Темни кругови околу очите

Дискусија во 'Лице' започната од Milickaa, 24 јануари 2010.

 1. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  Јас имам Медиум и таман ми е а имам посветол тен...Fair е пресветла..
   
  На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.422
  Допаѓања:
  2.451
  и јас имам темни кругови околу очите (подучњаци) :( , а не дека не спијам .. спијам нормално по 8 часа :fubar: |-) најмалку .... многу грубо стои .. нз што да правам ;( :worried: !!!
  прочитав понагоре и ќе пробам со лажицата (ќе ја ставам уште сега во фрижидер) ќе пробам и со чајот од камилица .. ако помине ке пишам, ама ако не помине .. ;(
  ве молам за уште некој совет :worried:
   
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.877
  Јас откако почнав да носам наочари пред година и 3-4 месеца почнаа темни кругови да ми се прават. Предходно ги немав :| Ставам коректор за подочници и не се познаваат толку. Ама грдо личат ако не ставам :@
   
 4. Stam

  Stam Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  175
  Имаат врска наочарите со тоа?? И јас носам ама не сум слушнала дека имаат некаква врска со тоа :(
   
 5. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  197
  Незнаев кај да ве прашам па ајде тука кога е веке за очи...јас немам темни кругови но кога се смеам ми се прават огромни кесички...па ури и при најмала насмевка дури и при насмевка со затворена уста...и тоа ми ја расипува многу насмевката ич убава немам.....и + имам 2 големи линии под очите што личат на брчки и се влошуваат уште повеке кога се смеам...знае некој како се пополнуваат и како да немам кесички под очите?
   
 6. yanna

  yanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  девојки помош:(
  не помага ништо на природна база х )
  и сеа си нарачав од авон коректор..
  ии.. се секирам дали тоа значи дека ке си ја уништам кожата и ке се збрчкам пред време..а
  кожата под очите плус ми е мн нежна и мека. ми е жал да ставам коректор плус имам 15 години ама многу ме нервираат веке не ги поднесувам :(
  Што да правам?
  Хелп !
   
 7. Stam

  Stam Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  175
  Мене во последно време ми се поизразени, незнам зошто страв ме фаќа, пред две години немав воопшто. Се мислам да ја пробам кремата од Nivea розевата за околу очи, ja купив doctor's аnticircle не беше скапа и воопшто не сум задоволна ама ќе ја потрошам да видам што ќе биде па ќе пробам со нивеа. За секој ден користам коректор и неможам да го поднесам некако многу ми ја суши кожата - без него сум како наркоманка а само пудра да ставам не помага исто е ;(
   
 8. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  И јас одсекогаш сум имала подочњаци, наследство од татко ми хаха. Ги решавам со коректор и посветла пудра на тој реон. Иначе кога не сум одморена ептен ми се познаваат и доаѓаат до израз пошто имам светла дури розеникава нијанса на кожа, а подочниците темни... и кога не ставам пудра коректор за нив ОБАВЕЗНО.
   
 9. viki85

  viki85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  21
  јас имам подочници како на зомби :( и за нив користам garnier caffeine eye roll-on, а често ставам и облоги од камилица или црн чај, ама ова решение е краткокорочно. за да се изгубат целосно потребно е пиење многу вода, освен во случаите кога темните подочници се наследени генетски
   
 10. MODELGIRL

  MODELGIRL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Ahhhhh podocnjaci,podocnjaci... :@ Gi imam i jas!!Nema nikakva vrska dali ste spieni,nespieni,bel ten,crn ten.Toa e nasledno!!Nenormalno mnogu mi smetaat a najmnogu poradi profesijata,manekenstvoto.Shminkeri koishto sminkale golem broj luge se zalele od mene kako edni od najproblematicnite podocnjaci koishto nikako nemozat da se pokrijat!!Edna poznata shminkerka mi dade eden sovet pa sakam da go spodelam so vas...KREMA ZA HEMOROIDI:))Znam deka zvuci smesno i mene mi beshe na pocetokot,no se reshiv da probam...stavam koga ke mi tekne,koga ke imam vreme i stvarno mi pomaga no ne i pokriva celosno.Mozebi ke dadete pogolema suma na pari megutoa vredi da se proba;)Pisete dali ke vi pomogne;)

  [mod-kirilica:3vcnfq85][/mod-kirilica:3vcnfq85]
   
