1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Темни кругови околу очите

Дискусија во 'Лице' започната од Milickaa, 24 јануари 2010.

  1. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    А може да пробате долу под очниот капак малку да ставите бела мат сенка,дава многу природен и нежен изглед.Ја некогаш така правам кога не спијам навечер,утрото ми се потечени,а инаку немам проблеми со темни кругови.А може и прво посветол коректор за една нијанса од пудрата која ја ставате и над коректорот бела мат сенка,ништо нема да се познава.ПРОВЕРЕНО!!!
     
  2. Buba-Mara

    Buba-Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    Може малку каснам ама сега видов :) коркторов ги покрива подочњаците доста ама ако мислиш дали ми ги намали подочњаците за да можам без шминка, не ;) иначе супер е ко да се упива некако во кожата и не се ни познава.
     
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.778
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некоја од вас има користено коректор за подочнаци од Буржоа и колку чини одприлика, дали е добар ? или па некој друг да ми препорачате само повеке сакам некој медицински или на природна база :) , однапред фала :)
     
  4. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    јас мислам дека им нема лек на темните кругови околу очите,мене ми се појавија откако останав бремена нешто од природна база не верувам да помогне, само може коректори за очи такви некои препарати, читав во едно списание во зима повеќе се истакнати темните кругови секоја зима се повеќе се темнеело околу очите,овие кругови ептен ни го огрдуваат лицето :@
     
  5. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Девојки ми треба жолтеникав коректор, ако знаете да ми препорачате некој што добро покрива и има поволна цена..Мака мачам со покривање на темните кругови околу очите :|
     
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да, околу 450 денари е, и многу е добар :)
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MorgaNa

    MorgaNa Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Jaс лично имам подочњаци и неможам да се замислам туку така да искочам од дома, користам коректор Chaterine Arley аама претходно ставам помада (Nivea) зашто така ми е по течна , малце ставам и одозгора го ставам коректорот само на подочњаци , размачкувам па дури некад ни пудра не ми треба само со коректорот си идам така .. многу е добар , 80 денари го купувам , се води како Коректор само , сув е ептен , затоа и користам помада, да не ми го суши лицето , веќе 4-5 години го користам и презадоволна сум ;)
     
  8. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    А, го пробал некој тој кремот од Орифлејм против темни дамки/кругови околу очите?
    Сакам да го порачам веќе подолго време, ама не знам дали ќе делува. :?:

    Од мала имам темни кругови околу очите, а исто имам и потемен тен. Повеќе ми се познаваат кога не сум доволно наспана, кога учам или кога сум болна.
    Ги покривам со коректор од Miss Sporty, и добар е, ама веќе ми е смачено само тука да ставам што било од пудра за денски, затоа што имам чисто лице и пудра ставам само за вечерно излегување. :)

    Сакам да ги намалам колку-толку.
     
  9. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    И јас го имам истиот проблем,и решението го пронајдов во тоа што ја користистам течната пудра Импала 3, а под очите како коректор и на места што имам црвенило и бубулици ставам Импала 2 и сум задоволна бидејќи има видливи резултати и навистина покрива.
    Пробајте :)
     
  10. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Користев пред 3 години пудра од Импала, ама не сум баш задоволна ..
    Мене не ми помогна. Ама, добро, зависи од типот на кожата, кај секого е различно.
     
  11. Lady.Luck

    Lady.Luck Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Мене ми се природни темните кругови околу очите, и татко ми има па наследно ми е... на секој козметичар и дерматолог што отидов ми рекоа со здравје да си ги носам :D :D

    Па сега го маскирам со коректор и пудра... тоа е.. :?:

    До сега моето најголемо откритие против подочници.. АртДеко коректорот.. околу 350 ден е, покрива се, што е најважно не се брише и размачкува како оние течните бидејќи е многу густа формула... Го препорачувам на сите што имаат проблем со темни кругови.. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • artdeco_2.jpg
      artdeco_2.jpg
      Големина на фајлот:
      59,9 KB
      Прегледи:
      551
    На Agrona, lovely-girl, Beauchamp и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    го имам пробано, жолто остава и ништо не покрива
    и јас имам темни кругови околу очите-наследно од мајка ми
    коректор на ши е најдобар во дм го има а овој на аура не е лош беж550
     
