаа .. дури и вени ми се покажуваат .. тоа коа сум повраќала како малаа ии сум се напнала ии од тогаш ми е такаа .. со коректор ... бела сенка .. аа исто така и помага посветла пудра од твојот тен ;)
   
 9. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  249
  ili probaj so oblogi od kamilica caj imam citano deka i toa pomaga
   
 10. danidani

  danidani Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  plus ako si i so crn ten na kozata veruvaj nisto ne pomaga od iskustvo kako ke vrvat godinite se poizrazeni ke bidat :(
   
 11. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Да, и јас имам ваков проблем, користам обавезно коректор на голден роус, во спротивно сум ко некоја наркоманка :lol:
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  леле и јас исто, секогаш сум со подочњаци, ама таква сум шо да правам, освен коректор нема друго чаре
   
 13. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Подочњаците никогаш не може да се отстранат засекогаш, но треба да се внимава на очите. Значи носење на очила за сонце кога си надвор, пред пц кога седиш заштитни наочари и кога читаш или учиш да биде тоа на јака светлина.
  инаку и чај од камилица помога, пробајте. на газа или самите кесички стваете ги на очите и нека ви стојат 10 до 15мин.
   
 14. caculence

  caculence Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Подочнаци

  Девојки, дајте помагајте :? Спиела не спиела, постојано ми се појавуваат темни кругови околу очите, што понекогаш ептен доаѓаат до израз и ми шетаат по нерви :roll: Пробав она што кажуваат со кругчиња краставици или лажичиња од фрижидер, ама ништо... :( Сте слушнале нешто од исхраната да им влијае? Некој крем??? било што..... :)
   
 15. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Е па тоа мислам дека ти е природно... Ако имаш подочници црни постојано, тогаш таква ти е кожата околу очите природно. Барем јас така мислам... :? :? :?
   
 16. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  И јас имам ваков проблем, за среќа немам темни кругови околу очите, туку само ми се потечени. Кога сум заморена ставам облоги од камилица кои ме освежуваат, а исто така ја пробам кремата на Нивеа - Expert Lift Eye Care и имам забележано дека откако ќе ја ставам веднаш ми се затегнува кожата.
  Лек за ова мислам дека нема, единствено може со шминка да се покрие. :?
   
 17. caculence

  caculence Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Па можда е природно, ама последниов месец се потемни и ептен изразени.. особено на слики многу се познаваат :( Мислам дека имам зезнато нешто во исхраната овој период.. Ама никако да сфатам што :? :lol:
   
 18. caculence

  caculence Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1

  Колку пари е кремава? Да не е наменета за постари жени или пак може да се користи и на млада кожа? :)
   
 19. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Или ти е од замор преголем и си склона кон тоа да ти се појавуваат тие темни подочници или да одиш да провериш како ти се бубрезите.
   
 20. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  и јас сум исто така,без коректор небива цела сум црна наркоманјаста и црвена бррр . Пробај коректорот на макс фактор околу 500 ден. е јас го користам е прекрасен е,не само за околу очи туку и насекаде по лицето,за црнки,акни,црвенила и слично.Покрива се ! :)