 11. Dinche

  Dinche Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  ГИ МРАЗАМ !! :envy: .. носам наочари од многу мала.. и бидејќи ги носам сега постојано.. не ми се познаваат.. но кога ги тргнам.. има што да се види :(
   
 12. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Јас имам ужасни темни кругови околу очите (во најош случај изгледаат како модрици). И тоа не се јавуваат кога сум ненаспана туку така одеднаш. И не се од наочарите туку од мама наследени :D . И таа ги има ама нејзиниот тен е потемен а јас сум ванила па мнгу се познаваат. Користам Голден Роус коректор и супер покрива. :)
   
 13. nokia

  nokia Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  а каква крема за хемороиди ??? сум слушнала за ова и јас ама незнам која, каква ?? да пише некој :D
   
 14. Lady.Gaga

  Lady.Gaga Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  0
  Zdravo,sakam da prasam nesto..Vaka imam temni krugovci okolu ocite i dali moze da mi kazete nesto sto bi mozelo da mi pomogne potocno podocnici,nekogas moram da stavam sminka a sakam da izlezam bez sminka i poradi niv treba da se sminkam upotrebuvav korektori no potoa me peci okolu toa mi ispukuva a pred naneseniot korektor stavav krem na liceto sto da pravam?? :)

  [mod-kirilica:cvz0ivfl][/mod-kirilica:cvz0ivfl]
   
 15. Lady.Gaga

  Lady.Gaga Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  0
  Здраво сакам да прашам нешто..Вака имам темни кругови околу очите поточно подочнаци.Дали можете да ми кажете што да користам за да ги отстранам навистина ми пречат,некогаш сакам да излезам без шминка и поради нив треба да ставам пудра поточно да се шминкам а повеке сакам да сум природна дај ве молам некој совет ми скисна веке од нив.Користев коректори но не ми помагаат нив ги нанесувам пред шминкање.Па чекам одговор однапред благодарам
   
 16. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.058
  темните кругови околу очите ги покривам со коректор но од него ставам исклучиво кај темните кругови а не како некои девојки кои ставаат од коректорот на сите несовршености на лицето ( акни лузни ) ...всушност повеќе се истакнуваат акните така ..користам maybelline коректор .
   
 17. duplo.a

  duplo.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  7
  Како последица на ужасно бледа и пегава кожа, и јас си го иам проблемот со подочњаци. Помагаат кесички зелен чај претходно изладени во фрижидер :)
  А за покривање има едно многу добро коректорче на Oriflame, се вика Absolute Concealer for eyes. Стварно помага ;)
   
 18. Lady.Gaga

  Lady.Gaga Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  0
  Сум го пробала и тој коректор (Absolute Concealer for eyes),но мене искрено не ми помага ич..јас барам некоја природна домашна козметика.Пример како што се овие со:чаевите, за да не ставам шминка или коректор, би сакала по природен пат со домашна козметика да ги оттргнам ако успеам..Имам слушнато дека треба и доволно течност поточно вода да се пие..еве јас вода не пијам ич..Освен коректори ако имате некои природни козметики, маски.. за подочници ке ве замолам пишете..навистина ги МРАЗАМ ми пречаат..
   
 19. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.281
  Допаѓања:
  8.180
  Јас користам една крема од докторс, таква малечка е, се нанесува на чисто лице пред спиење, на база на краставици и лимон е. Мене ми помага, мада јас и онака немам темни кругови, онака ептен слабо, ама кога ја нанесувам секоја вечер забележувам разлика како со кремава ми се посвежа кожата и се намални темните кругови. Ја има по маркетиве, пробај пошо и онака макисмум 100 денари е, и да не делува ништо страшно :) инаку 50мл е, јас веќе 4 месеци ја имам, а не е ниту до пола.
  А за излегување кога ставам пудра, ставам и коректор
   
  На Nattalie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Јас имам една крема од докторс за подочници, тешко се размачкува но добра е, подобра е од оние на авон и орифлејм. Пакувањето е плаво и на него пишува Anticircle билен крем со масла од алое, коњско опавче, лаванда, рузмарин и екстрат од лимон. Се става пред спиење на пределот околу очите, на претходно исчистено со тоник. Јас го купив мислам околу 80 денари, може да пробате некој период да ставате, ќе видете како ќе има резултати.