  13. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот,супер прекрива и убаво се фиксира

    Си ја згрешила нијансата,неможе жолто да остава...коректор се купува посветла од подочниците :!:
     
  14. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Голема помош при големите темни кругови е да ставите парченце краставица на очните капаци и да го оставите да отстои неколку минути
     
    На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Дали лоша перница, која ви е превисока или прениска може да биде причинител на подуеноста и темните кругови околу очите?
    Јас имам проблем со прениците, па еве веќе два дена сум ко неспиена, подуена и ужасна.
    Крвната слика не ми е лоша, отсекогаш сум била малку слабокрвна, а проблеми со бубрезите немам.
    Ова веќе не се издржува, два дена главата ми пука. :sweat:
    И како се справувате со подуеноста? Ладни облоги ? :?:
     
  16. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мишелка, премногу ниска перница и те како може да биде причинител за подуеност и темни кругови, ова од искуство тврдам :!: Јас имав една таква, многу ниска, и секое сабајле се будев со огромни подочници. Откако ја сменив со повисока, забележувам драстична разлика и никој не може да ме разубеди дека не е до лошата перница. Плус, кога е ниска перницата, во лицето и под очите ни се задржува повеќе вода, што наутро резултира со подуено лице и очи. Јас кај себе забележував не само подуеност под очите, туку буквално на цело лице, па дури и кај почетокот на носот, кај очите :tmi:

    Друга работа што исто така игра улога е и положбата на спиење. Ако спиеш на стомак, лицето фактички ти е згужвано на перницата, и тоа придонесува за појава на подочници наутро.

    И трето - анемија. Јас откако знам за себе крвта ми е слаба и сум пробала се’ и сешто, ама џабе. Малку ќе се поправи и пак по старо. Често ме боли главата, а кај мене анемијата се одразува само со темни кругови под очите, но не и подуеност. Круговите се прикриваат со пудра и коректор, ама подуеноста оди прикриј ја :^)

    Така да, земи си повисока перница и ќе забележиш разлика, гарантирам. Или можеш да си ставиш две пониски една врз друга, битно е главата да ти е малку подигната при спиење, а не во иста линија со телото, зошто тогаш се задржуваат течности и се јавува подуеност на очите :) Само, перницата не смее да биде ни превисока, зошто ќе ти се јават ужасни болки во вратот. Значи, главата да ти биде само благо подигната.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.778
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Девојки кажете некој добар коректор, деновиве незнам некако поизразени ми станаа темните кругови и онака кога се смејам многу ми се собира кожата кај подочнаците,под очите, никогаш досега не ми било така :worried: . Доволно сум спиена и повеќе од доволно де :$ .Пробав со камилица и со компир нече па нече. Кажете некое чаре, јас и понапред имав ама не ми беа така изразени, скоро и да не се приметуваа. Од буржоа и мис спорти коректорите не сум задоволна ич . Има некое чудо што ги покрива и ги лечи, нешто со разладувачки ефект? Изгледа многу барам јас :lol: :$ .
     
  18. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Ова е крем коректор или во прав? Имаат ли Артдеко течни коректори?
     
  19. sweetgirl1106

    sweetgirl1106 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Сакав да прашам според вас кој е најефикасен начин за отстранување на подочњаците
    ...ставање смрзнати лажички
    ...краставици
    ...компири
    ...или креми??? :)
     
  20. Artemiss

    Artemiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Ги прочитав скоро сите ваши одговори, и јас се трудам да најдам ефикасно и долготрајно решение. Ги имам пробано повеќето од гореспомнатите одговори, и досега, круговите компири покажаа некој резултат.

    Cеедно што правите, идејата е оваа. Tемните кругови се резултат на лошо цикулирање на крвта во тој дел. Бидејќи кожата таму е најтенка и најосетлива, потемнува. Oвој проблем се решава со ладна вода;ладната вода помага крвта а циркулира пак нормално. Затоа, секој домашен третман што се препорачува, е ладен третман.
    Kога го миете лицето, мијте го со ладна вода. За очите, земете повеќе вода, и држете ја ладната вода малку повеќе во очите. Повторете неколку пати, секое утро, ќе почуствувате разлика.
    Во текот на денот практикувајте и други ладни методи ако сакате, но треба трпение, спори методи се.